Nakon poraza od Rudeša gradski vijećnik i predsjednik HGS-a Željko Kerum je rekao:
- Hrvatska građanska stranka traži sazivanje Skupštine Hajduka s dvije točke dnevnog reda. Prva točka je raspuštanje Nadzornog odbora i otkaz predsjedniku Uprave Kosu. Druga točka, izglasavanje prijedloga i stavljanje u Statut društva da u budućem odabiru Nadzornog odbora i Uprave bude uvjet u natječaju da izabrani kandidat mora biti stanovnik Splita s trajnim prebivalištem.
Sve i da Kerum uistinu krene u realizaciju navedenoga, pitanje je: može li Grad Split kao većinski vlasnik raspustiti Hajdukov Nadzorni odbor? Odgovor je - ne može!
Pojasnimo, kako kaže članak 22. Stavak 2. Hajdukova Statuta - odluke na Glavnoj skupštini se donose običnom većinom glasova, osim kad je Zakonom ili Statutom propisana kvalificirana većina za donošenje točno određenih odluka.
Članak 28. Statuta govori o tome kako se biraju članovi Nadzornog odbora. I tu je propisana obična većina za izbor. Ovaj članak ne govori ništa u pogledu opoziva članova NO. Znači treba pogledati Zakon o trgovačkim društvima, a on kaže sljedeće:
Članak 259. Opoziv članova nadzornog odbora: Glavna skupština može opozvati člana Nadzornog odbora i prije isteka mandata za koji je izabran. Za odluku o tome potrebna je većina od najmanje tri četvrtine od danih glasova. Statutom se može odrediti da je za to potrebna veća većina, a može se zahtijevati i ispunjenje dodatnih pretpostavki.
Ovo se odnosi na Hajduk.
Dakle, Zakon propisuje tri četvrtine glasova koji su na Skupštini. U praksi to znači da je dovoljno da Naš Hajduk kao dioničar prisustvuje Skupštini Hajduka i bez njihove suglasnosti ne može se opozvati niti jedan član NO.
Što se tiče ukupnog modela, za njegovo ukidanje trebalo bi izmijeniti Statut, a tu se opet vraćamo na Zakon.
Članak 301. Zakona o trgovačkim društvima:
1. Statut se može izmijeniti odlukom Glavne skupštine. Glavna skupština može ovlastiti Nadzorni, odnosno Upravni odbor da izmijeni statut samo ako se radi o usklađivanju njegova teksta. (stavak 1)
2. Za odluku Glavne skupštine o izmjeni Statuta potrebno je da se za nju dadu glasovi koji predstavljaju najmanje tri četvrtine temeljnoga kapitala zastupljenoga na Glavnoj skupštini pri odlučivanju o statutu. Statutom se može odrediti da je za to potrebna veća većina a može se zahtijevati i ispunjenje dodatnih pretpostavki.
Ponovno se, dakle, traži kvalificirana većina, odnosno tri četvrtine temeljnog kapitala zastupljenog na Skupštini. Znači, dovoljno je da Naš Hajduk dođe na Skupštinu i da se tome protivi i nema ništa od izmjena Statuta.
Zaključak je da je narodni model Hajduka neupitan i nema te politike koja ga u ovom trenutku može promijeniti, neovisno o rezultatima. Jedino što može izbiti udruzi NH ključnu ulogu pri ranije navedenim pitanjima je ako Naš Hajduk ne uspije u ugovorenom roku otplatiti dionice Tommyju.
U ovom trenutku to nije upitno jer se za sada sve ugovorene obaveze ispunjavaju. Trenutno se može pretpostaviti da će ovaj saziv NO odraditi svoj mandat do isteka vremena na koje je izabran, osim ako sami ne daju ostavke, neovisno o željama lokalne politike jer ona ne može mijenjati ni Hajdukov NO, ni predsjednika uprave. S druge strane, ni referendum među članovima NH ne bi automatizmom doveo do izvanrednih izbora jer bi za opoziv NO na Glavnoj skupštini trebala i suglasnost Grada Splita (vjerojatno je da bi gradski vijećnici poslušali 'bilo naroda', ali to je već neka druga tema)...