Europski parlament danas je odobrio korištenje novih financijskih kanala za financiranje oporavka u državama članicama pogođenim katastrofama povezanim s klimatskim promjenama.
'Budući da su klimatske promjene naša realnosti, ekstremni vremenski uvjeti bit će sve češći, uništeni usjevi i infrastruktura često onemogućuju normalan život u pogođenim područjima, stoga je bilo nužno omogućiti i nova sredstva za što brži oporavak, a ovi mehanizmi će osobito pomoći našim poljoprivrednicima' rekao je jedini hrvatski član Odbora za poljoprivredu Europskog parlamenta Marko Vešligaj.
Prihvaćena su dva konkretna prijedloga. Prvi će omogućiti da se neiskorištena sredstva iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj usmjere prema poljoprivrednicima te će svaki korisnik imati pravo na fiksni iznos sredstava koji će, prema prijedlogu, iznositi do 42 tisuće eura.
Drugi prijedlog pod nazivom RESTORE omogućuje brže i izravne kanale za financiranje obnove nakon prirodnih katastrofa te dodatna sredstva za ublažavanje socioekonomskih posljedica tih katastrofa. Prijedlog će se odnositi na prirodne katastrofe u razdoblju od 1. 1. 2024. do 31. 12. 2025. i maksimalno sufinanciranje projekata obnove će biti čak do 95 %.
'Svjesni smo da su dvije razine problema: prva je šteta na zemlji, infrastrukturi, urodu, a druga je šteta koju stanovnici i poljoprivrednici tih područja trpe u primjerice prihodima, dostupnosti javnih usluga i slično. Stoga moramo poduprijeti ljude koji žive od svog poljoprivrednog rada, kao i sve one u ruralnim dijelovima koji će zbog uništene infrastrukture imati ozbiljnih problema. Naš cilj je osigurati da ljudi koji ovise o poljoprivredi dobiju podršku i sredstva kako bi prebrodili ove izazove. To su konkretni i opipljivi koraci koje poduzimamo kako bismo unaprijedili kvalitetu života u ovim sredinama', istaknuo je zastupnik Vešligaj.