Studenti FTN-a objavili su da je Viši sud u Beogradu, bez saslušanja ili uzimanja u obzir njegovog zdravstvenog stanja, odredio pritvor u trajanju od 30 dana studentu Luki, kojeg je na prosvjedu pretukla policija i koji se sada nalazi u bolnici čekajući operacije.
Njegov kolega Novak Simin rekao je za N1 da Luka kaže kako se osjeća dobro.
'Pozitivan je, ima teške tjelesne ozljede – slomljenu gornju vilicu, nos, jagodičnu kost, naprslu čeonu kost, ima i povrede očne duplje, već čeka na operacije koje mu moraju biti pružene, adekvatna pomoć', kaže Simin.
Kako kaže Simin, ono što znaju i što su vidjeli sa snimaka i iz izjava svjedoka, 'kordon Žandarmerije je krenuo probijati, a Luka je ostao na mjestu'.
'Vidi se na snimkama kako on podiže ruke, ne napada policiju, a jedan od žandarma ga u punoj opremi udara prvo šakom u lice, a zatim, kada pada na tlo, i dalje se vide dodatni udarci, što je dovelo do teških tjelesnih ozljeda. Luki narednih šest do sedam sati nije pružena adekvatna pomoć, do ranih jutarnjih sati se nalazio u vozilu Žandarmerije', kaže Simin.
Prema njegovim riječima, 'liječnici nisu dopuštali Luki da ode u VJT (Više javno tužilaštvo) zbog zdravstvenog stanja'.
'Ni tužitelj nije dolazio tamo, rok od 48 sati kada je trebao biti saslušan je istekao, bez izjave, bez uvida u njegovo zdravstveno stanje, njemu je određen pritvor. Postoji bojazan da će biti transportiran iz KBC Zemun u zatvorsku bolnicu, to je nešto što brine nas i vjerujem javnost', kaže Simin.
Kaže da imaju dva zahtjeva:
'Da se odbaci nalog o određivanju pritvora Luki jer je neosnovano donesen i da mu se pruži adekvatna medicinska pomoć, što zahtijeva da on ostane u KBC Zemun', kaže on.