'Varoški trokut', prostor omeđen Ban Mladenovom, Ulicom bana Jelačića i Šperunom, ovih dana trebao se početi pretvarati u pješačku zonu - odnosno zatvoriti za promet, popločati i urediti.
Ali i taj projekt kasni najmanje nekoliko mjeseci i realno je da, kao ni Hrvojeva ulica, neće biti dovršen do predstojećih lokalnih izbora u svibnju iduće godine.
Ivici Puljku i Bojanu Ivoševiću tako je izbijen važan predizborni adut: oni možda hoće dovršiti golemi projekt uređenja Žnjana, ali ipak će ostati jedna od rijetkih garnitura u Banovini kojoj u pune četiri godine nije pošlo za rukom urediti barem jedan javni prostor u strogom centru grada, što je dosad bilo splitska tradicija.
HDZ i Lista Veloga mista uredili su Rivu, Željko Kerum Zapadnu obalu, Ivo Baldasar komadić šetnice kod hotela 'Ambasador' i dio oko Turističke palače, a Andro Krstulović Opara trgić Šperun i Trg Gaje Bulata.
Puljak i Ivošević su dio centra grada svakako počistili i upristojili, ali nigdje nisu uspjeli posaditi nešto kamena…
Planovi su im svakako bili veliki: još kada su iz Hrvojeve pometeni kiosci i štandovi najavljeno je da 'uskoro kreće preuređenje - čak su ovaj zahvat izdvojili od projekta uređenja kompletnog Pazara, valjda kako bi ga brže realizirali.
Pa je sve zapelo - dijelom zbog objektivnih, a dijelom bogme i zbog subjektivnih okolnosti.
Najavili su i dovršetak uređenja Trga Franje Tuđmana s jedne i prostora ispred Podruma s druge strane, odnosno zaokruživanje projekta cjelovitog uređenja Rive, no treba biti pošten i kazati da su od samog starta postavili rokove u svom drugom mandatu na vlasti, odnosno ako i kada još jednom pobijede na izborima.
Ali Varoški trokut projektić je koji se mogao i morao realizirati.
Najavljen je još koncem 2023. godine, kada su gradske službe samo zbog toga - odnosno fotografiranja gradonačelnika i njegovog zamjenika - ovaj dio grada zatvorile za promet. Navodno se željelo pokazati kako će izgledati ovaj dio splitske pješačke zone, jedne od najvećih u Europi.
U rujnu ove godine u sklopu serijala 'Di je zapelo' pretresli smo situaciju i iz Banovine dobili najavu da radovi na uređenju započinju koncem ove ili početkom iduće godine. Preciznije:
'Trenutno se izrađuje glavni projekt ovog zahvata koji će biti dovršen kroz dvadesetak dana, a potom slijedi izrada izvedbenog projekta s troškovnikom, na što se planira potrošiti oko dva mjeseca. Dakle, negdje u prosincu nadamo se raspisati natječaj za izbor izvođača radova, a potom početkom iduće godine s njima i započeti', objasnili su nam tada u Banovini.
Danas, kada su rokovi istekli, doznali smo da je investicija još uvijek u istoj fazi.
'Glavni projekt bit će dovršen negdje do 15. siječnja, nakon čega slijedi zahtjev za izdavanje građevinske dozvole', rečeno je za Dalmatinski portal ovog tjedna u gradskoj upravi.
U odnosu na prethodno prolazno vrijeme u rujnu vidljiva je jedna značajna promjena - tada se tvrdilo da za uređenje ovih javnih površina nije potrebna građevinska dozvola i da će se ono odvijati po pravilniku o jednostavnim građevinama, što znači da je procedura trebala biti znatno kraća. Sada vidimo da je procijenjeno da će za Varoški trokut ipak trebati biti izdana građevinska dozvola - a ljudima zaduženima za investicije u Banovini zbog toga se već danas vjerojatno diže kosa na glavi.
Premda se, naime, dozvole i traže i izdaju u istoj zgradi, radi se o odvojenim i neovisnim službama, što je dosad proizvelo cijeli niz nevjerojatnih situacija. Mjesecima i godinama čekalo se na građevinsku ili uporabnu dozvolu za cijeli niz gradskih investicija poput promatračnice na Marjanu, kule u Hrvojevoj ulici, Botaničkog vrta, nathodnika na Vukovarskoj ulici i drugih.
Baš nas zanima koliko će u ovom slučaju procedura trajati, u Banovini se po prvi put ne usuđuju postaviti rokove.
Sam Varoški trokut, kako smo već pisali, prostor je omeđen Ban Mladenovom, Ulicom bana Jelačića i Šperunom, a po planovima bi trebao postati dio 'prstena' pješačke zone oko centra grada. Osim popločanja i uređenja partera koje bi trebalo biti usklađeno s obližnjom Matošićevom i Tončićevom ulicom, ondje bi trebalo biti postavljeno 'Nebesko zrcalo' autora Dalibora Stošića. Radi se o nečemu između fontane, skulpture i instalacije - plitkom pjatu u koji će iz cijevi iznad njega kapati voda i tako stvarati vodene oblike uz - jasno je iz naziva - odraz neba.
Prije postavljanja ove instalacije odlučeno je da se za to ipak zatraži mišljenje Komisije za spomenike, a moguće i Gradskog vijeća, pa je izvjesno da će na budući pješački trgić ispred bivše zgrade Splitske banke ona doći sa zakašnjenjem.
Druga neuralgična točka ovog projekta jest ulica Šperun, koja se proteže uz zidove samostana svetog Frane: konzervatori ondje očekuju pronalazak važnih nalaza poput ostataka povijesnog bastiona i crkvice, pa će ovu priliku iskoristiti da provedu kompletno istraživanje na ovom potezu. A to znači da će jedna stranica Varoškog trokuta moguće ostati raskopana nešto dulje.
U budućnosti, ponavljamo, predviđeno je širenje pješačkih zona i na obližnji Trg Franje Tuđmana, što znači da će Varošani potencijalno ostati bez dodatnih mjesta za parkiranje u zamjenu za zasad imaginarne garaže na Kragićevoj poljani i Zvončacu i promijenjeni režim parkiranja oko Matejuške.
No, kako se razvijaju i male investicije poput Varoškog trokuta, rekli bismo da mogu biti mirni još godinama…
DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI:
- veljača iduće godine, do kada bi projekt uređenja trebao biti dovršen i do kada bi trebao biti podnesen zahtjev za izdavanje građevinske dozvole
Audio verzija članka može se poslušati ovdje:
***
Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija