Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
DI JE ZAPELO? Uređenje Hrvojeve ulice kasnit će najmanje godinu dana
Di je zapelo? Piše: Damir Petranović

DI JE ZAPELO? Uređenje Hrvojeve ulice kasnit će najmanje godinu dana

…a Puljkova vlast ostat će bez simbolički važnog predizbornog aduta

Uređenje Hrvojeve ulice, odnosno i nešto šire zone uz istočne zidine Dioklecijanove palače, neće započeti ove zime, a bogme ni idućeg proljeća - preciznije, kasnit će najmanje godinu dana u odnosu na planove. To znači da je gradskoj vlasti predvođenoj Ivicom Puljkom i Bojanom Ivoševićem zapravo propao projekt koji im je u simboličnom smislu bio izuzetno važan.

Ulicu koju su na samom početku mandata uspješno očistili od gotovo stotinu štandova i kioska do kraja svog boravka u Banovini namjeravali su preurediti, popločati i ozeleniti, odnosno pretvoriti u neku vrstu protuteže Marmontovoj, čime bi bio formiran pješački prsten oko stare gradske jezgre.

To će se dakako dogoditi, ali tek mandatu iduće gradske vlasti - Puljkove ili nečije druge. 

'Ne, radovi u Hrvojevoj neće moći započeti prije iduće jeseni', potvrdili su iz Banovine neslužbeno za Dalmatinski portal.

Ondje tvrde da se ne uzbuđuju previše zbog činjenice da uoči skorih lokalnih izbora neće imati spremnu novu Hrvojevu ulicu kao jedan od projekata za pokazivanje - 'nismo mi kao neke prijašnje vlasti koje su požurivale projekte uoči izbora i zbog toga prouzročile milijunsku štetu gradskom proračunu', govore nam - no činjenica jest da su im se planovi poremetili.

I da će ovaj dio grada još barem godinu dana biti neuređen i raskopan.

Uskoro će, naime, gotovo cijeli potez Hrvojeve ulice između sjeveroistočne kule i Srebrnih vrata biti prekopan u potrazi za ostacima kula Dioklecijanove palače, za koje ni sami konzervatori do današnjeg dana nisu potpuno sigurni jesu li postojale i u kojem obliku. 'Kopat će se koliko treba, sve do razine originalnog tla, kako bi se arheološka istraživanja provela potpuno i do kraja', objašnjava nam jedan od sugovornika.

Dosad se nije računalo na tako opsežne radove: u programu natječaja za uređenje ovog prostora bilo je predviđeno njegovo popločanje, postavljanje javne rasvjete i klupa, te eventualno zelenila koje bi bilo odmaknuto od zidina. Davno uništene kule Dioklecijanove palače trebale su biti 'označene u parteru, moguće drugačijim popločanjem ili hortikulturom'.

No kada je nakon javnog natječaja izrađen idejni projekt i kada je on poslan svim mogućim tijelima od kojih se očekuje davanje njihovih uvjeta, splitski konzervatori poslali su svoje uvjete samo za kulu čiji se ostaci nalaze u blizini crkve svetog Dominika i danas su vidljivi golim okom - a o ostalima se trebalo odlučiti naknadno.

U međuvremenu se lokacija jedne od kula već istražuje u sklopu projekta sanacije zidina Palače i ondje nisu pronađeni njeni temelji - ali jest 'podnica' iz rimskog doba. Na lokaciji druge kule kopalo se do dubine od dva i pol metra, no ništa nije pronađeno, ali onda se neplanirano zaronilo još metar dublje i tu su pronađeni tragovi kule.

A usred svega toga došlo je do promjene na čelu splitskog konzervatorskog odjela kojega umjesto Radoslava Bužančića - čija je suradnja s gradskom upravom bila rijetka do nepostojeća - odnedavno vodi Anita Gamulin. Promijenile su se, dakle, osobe koje daju svoje uvjete za ovakve zahvate, a u takvim se situacijama često mijenjaju i konzervatorska 'pravila igre'.

Pa se odlučilo zastati s kompletnim projektom Hrvojeve dok se ne provedu opsežna i temeljita arheološka istraživanja, posebno u sjevernom dijelu ove ulice. 

Nakon što se taj dio posla obavi čekat će se stav konzervatora, a tek potom slijedi izrada glavnog projekta, eventualno izdavanje građevinske dozvole (ako radovi budu opsežniji od popločavanja), potom javna nabava za izbor izvođača radova i ostala procedura.

'Realno, prije rujna iduće godine samo uređenje neće moći započeti', rečeno nam je u Banovini, što znači da projekt kasni točno godinu dana u odnosu na najave koje su na ovom istom mjestu davali lani u kolovozu, a potom i koncem prošle godine.

Vrijeme leti kad si na vlasti, reklo bi se…

DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI:
- ljeto iduće godine, do kada bi trebao biti izrađen glavni projekt uređenja Hrvojeve ulice
- rujan 2025. godine, kada bi trebali započeti radovi

Audio verzija članka može se poslušati ovdje: 

***

Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Vaša reakcija na temu