Odlagalište otpada Karepovac, kojega osim Splita koristi još dvadesetak okolnih gradova i općina, ima kapacitet za primiti još oko 80 tisuća tona otpada, što znači da će biti puno 'do čepa' otprilike za godinu dana. Ukoliko se u tom razdoblju smeće bude nešto intenzivnije 'sabijalo' ili ukoliko Splićani nekim čudom započnu znatno više odvajati otpad na kućnom pragu, životni vijek Karepovca mogao bi se dodatno produljiti za pola godine, najviše godinu dana.
Ali to je to, sada je već sasvim jasno: Split uskoro neće imati kamo sa svojim smećem jer Splitsko-dalmatinska županija i njena tvrtka Regionalni centar čistog okoliša (RCČO), osnovana prije ravno devetnaest godina, nisu odradile svoj jedini važan posao i nisu izgradile Centar za gospodarenje otpadom u Lećevici.
Zvuči posve nevjerojatno da su uspjeli potrošiti više milijuna eura, uglavnom na vlastite plaće, a da istovremeno nisu bili sposobni izvesti investiciju koja možda jest nešto složenija od uobičajenih, ali svakako ne predstavlja lansirnu postaju za rakete u svemir.
I njih bi se puno brže izgradilo.
A ono što je još nevjerojatnije jest da više nitko nema pojma kad bi taj famozni centar u Lećevici napokon mogao biti dovršen i stavljen u funkciju. Koji god rok postave, ionako će biti prekoračen.
Tako je bilo kada smo u serijalu 'Di je zapelo' pisali o ovoj temi koncem 2023. godine - oh, kako naivno i nevino zvuči tadašnje obećanje da će Centar za gospodarenje otpadom u Lećevici proraditi 'negdje u 2026. godini'.
Potom smo i godinu dana kasnije provjerili stanje stvari i dobili najavu da će se na proljeće ove godine raspisati natječaj za izvođača radova na drugoj, ključnoj fazi Centra za gospodarenje otpadom.
Dakako da se ni to nije dogodilo.
Kad komunicirate s direktorom Regionalnog centra čistog okoliša Ivanom Vukorepom, HDZ-ovcem dakako, to je moguće isključivo pisanim putem - a kada se o ovakvim temama komunicira pisanim putem, treba biti spreman da precizne odgovore nećeš vidjeti.
Upitaš ga zašto se kasni s Lećevicom i kada se misli napokon započeti s konkretnim radovima, a zauzvrat ne dobiješ nijedan konkretan datum.
'Paralelno se odvijaju potrebni postupci i procedure i to:
- postupak Procjene utjecaja zahvata na okoliš, koji je pokrenut pri nadležnom ministarstvu. Studija o utjecaju zahvata na okoliš upućena je na javnu raspravu a ista je provedena u razdoblju od 17. 02. 2025. do 18. 03. 2025. godine s održanim javnim izlaganjem na dan 05. 03. 2025. u prostorijama Multifunkcionalnog centra Fra Ante Konstantina Matasa u Lećevici. Postupak u tijeku.
- postupak odobrenja pripremljene projektne dokumentacije od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije i IQR-a ('Independent Quality Review First Assessment') za major projekt radi osiguranja financiranja projekta bespovratnim sredstvima iz programa Konkurentnost i kohezija 2021. - 2027. Postupak u tijeku.
'Ulažemo maksimalan napor kako bi za sve procedure koje su u tijeku, dobili pozitivno mišljenje od nadležnih tijela', napisao je Vukorepa za Dalmatinski portal.
Potom pojašnjava gdje je javni natječaj za gradnju centra u Lećevici, najavljen za 'proljeće ove godine:
'Obzirom da projekt zbog svoje kompleksnosti zahtijeva provođenje prethodno navedenih postupaka i procedura, raspisivanje međunarodnog javnog natječaja za odabir izvođača 2. faze realizacije projekta bit će po okončanju istih.'
'Druga faza' o kojoj govori, o čemu svo već više puta pisali, zapravo je sama srž Centra za gospodarenje otpadom: ona obuhvaća izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, postrojenja za mehaničku obradu otpada, postrojenja za biološku obradu otpada, fotonaponske elektrane s pripadajućom trafostanicom, a planirano je i provođenje javnih nabava za izgradnju preostale tri pretovarne stanice Split, Hvar i Vis - uz prve tri stanice u Sinju i Zagvozdu te na Braču, koje bi trebale biti dovršene 'do kraja ove godine'.
Upućeni u realizaciju projekata ove vrste i veličine sasvim su sigurni da će, jednom kada se natječaj napokon i raspiše, do trenutka odabira izvođača proći najmanje jedna do dvije godine jer je sasvim izvjesno da će biti raznih prigovora, odgoda, žalbi i tužbi. Kada sve to završi slijedi uvođenje izvođača u posao, a onda i gradnja za koju je bilo predviđeno da traje najmanje 30 mjeseci, potom još nekoliko mjeseci za probni rad Centra za gospodarenje otpadom.
Drugim riječima, nakon što se za godinu ili najviše dvije zatvori Karepovac, splitski otpad trebat će još barem nekoliko godina vozikati po Hrvatskoj - a to znači da će računi Splićanima dramatično narasti, po sadašnjim procjenama s prosječnih desetak na prosječnih tridesetak eura mjesečno po kućanstvu.
A i 'Čistoća' će ostati bez značajnih prihoda jer su mu okolni gradovi i općine dosad plaćali, i još uvijek plaćaju, deponiranje svog otpada na Karepovcu.
Sve skupa, budućnost kompletnog sustava gospodarenja otpadom u Splitu i Splitsko-dalmatinskoj županiji zasad se doima poprilično sumornom.
Kako je uopće došlo do toga da Centar za gospodarenje otpadom u Lećevici kao projekt koji je bio u debelo poodmakloj fazi najednom dramatično zaostaje za svim sličnim projektima u Hrvatskoj i zašto je, recimo, baš na početku Vukorepinog mandata donesena dosta nagla odluka o promjeni kompletne tehnologije budućeg centra - zbog čega su rokovi morali biti pomaknuti za najmanje nekoliko godina, a moćno europsko tijelo Jaspers naredilo je ponavljanje cijele procedure uz žestoke packe odgovornima - e, o tome bismo mogli čitati u idućim nastavcima serijala 'Di je zapelo'.
Imamo još godine i godine pisati o nikad dosanjanoj Lećevici.
DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI:
- premda direktor Ivan Vukorepa odbija postaviti mjerljive rokove, koncem ove godine priupitat ćemo ga jesmo li napokon bliže raspisivanju natječaja za gradnju Centra za gospodarenje otpadom
Audio verzija članka može se poslušati ovdje:
***
Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija