Centar za gospodarenje otpadom u Lećevici, ključni strateški projekt o kojemu ovisi kompletan sustav i koji jedini može spriječiti ekološku katastrofu cijele Splitsko-dalmatinske županije, kasnit će s izgradnjom najmanje dvije godine i umjesto planirane 2026. godine, bit će dovršen najranije 2028. godine.
Pored toga, stajat će čak 155 milijuna eura - dakle 50 posto više u odnosu na posljednju procjenu i čak trostruko više nego kada se, davnih dana, počelo raditi na ovom projektu.
Povrh svega, i radovi 'prve faze' budućeg centra u Lećevici vrijedni nešto više od 20 milijuna eura također kasne - umjesto u drugom kvartalu ove godine, dakle između travnja i srpnja, službeno se dovršavaju koncem ovog tjedna, 20. prosinca.
Ovo su tri ključne informacije o uvjerljivo najvažnijem projektu u ingerenciji Splitsko-dalmatinske županije, na kojemu već desetljećima uglavnom kilavo radi njena tvrtka Regionalni centar čistog okoliša (RCČO). Posljednjih godina, istina, započelo se raditi nešto ozbiljnije i konkretnije, no bilo je jasno da se u ovako složenim investicijama desetljetni zaostatak ne može nadoknaditi preko noći.
Sada su službeno potvrđena predviđanja katastrofe na pomolu: odlagalište na Karepovcu sasvim sigurno doseći će svoje kapacitete i biti puno 'do čepa' prije nego što u pogon bude puštena Lećevica.
A to ostavlja samo dvije mogućnosti: ili će otpad iz Splita i čak dvadesetak okolnih gradova i općina morati biti vožen na puno udaljenije lokacije negdje u kontinentalnoj Hrvatskoj, ili čak u inozemstvo, što znači da će cijena ove usluge za građane višestruko porasti.
Ili ćemo na ulicama imati ono što se obično naziva 'napuljskim scenarijem'.
Prije nešto više od godine dana u serijalu 'Di je zapelo' pisali smo o ovom projektu i prenijeli obećanje koje je i tada zvučalo pretjerano optimistično, a koje je glasilo:
'Završetak izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji zajedno s pretovarnim stanicama, stavljanje u pogon kompletnog postrojenja te probni rad planiran je za 2026. godinu', rekli su nam tada iz tvrtke RCČO. Ovog tjedna, pak, znatno su neodređeniji i izbjegavaju konkretan odgovor, odnosno odbijaju potvrditi da će sve skupa kasniti barem dvije godine.
'Rokove smo prema javnosti javno komunicirali te radimo sve što je u našoj moći zajedno s nadležnim ministarstvima kako bi ovaj projekt što prije bio realiziran', stoji u odgovoru RCČO-a kojega potpisuje direktor Ivan Vukorepa.
Pravi odgovor stigao je iz Zagreba, gdje je na sjednici Vlade usvojena o odluka o nastavku financiranja projekata izgradnje četiriju centara za gospodarenje otpadom, u kojoj između ostalog stoji da je 'očekivani rok završetka radova za centar za gospodarenje otpadom Lećevica 2028. godina'. U tekstu koji je objavio Jutarnji list citiran je i Vladin plan financiranja Centra, odnosno 121 milijun eura njegovih 'prihvatljivih troškova' od ukupno 155 milijuna koliko bi u konačnici trebao koštati. U ovom slučaju 42,4 milijuna eura (35,1 posto) trebalo bi doći iz Fonda za zaštitu okoliša, 32,6 milijuna (27 posto) iz državnog proračuna, iz različitih europskih fondova 29 milijuna eura (24 posto), dok bi 'lokalni udio' iznosio 17 milijuna eura, odnosno 13,9 posto.
Znatno skuplje nego što je trebalo biti prije pet, deset ili čak dvadeset godina, te sa puno manjim udjelom europskih sredstava i puno većim postotkom novca koji će biti plaćen iz našeg, državnog ili lokalnog proračuna. No pravu cijenu tek treba vidjeti, bit će poznata nakon što se provede javni natječaj.
Za projekt Lećevica ilustrativan je jedan gotovo pa bizaran podatak, koji je ujedno i jedan od glavnih razloga njegova kašnjenja: u gotovo dva desetljeća nerada i nemara, kao da sutra nikada neće doći i kao da Karepovac ima vječni rok trajanja, zastarila je čak i tehnologija koju se planiralo koristiti, pa se s projektiranjem moralo krenuti ispočetka - barem ukoliko se željelo izvući nešto europskog novca. A to znači da je ponovno trebalo izraditi cijelu seriju studija i procjena, proći krajnje složenu i dugotrajnu proceduru pred Europskom komisijom i slično. Primjerice, postupak procjene utjecaja zahvata na okoliš pokrenut je kod Ministarstva zaštite okoliša još 30. studenog prošle godine.
I još uvijek traje.
Prva faza gradnje Centra za gospodarenje otpadom u Lećevici - koja uključuje trafostanicu, prometnu infrastrukturu, upravnu zgradu i dvije odlagališne plohe, a tu su još pretovarne stanice u Sinju, Zagvozdu i Braču - po objašnjenjima iz RCČO-a zapravo kasni upravo zbog promjene tehnološkog koncepta obrade otpada i preprojektiranja, no to je manje važno sada kada se radovi ipak privode kraju. No što je s drugom fazom, koja uključuje ogroman pothvat izgradnje samih pogona u Lećevici, ugradnje tehnologije, te izgradnju preostalih pretovarnih stanica u Splitu, na Hvaru i na Visu, nakon čega bi cijeli sustav trebao profunkcionirati?
'U tijeku je priprema dokumentacije za 2. fazu. U tijeku je postupak procjene utjecaja zahvata na okoliš te će se završetkom istog postupka stvoriti daljnji uvjeti za nastavak realizacije izgradnje Centra za gospodarenje otpadom. Predana je sva potrebna dokumentacija Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova europske unije te smo trenutno u procesu odobrenja projekta za MAJOR projekt, odnosno projekt preko 50 milijuna eura. Sva dokumentacija je proslijeđena Europskoj komisiji te po završetku potrebnih koraka očekujemo njihovo pozitivno mišljenje. Nakon odobrenja Europske komisije planiramo u proljeće iduće godine raspisati međunarodnu javnu nabavu za 2. fazu realizacije CGO-a. U 2. fazi realizacije izgradit će se postrojenje za mehaničku obradu, biološku obradu, uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, fotonaponske elektrane. Očekuje nas provođenje javnih nabava za izgradnju pretovarnih stanica Split, Hvar i Vis. Ovaj projekt je iznimno kompleksan te zahtijeva provođenje svih potrebnih procedura kako bi na svim razinama dobili zeleno svjetlo', prenosimo u cijelosti odgovor iz tvrtke RCČO na čelu s Ivanom Vukorepom.
Dakle, raspisivanje natječaja planirano je za proljeće - a kako se radi o ogromnoj investiciji, realno je očekivati da se on protegne na barem pola godine, ako ne i dulje.
A kako je dosad bilo predviđeno da radovi na drugoj fazi Lećevice traju najmanje 30 mjeseci, te da probni rok samog centra dodatno traje barem još nekoliko mjeseci, rekli bismo i da je najnoviji Vladin rok o 2028. godini u najmanju ruku vrlo optimističan.
Dotad nam preostaje pokušati odvajati otpad malo više i tako Karepovcu barem neznatno produljiti vijek trajanja - makar je ta bitka, kako ispada, već izgubljena i potpuno beznadna…
DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI:
- 'proljeće iduće godine', kada bi trebao biti raspisan natječaj za izviđača radova na Centru za gospodarenje otpadom u Lećevici
Audio verzija članka može se poslušati ovdje:
***
Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija