Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
GRAD TROGIR: Popločavanje u jezgri ima sve potrebne dozvole, ne radi se o stoljetnom pločniku

GRAD TROGIR: Popločavanje u jezgri ima sve potrebne dozvole, ne radi se o stoljetnom pločniku

'Radovi su dio projekta rekonstrukcije vodoopskrbnog i kanalizacijskog sustava rekonstrukcije elektroenergetske mreže'

Popločavanje u staroj gradskoj jezgri Trogira izazvalo je brojne reakcije, a o tome su se danas oglasili iz Grada.

U tijeku su radovi rekonstrukcije infrastrukture i novog popločenja u jezgri i Trogira. Radovi imaju sve potrebne dozvole, jednako kao što svi zahvati u jezgri moraju imati odobrenje, primarno Konzervatorskog ureda Ministarstva kulture i medija, što je i ovdje slučaj, priopćili su iz Grada. 

'Treba reći da kameno popločenje Ulice bl. Augustina Kažotića nije bilo povijesno niti stoljetno, niti je vrstom kamena, obradom i tehnikom izvedeno prema pravilima struke. Popločenje datira iz 80-ih godina 20. stoljeća i falsifikat je povijesnih pločnika, stoga je već konzervatorskim elaboratom koji je prethodio projektnoj dokumentaciji, a potom Glavnim projektom iz 2019. godine, predviđena njegova zamjena novim pločnikom. Usto, staro popločenje bilo je oštećeno te je predstavljalo opasnost za prolaznike, a sada se zamjenjuje novim kvalitetnim kamenom iz Segeta. Manji dio pločnika koji je istraživanjem potvrđen kao povijesni će se sačuvati', navode iz Grada.

Zamjena popločenja, dodaju, dio je projekta rekonstrukcije vodoopskrbnog i kanalizacijskog sustava rekonstrukcije elektroenergetske mreže započeo je u listopadu 2022. nakon višegodišnje pripreme dokumentacije s obzirom na zahtjevnost i osjetljivost radova. 

'Konzervatorski odjel u Trogiru potvrdio je 2018. godine konzervatorski elaborat kojim je propisano preko 70 precizno definiranih konzervatorskih smjernica za provođenje ovoga projekta i to kao samo jedno u nizu tijela nadležnih za izdavanje posebnih uvjeta. Među ostalim, tim su elaboratom propisane zone arheoloških istraživanja, zone arheološkog nadzora te potpuno i djelomično očuvanje povijesnih pločnika sukladno njihovoj kategorizaciji i stanju očuvanosti. Uz to, 2020. godine izrađen je cjelovit arhitektonski snimak povijesnih pločnika najviše kategorije, a izrađen je i arhitektonski projekt za novi pločnik od novog kamena, u skladu s kulturno-povijesnim vrijednostima zaštićenog svjetskog dobra', istaknuli su.

Napominju kako se ovdje radi o važnom projektu koji će donijeti ogromne benefite za stanovnike jezgre, ugostitelje i obrtnike koji tu rade. 

'Sanacija infrastrukture je nužna, prvenstveno zbog kvalitete života i očuvanja okoliša. Infrastruktura u jezgri je zastarjela i ne može podnijeti pritisak, pogotovo tijekom ljetnih mjeseci kada se posljedice manifestiraju intenzivnim neugodnim mirisima, dok zimi svjedočimo čestom plavljenju koje onemogućava najfrekventnije pješačke koridore. U budućnosti će umjesto u more odvodnja ići na kolektor na Divuljama, ugradit će se crpne stanice za oborinske vode te je predviđeno novo popločenje ispod kojeg će biti nove, otpornije betonske ploče. U projekt se uključio HEP kako bi se odmah i ukopali strujni kabeli koji su inače bili izloženi te da se izbjegne mogućnost ponovnog raskopavanja ulica u dogledno vrijeme. Projekt je višegodišnji i podrazumijeva obnovu kompletne infrastrukture, a u prvoj fazi radovi se izvode u Kažotićevoj i Budislavićevoj ulici te kod parka Fortin', naveli su..

Treba napomenuti, dodaju, da Grad Trogir osim što nije nadležan za izdavanje ovakvih dozvola, nije ni investitor u projekt. Naručitelj projekta je Agencija EKO Kaštelanski zaljev, dok su investitori Vodovod i kanalizacija d.o.o. Split i HEP-Operator distribucijskog sustava d.o.o Zagreb, a radove će izvoditi Vodoprivreda Split d.d. Solin. Projekt je podijeljen u 7 faza, a u tijeku je izvođenje prve koja je ujedno i jedna od najzahtjevnijih. Vrijednost ugovora za prvu fazu je oko 2 milijuna eura + PDV, od čega nešto manje od 1,5 milijuna troška snosi ViK, a ostatak HEP.

Vaša reakcija na temu