Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Kekin i Profaca: Stanovanje u Splitu postaje nepremostiv problem!

Kekin i Profaca: Stanovanje u Splitu postaje nepremostiv problem!

'Potrebno je demotivirati špekulativnu kupnju nekretnina, regulirati kratkoročni i motivirati dugoročni najam te zaustaviti prodaju javnog stambenog fonda Duićima i Primorcima'

'Priuštivo stanovanje jedan od ključnih problema funkcioniranja Grada Splita i taj problem za mnoge, posebno mlade, postao je gotovo nepremostiv. Ako se stanovanje želi učiniti dostupnim, a to je jedan od prvih preduvjeta ako želimo spriječiti demografsku katastrofu koja nam prijeti, onda je nužno uvesti progresivno oporezivanje viška nekretninskog bogatstva, pri čemu ideja nije opaliti po džepu nekog tko ima vikendicu ili mali apartman u kojem ljetuje, već demotivirati 'parkiranje' kapitala u stambene nekretnine koje potom ostaju prazne', rekli su u Splitu na konferenciji za medije predsjednička kandidatkinja dr. sc. Ivana Kekin dr. med. i Ivica Profaca iz Možemo! Split. Uz njih na konferenciji je bila i sukoordinatorica splitske grupe Možemo! Tanja Jadrešić.

'Procjenjuje se da je u Splitu s njegovih oko 160 tisuća stanovnika čak 15.000 stanova potpuno prazno, odnosno da čak nisu ni u kratkoročnom najmu. Investitori iz Hrvatske i Europe koji žele na brzinu ostvariti veliki povrat na svoju investiciju, kupuju stanove kako bi ih, nakon rasta cijene, prodali. Prosječne cijene stanova u Splitu su od 2015. godine porasle gotovo 70 posto, samo u proteklih godinu dana prosječna cijena stana u Splitu viša je za skoro deset posto', rekao je Ivica Profaca iz Možemo! Split na konferenciji za medije, dodavši:

'Posljedica kupnje i korištenja stanova kao oblika špekulacije, oblika štednje i izvora prihoda kroz kratkoročno turističko iznajmljivanje je ono što već godinama osjećamo - astronomske cijene i skoro onemogućeno rješavanje stambenog pitanja za mlade obitelji, a onda - kao rezultat  - i gubitak stanovništva, posebno onog radno sposobnog. Između dva posljednja popisa grad je ostao bez 10 tisuća ljudi', rekao je.

Istodobno, zbog mnogo razloga, od porezne i prostorne do turističke politike došlo je do gubitka praktički svih sadržaja za lokalno stanovništvo koje se u centru grada više ne osjeća dobrodošlim niti si većinu tih sadržaja može priuštiti pa gradska jezgra postaje samo scenografija za sve lažniju turističku priču o kontinuiteta života od antike do danas.

'Iako bi građani Hrvatske trebali imati Ustavom zajamčeno pravo na dom i krov nad glavom, HDZ-ove politike rezultirale su time da je to pravo za većinu građana, posebice mladih, postalo još nedostižnijim', rekla je predsjednička kandidatkinja dr. sc. Ivana Kekin.

Dodala je da je nekoliko razloga za to: vrtoglavi rast cijena nekretnina, a za vrijeme mandata Andreja Plenkovića ta se cijena doslovce udvostručila, zatim aktivno poticanje apartmanizacije poreznim politikama koje favoriziraju kratkoročni najam; dugoročni najam je daleko porezno opterećeniji od kratkoročnog najma, a isto tako nedovoljno reguliran i nesiguran i za stanodavce i za stanoprimce.

'Poseban problem je prodaja stanova u javnom vlasništvu i to kako čujemo raznim Primorcima i Duićima budzašto umjesto da se jača i raste javni stambeni fond i onda po priuštivim cijenama iznajmljuje mladim obiteljima i onima u potrebi', istaknula je Ivana Kekin.

'Važno je reći da je ovaj problem nedostupnog stanovanja u turističkim sredinama još dublji. Ako se stanovanje želi učiniti dostupnim, a to je jedan od prvih preduvjeta ako želimo spriječiti demografsku katastrofu koja nam prijeti, onda je nužni uvesti progresivno oporezivanje viška nekretninskog bogatstva, pri čemu ideja nije opaliti po džepu nekog tko ima vikendicu ili mali apartman u kojem ljetuje, nego demotivirati 'parkiranje' kapitala u stambene nekretnine koje potom ostaju prazne. Dakle nekretnine se trebaju oporezovati od treće nadalje i to progresivno', rekla je Kekin. 

Dodala je kako je nužno i motivirati dugoročni najam koji do sada bio u značajno porezno nepovoljnijem položaju od kratkoročnog najma. Kratkoročni najam mora se regulirati osnaživanjem lokalne samouprave da na svom području, a vodeći se upravo time koliko je i kakvog stambenog fonda dostupno građanima, može ograničiti agresivnu turistifikaciju.

'Pritom je nužno uvesti distinkciju između obitelji koje turizmom nadomještaju svoj godišnji budžet i velikih i sve više stranih investitora kojima je iznajmljivanje špekulativna djelatnost jer nije cilj teškim nametima ugušiti domaće koji si nadoštukaju budžet, a velikima omogućiti da zauzmu čitavo tržište. Potrebno je i prestati s prodajom javnog stambenog fonda, a pogotovo Duićima i Primorcima koji jedini imaju priuštivo stanovanje u ovoj zemlji, te treba ulagati u gradnju novog stambenog fonda. Nužno je graditi i studentske, ali i staračke domove.

Dosadašnji predsjednici i predsjednica nisu se uopće osvrtali na ovaj gorući problem za ogroman broj naših građana koji je nema dvojbe itekako doprinio ogromnom gubitku mladog stanovništva iz ove zemlja. Predsjednica RH ima legitimitet kao direktno birana vlast i to vrlo visokim brojem glasova da o toj temi progovara i da inzistira na tome da se izvršna vlast uhvati ukoštac s višedesetljetnim zanemarivanjem ove teme', rekla je Kekin. 

Vaša reakcija na temu