Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Nikola Brboleža Maturanti doznali koji fakultet ima najbolje 'tete' u referadi, čime Pravni odskače od drugih, gdje se za jedno mjesto bori 10 kandidata…

Maturanti doznali koji fakultet ima najbolje 'tete' u referadi, čime Pravni odskače od drugih, gdje se za jedno mjesto bori 10 kandidata…

Donosimo presjek predstavljanja četiriju sastavnica trećeg dana Smotre Sveučilišta u Splitu

Pojedinačnim predstavljanjem Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Pravnog fakulteta, Umjetničke akademije i Kineziološkog fakulteta nastavljen je program Smotre Sveučilišta u Splitu. Stotine maturanata, baš kao i prethodna dva dana, pristigle su u srijedu po relevantne informacije koje će im olakšati odabir institucije za nastavak svog formalnog obrazovanja.

Prirodoslovno-matematički fakultet: 'Naša referada iz godine u godinu dobiva nagradu studenata'

Prirodoslovno-matematički fakultet jedan je od osnivača te jedan od najstarijih fakulteta Sveučilišta u Splitu. Njegova je temeljna djelatnost nastavni, znanstveno-istraživački i stručni rad u području prirodnih, tehničkih i društvenih znanosti, uz to istraživanja se izvode još i u području biotehničkih i biomedicinskih znanosti. Na PMF-u se obrazuju inženjeri (prvostupnici i magistri struke) matematike, fizike, podatkovne znanosti i molekularne biologije, te nastavnici (prvostupnici i magistri edukacije) biologije i kemije, matematike, fizike, informatike i tehnike.

Niz valjanih razloga za studirati na PMF-u ovom je prigodom iznio prodekan za nastavu, docent Goran Radobolja. U njih je ubrojao i - najbolju referadu. Naime, 'tetama' iz referade ovoga fakulteta studenti iz godine u godinu dodjeljuju nagrade što ukazuje kako se mogu, pored na profesore, osloniti i na službe koje postoje zbog njih. To drugdje, tvrdi naš sugovornik, često nije slučaj. 

'U recentnim godinama u kojima je broj studenata na razini Hrvatske iz demografskih i sličnih razlog u padu, kod nas stabilno raste. Lani smo ponovno prešli brojku od 1000 studenata na preddiplomskoj i diplomskoj razine. Ove godine nadmašili smo je za dodatnih 30-40 studenta, što je kroz prizmu općeg pada znatno veći rast no što apsolutna brojka pokazuje. 

Naravno, kako je PMF heterogena ustanova s osam različitih preddiplomskih studija, nisu svi jednako atraktivni Na nekima nakon upisa ostane praznih mjesta, na drugima se traži desetak više. Primjerice, tradicionalno se pune studiji Informatike i Biologije, dok za Fiziku i Matematiku nema pretjerano velikog interesa s obzirom na kvote. No s druge je strane riječ i o svojevrsnoj snazi 'nepopunjenih' studija - puno je veća potražnja za onima koji na njima steknu diplomu, što je na smotri iz perspektive poslodavca potvrdila i naša gošća iz Fine. Dakako, riječ je o studijima koji nisu lagani, gdje se također krije uzrok nešto manjeg interesa, ali studenti u konačnici budu višestruko nagrađeni za svoj trud', konstatirao je prodekan Radobolja. 

Pravni fakultet: 'Od drugih pravnih fakulteta razlikuje nas specijalizacija na području sportskog i medicinskog prava'

Gužva je bila i na predstavljanju Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu; pristigli su učenici više gimnazija pa i Ekonomsko-upravno-birotehničke škole. Prodekanica za nastavu i studente doc. dr. sc. Ranka Jeknić, uz dekana izv. prof. dr. sc. Ratka Brnabića, pripremila je zanimljivu prezentaciju fakulteta 'Od tradicije do modernosti', pri čemu je potencijalnim budućim studentima predstavila izbornik njegovih radova koji izlazi još od 1963., dvije godine nakon njegova osnutka. Ukazala je ujedno na bogatu tradiciju uglednih profesora koji su prepoznatljivi u javnosti, i to ne samo u pravnoj profesiji, već i kao, kako je navela, dio šire akademske, intelektualne i znanstvene elite u Hrvatskoj. 

Učenicima su se obratili i Josip Tadić, mag. iur., asistent na Katedri za upravno pravo, te Ante Šimun Majstorović, mag. iur., asistent na Katedri za Trgovačko pravo i pravo društva. Prodekanica Jeknić istaknula je kako to nije slučajno.

'Mladi asistenti bili su među top pet najboljih studenta. Svojim iznimnim postignućima - ne samo tijekom studija nego i u drugim aktivnostima - učenicima odgovaraju na pitanja o budućim izazovima profesije koju su odabrali', obrazložila je. 

Napomenula je i kako je Pravni fakultet jedini koji je na štandovima prvog dana Smotre Sveučilišta u Splitu svoje djelovanje predstavio knjigama i čitooznakama. Konstatirala je pritom kako je posrijedi ključan medij za buduće pravnike - trebaju čitati, razmišljati i kritički promišljati. 

'Kao mlada osoba koja je već završila fakultet i pronašla svoju ulogu u samome sustavu, želim motivirati učenike da se upišu kod nas. Nakon što odslušaju sva predavanja, polože ispite i steknu diplomu sveučilišnog magistra prava, širok je spektar poslova koje mogu obavljati; od rada u javnoj upravi do onog što je mnogima najzanimljivije - rada kao odvjetnici ili suci, prije čega, naravno, moraju proći vježbenički proces. Nadalje, mogu raditi kao pravnici u različitim trgovačkim društva, u posljednje vrijeme - kako je društveni život, pa i pravni, sve kompliciraniji -  zapošljavaju ih i udruge. Nema straha da će biti na birou', naveo je asistent Tadić. 

Referirao se i na odraz cjelokupne demografske situacije u državi na popunjavanje upisnih kvota. U tom je kontekstu napomenuo kako - premda je manje stanovnika u Hrvatskoj nego ranije te posljedično manje studenata sveukupno - ove godine u odnosu na prošlu broje njih nekoliko desetina više, odnosno zabilježen je blag porast. 

I asistent Majstrović nastojao je ukazati učenicima kako prepoznati potencijalnog budućeg pravnika u sebi. Isticao je ujedno razloge iz kojih je upravo Pravni fakultet u Splitu pravi odabir za studiranje prava unutar Hrvatske. 

'Njegujemo, naravno, tradiciju pravne naobrazbe iz svih područja, ali ono što razlikuje naš od drugih u državi svakako je specijalizacija na području sportskoga i medicinskoga prava, gdje studenti nakon završenog diplomskog studija mogu nastaviti daljnju naobrazbu', konstatirao je. 

Umjetnička akademija: 'Uvijek je jako velik interes za studij glume, otprilike osam do deset kandidata pretendira na jedno mjesto'

Vrlo je atraktivan bio prvi doticaj maturanata naklonjenima umjetnosti s Umjetničkom akademijom. Ova im se sastavnica Sveučilišta u Splitu, naime, predstavila izvedbama scenskih borbi, glazbenim točkama…

'Navala' je na studije Umjetničke akademije - koja obuhvaća likovni, glazbeni i kazališni odjel - kontinuirano prisutna. Istodobno je talenata mnogo. Istaknula je to izv. prof. art. Bruna Bebić, pročelnica Odsjeka za kazališnu umjetnost. 

'Interes ovisi od odsjeka do odsjeka. Ponekad je jedan u modi pa padne i dođe drugi. Za studij glume, pak, uvijek je golem - otprilike od osam do deset kandidata pretendira na jedno mjesto. Uzrok su tome i upisi svake dvije godine, i to najčešće po samo osam studenata u klasu', precizirala je pročelnica Bebić. 

Dotaknula se i komparativnih prednosti splitske Umjetničke akademije u odnosu na neke druge. Pritom je naznačila kako je orijentirana prema mediteranskom krugu te kako je jako mala i mlada, što je, među ostalim, doprinijelo svojevrsnom obiteljskom ozračju. 

'Klase su male, malo je studenata, puno se individualno radi. Postoji posebna toplina u radu. Čini mi se i da ostvarujemo jako dobre rezultate u postocima zapošljavanja - bivši studenti poprilično su angažirani. Ujedno brojimo niz nagrada - kako studentskih tako i profesionalnih', napomenula je. 

Kineziološki fakultet: Zainteresirani maturanti, ali i hajdukovac

Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu djeluje od 2008., no valja istaknuti kako povijest kineziološke struke u ovom gradu seže i 180 godina unatrag. Danas broji oko 740 studenata. Interesa ne manjka - kako među srednjoškolcima tako i među profesionalnim sportašima. Najbolje to dočarava činjenica da se na predstavljanju KIF-a pridružio i hajdukovac Lovre KalinićKako smo ranije izvijestili, stigao je kako bi prikupio informacije o studijskim programima jer je stava kako ovo sveučilište pruža brojne opcije - bilo da je riječ o trenerskom poslu, menadžerskom ili nečem trećem.

O studiranju na KIF-u govorio je, među ostalima, student Leo Lovrić. Otkrio nam je kako kandidate štošta zanima, ponajviše kako izgleda prijemni ispit te koliko je zahtjevno uskladiti fakultetske obveze sa sportskim i drugim aktivnostima. 

'Sve se može laganini odrađivati. Nije zahtjevno ako se kontinuirano uči', naglasio je. 

Osvrćući se na perspektivu na tržištu rada po stjecanju diplome, podsjetio je na lepezu različitih poslova. Naveo je, među ostalima, kineziterapiju, kondicijske trenere, fitness trenere… Smatra kako neće imati egzistencijalnih problema oni koji žele raditi. 

'KIF u Splitu poseban je ponajprije zbog toga što je u Splitu. Split ima more, Zagreb nema', šaljivo je zaključio. 

Smotra Sveučilišta u Splitu sve do petka

Smotra Sveučilišta u Splitu, pod geslom 'na kampusu biraj, u Splitu studiraj', započela je još u ponedjeljak, 4. prosinca, a traje sve do petka, 8. prosinca. Nastavlja se pojedinačnim predstavljanjem preostalih sastavnica u predvečernjim terminima. Valja istaknuti i kako se odvija pod okriljem manifestacije Advent na kampusu, stoga se na platou pred Zgradom triju fakulteta (budući) studenti nakon predstavljanja mogu zabaviti uz glazbu uživo te napitke i delicije s adventskih kućica. 

Vaša reakcija na temu