Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: MOST PETROV SPLITSKIM STUDENTIMA Na državi je odgovornost da riješi problem sa stručnim studijima

PETROV SPLITSKIM STUDENTIMA Na državi je odgovornost da riješi problem sa stručnim studijima

Kazao je da su 100.000 studenata ostavili na cjedilu

Predsjednik Mosta Božo Petrov govorio je jučer pred okupljenim studentima u Splitu o nužnosti rješavanja problema čak sto tisuća studenata stručnih studija, jer nakon odluke Ustavnog suda, prijeti ukidanje odredbe zakona po kojoj su izjednačeni sa sveučilišnim studijem, pa na taj način ostaju bez stručne spreme i svojih zakonom zajamčenih prava.

Petrov je već i u Hrvatskom saboru reagirao na činjenicu da je nedopustivo da se retrogradnim poništavanjem odredbe Zakona o hrvatskom kvalifikacijskom okviru, studente stručnih studija dovodi u situaciju da studij koji su upisali i završili ili još uvijek studiraju, više neće imati iste uvjete kakve im je država jamčila. Uz Petrova, na Debatnom klubu Mosta, bila je studentica Dijana Radovniković, osnivačica splitske inicijative 300=300, koja ima preko 11.000 članova i bavi se rješavanjem problema stručnih studija. Ona je istaknula kako bi zakon kojim se ukidaju prava studenata stručnih studija trebao stupiti na snagu 1. siječnja 2021. i zato je krajnje vrijeme da se nešto poduzme.

- Do 31. prosinca je rok za prijedloge I dopune zakona kojima bi se regulirao naš status, a zato inzistiramo I na što skorijim sastancima u Ministarstvu, jer su zbog pandemije ranije otkazani. Stručni studiji obuhvaćaju I policajce I medicinske sestre I to su zanimanja itekako potrebna društvu, te je nužno da se ponude konkretna rješenja. Želimo se dogovoriti s ministarstvom, a ako ne postignemo dogovor, student su spremni na prosvjed - rekla je Radovniković.

Petrov je istaknuo kako s ovim problemom javnost nije dovoljno upoznata, a problem se uopće ne rješava iako se tiče velikog broja studenata i njihovih obitelji.

- Nadležne institucije šute i ništa ne poduzimaju. Teško je povjerovati što se ovdje događa. Država je ta koja bi trebala hitno naći rješenje, na njoj je odgovornost, jer su oni jamčili i zakonom i akreditacijom da su sveučilišni I stručni studiji izjednačeni i jednako vrijedni. I onda, nakon što su roditelji studenata praktički odškolovali djecu, za to digli kredite i zadužili se, sve odjednom pada u vodu zbog rektorove tužbe Ustavnom sudu. Zaboravlja se i zakon i akreditacija, koju je država dala kao jamstvo tim obiteljima, a Vlada okreće glavu I šuti. Ovo se zove pravna nesigurnost, zbog čega ljudi ne mogu ozbiljno planirati svoj život. Ako je država nešto jamčila zakonom, oni to moraju završiti, omogućiti i stajati iza toga, to je stav Mosta - zaključio je Petrov.

Vaša reakcija na temu