Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
POLICIJA UPOZORAVA: Roditelji, pripazite ako primite ovakav SMS

POLICIJA UPOZORAVA: Roditelji, pripazite ako primite ovakav SMS

Pozivaju građane na oprez

Policijska uprava zadarska istražuje slučaj prijevare, kojom je 58-godišnjakinja oštećena za nekoliko tisuća eura. Naime, jučer je primila SMS poruku sa sadržajem kao da joj se obraća kćer te je otvorila primljenu poveznicu, koja ju je vodila u nastavak komunikacije u aplikaciji za razmjenu poruka. Nepoznati počinitelj je držao oštećenu u zabludi i naveo je na plaćanje, tako da je 58-godišnjakinja uplatila nekoliko tisuća eura, misleći da tako pomaže svojoj kćeri.

'Upozoravamo građane da ako prime ovakvu ili sličnu SMS poruku, nikako ne odgovaraju na nju niti slijede poveznicu i uplaćuju novac ili šalju kodove vrijednosnih bonova. Naime, riječ je o obliku prijevare te preporučujemo građanima da ako dobiju takvu poruku, prvo stupe u kontakt sa svojim djetetom koje navodno traži pomoć kako bi provjerili istinitost informacije prije uplaćivanja novca', poručuje policija.

Smishing je, pojašnjavaju, napad društvenog inženjeringa odnosno 'kampanja' pripremnih radnji zbog prijevara s ciljem krađe osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.

Smishing je kombinacija SMS i Phishing krađe identiteta. Smishing prijevara provodi se tako da prevaranti, počinitelji kibernetičkog kriminaliteta pokušavaju u zabludu dovesti građane slanjem lažnih SMS poruka u kojima se nalazi poveznica (link) koja vodi prema zlonamjernom softveru.

U SMS poruci koju građani zaprime, obično se od njih traži da pritisnu odnosno aktiviraju poveznicu koja će ih usmjeriti na lažnu internetsku stranicu i/ili pristup lažnom obrascu u koje trebaju unijeti osobne, financijske ili sigurnosne podatke te tako postanu žrtve prijevare a prevarantima otkriju osjetljive i privatne podatke što je njihov glavni cilj.

Počinitelji kontaktiraju građane, ne samo u Hrvatskoj već i u drugim zemljama Europe i šire, te na prijevaran način od njih pokušavaju doći do njihovih podataka s bankovnih kartica i slično ili traže način da putem aplikacija kojima se mogu spojiti na daljinu uređaju žrtve i doći do mobilnog ili Internet bankarstva ili navesti samu 'žrtvu' da slijedi njihove upute kako bi došli u mogućnost raspolaganja s njezinim novčanim sredstvima koji se nakon toga distribuiraju na bankovne i druge račune u inozemstvu, vrlo često se radi o računima otvorenim u 'trećim zemljama'.

 Savjeti što učiniti kada primite smishing poruku:

- obrišite poruke,

- ne odgovarajte na poruke,

- nemojte pritiskati poveznice, otvarati i pregledavati slike ili privitke,

- ne dijelite osobne, financijske ili sigurnosne podatke,

- ako smatrate da ste postali žrtva krađe identiteta SMS porukom ili ako ste otkrili osjetljive podatke poput (PIN-a, broja kreditne kartice, OIB-a i drugo), odmah to prijavite banci, a potom i policiji.

Vaša reakcija na temu