Na 9. sjednici Predsjedništva Hrvatskoga sabora, održanoj uz sudjelovanje predsjednika i predstavnika klubova zastupnika, prihvaćena je molba Družbe 'Braća Hrvatskoga Zmaja' za pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora nad postavljanjem spomenika 'Dolazak Hrvata na Jadran'.
Postavljanje spomenika realizirat će se u prigodi obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, jedne od ključnih obljetnica u hrvatskoj povijesti.
Predsjedništvo Hrvatskoga sabora rijetko daje ovakvo institucionalno pokroviteljstvo, što ovu odluku čini posebnom i ujedno potvrđuje važnost očuvanja nacionalne baštine i snaženja svijesti o bogatoj povijesti hrvatskoga naroda.
Družba 'Braća Hrvatskoga Zmaja' postavljanjem spomenika 'Dolazak Hrvata na Jadran' želi ostaviti trajni znak jedinstva kontinentalne i jadranske Hrvatske, naše pripadnost Jadranskome moru (koje se kroz povijest naziva 'našim' u raznim inačicama, npr.'mare nostrum' i 'mare nostrum croaticum') i činjenicom da smo svoje državno pravo razvili na njegovoj istočnoj obali, čiji gradovi i naselja čuvaju baštinu ranih spomenika političke organizacije hrvatske države i njezinih vladara. Ideju za ovaj spomenik dao je član Družbe prof. dr. sc. Vladimir Lončarević, Zmaj od Svetog Mihaela. Spomenik u obliku kamene mogile s kipovima i reljefima koji prikazuju dolazak Hrvata na Jadransko more, prema motivima istoimene slike Otona Ivekovića, Zmaja Repečkog, bit će postavljen na frekventno mjesto autoceste A1, tako da bude dostupan brojnim posjetiteljima. Spomenik će biti jedan od najatraktivnijih spomenika takvog tipa, a svojim će dimenzijama omogućiti da bude jako dobro vidljiv. Figure će biti izvedene u bronci, a sama mogila bit će kamena s upuštenom pločom s tekstom koji opisuje povod izgradnje s naglaskom na 1100. godišnjicu Hrvatskoga Kraljevstva, uz reminiscencije na akcije koje su 1925. godine pratile proslavu 1000. godišnjice Hrvatskoga Kraljevstva. Uvjereni smo da će ovim projektom Družba 'Braća Hrvatskoga Zmaja' ostaviti trajan spomenik našoj povijesti i opstojnosti na ovome tlu.
Družba 'Braća Hrvatskoga Zmaja' izražava zahvalnost Predsjedništvu Hrvatskoga sabora na ukazanom povjerenju i prepoznavanju vrijednosti ove inicijative. Otkrivanje spomenika planirano je u drugoj polovici 2025. godine, uz prigodnu svečanost i popratne sadržaje, čime će Družba 'Braća Hrvatskog Zmaja' i Hrvatski sabor još jednom pokazati svoju predanost očuvanju povijesnih vrijednosti hrvatskoga naroda.
Podrška Hrvatskog sabora i Vlade RH
Podsjetimo, Hrvatski sabor je u ožujku 2024. godine jednoglasno prihvatio prijedlog Družbe 'Braća Hrvatskoga Zmaja' i Matice hrvatske da se 2025. godina proglasi 'Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva'. Ovo rijetko viđeno političko jedinstvo, odobreno sa 127 glasova 'ZA', dodatno je potvrdila podrška Vlade Republike Hrvatske, tj. pozitivna mišljenja koja su dala dva resorna ministarstva: Ministarstvo kulture i medija te Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Planovi i projekti u pripremi
Družba 'Braća Hrvatskoga Zmaja' do sada je predložila 37 projekata povezanih s obilježavanjem 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva (više informacija ovdje: https://1100.dbhz.hr/), dok su i brojni novi projekti u fazi pripreme. Projekti uključuju postavljanje spomenika i spomen-ploča, organiziranje znanstvenih skupova i tiskanje više vrijednih knjiga, organiziranje izložbi, obnove povijesnih lokaliteta i spomenika te druge kulturne i obrazovne programe. Družba 'Braća Hrvatskoga Zmaja' također surađuje s državnim institucijama, lokalnim vlastima, kulturnim organizacijama te brojnim udrugama kako bi osigurala što širu uključenost i prepoznatljivost ovog važnog događaja.
Poziv na podršku i financiranje
Kako bi uspješno realizirala planirane projekte, Družba 'Braća Hrvatskoga Zmaja' poziva građani, poduzeća i potencijalne donatore da podrže ove vrijedne inicijative. Financijska podrška pomoći će očuvanju hrvatske povijesti i kulture te osigurati trajnu ostavštinu za buduće generacije. 'Godina obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva' donosi priliku za jedinstveno povezivanje povijesti, kulture i identiteta hrvatskoga naroda, naglašavajući njegovu povijesnu važnost na nacionalnoj i međunarodnoj razini.