U Dubrovniku je održan drugi sastanak projektnih timova EU projekta HANDY na kojem je bilo riječi o dosadašnjem tijeku njegove provedbe. Projektne aktivnosti, za sada, tijeku sukladno planiranom vremenskom okviru te nema značajnijih problema u njegovoj provedbi. Radi se o projektu koji je prvenstveno usmjeren na osposobljavanje i opremanje operativnih snaga civilne zaštite, a zanimljivo je što je projektni prijedlog pripremljen temeljem preporuka Europskog foruma civilne zaštite održanom u lipnju 2022. godine u Bruxellesu. EU projektom HANDY će se tako sačiniti baza podataka o alatima koje prilikom intervencija koriste pripadnici hrvatskih i talijanskih operativnih snaga civilne zaštite nakon čega će u obje zemlje biti održano nekoliko zajedničkih programa obuke, odnosno specijalističkih vježbi.
Dubrovačko-neretvanska županija specijalističke je vježbe organizirala protekla tri dana, od 19. do 21. veljače, a okupile su ukupno oko 150 sudionika pripadnika operativnih snaga sustava civilne zaštite s područja partnerskih talijanskih regija - Puglia, Abruzzo i Friuli-Venezia-Giluia te Dubrovačko-neretvanske županije. Programi obuke odvijali su se kroz ukupno 6 zasebnih modula, a posebno je bilo riječi o riziku potresa kao jednom od glavnih rizika na području Dubrovačko-neretvanske županije.
Inače, provedbom projekta HANDY nastavlja se s daljnjim opremanjem operativnih snaga civilne zaštite. Radi se prvenstveno o opremi za intervencije u slučaju potresa te protupožarnoj i vatrogasnoj opremi. Dubrovačko-neretvanska županija planira tako nabavu bioradara, vibraskopa, setova hidrauličkih podupirača, šatora, agregata te druge skupne i pojedinačne opreme. Za tu je namjenu osigurano 250.000 eura, a oprema će biti raspodijeljena operativnim snagama civilne zaštite s cijelog područja Dubrovačko-neretvanske županije.
Projekt se provodi do 30. rujna 2026. godine. Ukupna vrijednost projektnih aktivnosti je 2.531.880 sura, a aktivnosti koje provodi Dubrovačko-neretvanska županija 493.880 eura. Dubrovačko-neretvanska županija vlastitim proračunskim sredstvima sufinancira 20 % vrijednosti provedbenih aktivnosti dok se 80 % sufinancira sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj putem Programa prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska.
Projektno partnerstvo, osim Dubrovačko-neretvanske županije, čine još 4 partnera: Splitsko-dalmatinska županija, Regija Abruzzo, Općina Aquileia s pridruženim partnerom Civilnom zaštitom Autonomne Regije Friuli Venezia Giulia i vodeći partner - Regija Puglia.