Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović RAZGOVOR S NENADOM FABIJANIĆEM: Split ima ruinu od stadiona, a ovako loše pripremljen natječaj opasan je za kulturnu baštinu

RAZGOVOR S NENADOM FABIJANIĆEM: Split ima ruinu od stadiona, a ovako loše pripremljen natječaj opasan je za kulturnu baštinu

Važan, neizostavan i nezaobilazan faktor obnove stadiona

Na prostranom radnom stolu dočekala nas je analiza i idejno rješenje obnove stadiona i šire zone Poljuda. Pred nama su bili izvorni nacrti čuvenog arhitekta Borisa Magaša koji je osmislio i realizirao jedan od simbola Splita.

Naš sugovornik je profesor emeritus Nenad Fabijanić, arhitekt i zaštitnik autorskih prava Poljuda, doma Hajduka. Takvu ulogu mu je dodijelila arhitektica Olga Magaš, koja najbolje zna zašto je odabrala upravo njega. Ispričajte nas na subjektivnosti, ali nakon razgovora s Fabijanićem barem djelomično razumijemo zašto je stekao njezino povjerenje.

Tema razgovora  je aktualni natječaj za obnovu Poljuda, koji, uglavnom zahvaljujući tajnosti oko pripreme, od prvog dana izaziva kontroverze. U javnosti je snažno odjeknula reakcija inženjera građevinarstva Berislava Borovine, koji je jasno izjavio da se niti jedna ozbiljna tvrtka neće prijaviti na takav natječaj. Smatra da raspisivanje ovakvog javnog poziva nije hrabrost, već ludost. Zbog toga je njegova tvrtka Spegra - specijalizirana upravo za sanacijske radove na velikim i kompleksnim objektima i kulturnoj baštini - od Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave tražila njegovo poništenje. Gradska vlast je izjave Borovine doživjela kao 'grubo kršenje osnovnih pravila poslovne pristojnosti' i neumorno nastavlja braniti natječaj od brojnih kritika.

Što god se dogodilo s natječajem, tvrtka koja jednog dana krene u sanaciju Poljuda morat će koordinirati s Nenadom Fabijanićem. On je važan, neizostavan i nezaobilazan faktor obnove stadiona. Naš razgovor smo započeli osvrnuvši se na komentar Berislava Borovine, vlasnika tvrtke Spegra.

- Svi pregovori koji su navodno vođeni s ponuditeljima odvijali su se između njih i Grada. U tome nisam sudjelovao. Siguran sam da ima izvrsnih građevinskih izvoditelja. Ne poznajem ih i nisam s njima surađivao, ali svojim stručnim uspjesima evidentno dokazuju da su organizacijski i tehnološki kvalificirani za takve zahvate. Jedan od njih je gospodin Borovina s tvrtkom Spegra. U srcu Zagreba vode nekoliko važnih gradilišta, među kojima je, meni trenutačno najzanimljivija, obnova Meštrovićeva paviljona. Urednost gradilišta i pristup temi obnove jasno pokazuju da je riječ o tvrtki internacionalnog dosega s kapitalnim referencama na ovim prostorima. Zato, u intervenciji ing. Borovine ne vidim loše namjere, niti krivi tajming. Posve obrnuto, smatram da, kao profesionalac, služeći se legitimnim metodama ima stručnu i moralnu obavezu tražiti jasno postavljene uvjete 'takmičenja' s definiranim ciljem. Kada je uočio da stvari ne funkcioniraju, reagirao je preko svog Facebooka(!), kao Splićanin i navijač Hajduka. Nije svaki raspis 'sveto pismo' investitora. No, detalji pregovaračkog procesa nisu mi poznati, kao niti traženi uvjeti i finese oko poslova i dinamike efikasnog građenja i tehnologije za prvu fazu obnove. U cijeloj predigri nedostaje više ključnih faktora - rekao je Fabijanić, uvjeren da bi, kada bi se slutio potencijalno ozbiljan ponuditelj koji pristaje na uvjete raspisanog natječaja, ta vijest već procurila u javnost.

- U ovakvoj situaciji vjerojatno će pokazati interes i nama nepoznati izvođači koji primarno impresioniraju svojom brojnošću. Ako se ne osigura kriterij izvornosti - odgovarajuća stručnost domaće pameti uz stimulativni financijski model - postoji rizik da će projekt biti prepušten stranim tvrtkama, što ne bi bilo dobro za raspisivača, niti za domaću arhitektonsku i građevinsku struku. Objavljeno je da velike hrvatske građevinske tvrtke nisu pozitivno reagirale na uvjete natječaja, što je zabrinjavajuće. Ako samo nekoliko tvrtki u Hrvatskoj može preuzeti ovakav projekt, vrijedan više desetaka milijuna eura, kako bi se spasio kompleks stadiona, zašto reteriraju? To je tema za vas novinare. Pitajte ih... - istaknuo je Fabijanić i dodao:

- Osobno sam protiv takvog procesa, jer ne želim da mala tvrtka bez jasnih, projektom definiranih polazišta s nedovoljnom snagom i resursima, nudi po kriterijima najniže cijene, svoj pokušaj sanacije svih deformacija na zaštićenom objektu stadiona. Kad ste već spomenuli 'poslovnu pristojnost', bit ću jasan. Nakon mog idejnog rješenja obnove stadionskog kompleksa Poljud, nije mi bila namjera biti glavnim projektantom svih faza obnove Poljuda, ali mi je obaveza, u granicama mojih ingerencija, biti voditeljem i savjetnikom na svim budućim projektnim elaboratima. Moja je uloga primarna zaštita autorskih prava arhitektice Olge Magaš, supruge Borisa Magaša, koja je bila suautor prvog, odlučujući važnog natječaja za stadion. Moje je da branim autorsko pravo i to ću raditi u dobroj namjeri do kraja, pa makar puno toga krenulo po zlu. I nije riječ ni o kakvoj 'romantici' i nerealnim vizijama, kako neki sugeriraju. Kao profesor i arhitekt s referencama i cjeloživotnim iskustvom, nemam iluzija. Ono što me u ovom slučaju motivira jest isključivo zaštita arhitektonske baštine. Kad je u pitanju zaštita baštine, vrijedne arhitekture, pregovarat ću s crnim vragom - poručio je Fabijanić.

Što vi mislite o tom natječaju?

- Riječ je o natječaju, tj. pozvanom učešću na fragmentarnoj, prvoj fazi punktualne sanacije najugroženijih konstruktivnih dijelova stadiona. Neuobičajeno, sve to bez temeljitih istraživanja i glavnih projekata (!?). Očekuje se, zbog trenutno skromnih mogućnosti, ali brzih efekata, da će obnova biti etapna. Moguće je da će netko s upitnim referencama, niskim ponudama i nedefiniranom tehnologijom projektirati i graditi u hodu, sam, kako zna i umije, a cijeli projekt će stimulirati javno-privatni interes. Možda su ovakvi modeli primjereni bogatim, visokorazvijenim zemljama gdje su mogući i dobrodošli, ali u nas, bez jasnih uputa, tj. projekata, stvari su uz nesporazume, probijanje rokova, i troškova, osuđene na propast. U našim uvjetima takvi procesi često su podložni manipulacijama svih vrsta i naknadnim odustajanjima. Neka me demantiraju uspjelim, ali usporedivim primjerima - naglasio je Fabijanić.

Objasnio je da projekt obnove spomenika kulture poput Poljuda mora imati jasne kriterije. Bez temeljite pripreme i jasnih smjernica, dodao je, radovi mogu trajati godinama, a kvaliteta sanacije i izvedbe bit će i dalje upitna.

- Stadion nije samo mjesto nogometnog natjecanja - to je infrastrukturni projekt od nacionalnog značaja, zaštićeni objekt društvene i graditeljske kulture. Otvoreno, nisam sklon kriterijima i procesu koji je odabrala gradska vlast u Splitu, jer su mi nepoznati putevi kojima se može doći do što skorije cjelovite obnove antologijskog arhitektonskog djela. Služe se metodom 'design and build'. Ta metoda dobro zvuči na engleskom jeziku i ima sasvim drugu težinu internacionalnog iskustva. Na hrvatskom doslovno prevedeno ‘projektiraj i gradi’ ili ‘crtaj i gradi’, ustvari znači - nacrtaj sa svojim projektantima ono što možeš izgraditi svojom tehnologijom. S obzirom na najniže cijene izvedbe, nastupa kolizija s optimalnom obnovom stadiona. To je alibi za kontinuirane odgode, za neka buduća vremena, kad zasigurno neće biti sadašnjih aktera: niti aktera gradske vlasti i administracije, niti zainteresiranih projektanata, niti Hajdukovog vodstva, a možda niti stadiona - upozorio je naš sugovornik.

Zbog toga, naglasio je, postoji bojazan da će posao obnove dobiti firma koja će za najmanje novaca 'opiturati' trošni stadion, temeljito konstruktivno ugrožen.

- Bilo bi bolje uvjete natječaja zvati 'elaboration and build' (razradi i gradi). U tom slučaju razrada se sastoji od usvajanja glavnog projekta i konzervatorskih uvjeta, provedbe tehničkih specifikacija i opće koordinacije projekata. Organizacijski, projekt ovakvog opsega zahtijeva ozbiljan konzultantski tim, snažnu potporu projektima i obnovi. Ozbiljnost ovom projektu trebali su pružiti angažirani stručnjaci s voditeljskim referencama. Zahvat je preobiman da bi ga uz sve druge gradske probleme i obaveze vodila i savladala gradska uprava Splita – smatra Fabijanić.

Prošle su dvije i pol godine od kada je baš on, u vijećnici Arhitektonskog fakulteta  u Zagrebu, predstavio analizu stanja i polazišta obnove na kojoj je radilo najmanje 50 ljudi i osam stručnih tvrtki.

- Gradonačelnik Ivica Puljak angažirao me da predložim idejno rješenje obnove, da ujedno budem nositeljem projekta i voditeljem radne grupe pri izradi elaborata analize konstrukcije postojećeg stanja stadiona na Poljudu (EOPS). Predstavnici Hajduka, Grada i svi moji projektanti skupili smo se u vijećnici Arhitektonskog fakulteta gdje smo prezentirali elaborat konceptualnih analiza koja je tu pred vama. To je izazvalo  interes za simultano rješenje šire lokacije, tj. potrebu proširenja zadatka na sportski kampus i garažno rješenje prometa, logično u neposrednoj blizini stadiona. Očekivao sam dopunu projektnog zadatka i legitimni angažman unutar neposrednog stadionskog areala. Do danas svi su moji grafički prilozi arhivirani - tvrdi naš sugovornik i dodaje:

- Na čelu Hajduka tada je bio Lukša Jakobušić, s kojim je suradnja bila puna afirmativne ambicije. Činilo se sve jako optimistično. Moji suradnici, projektanti i savjetnici pokazali su iznimnu dozu zdrave ambicije, stručni interes i respekt prema temi, lokaciji i Hajdukovoj tradiciji - prisjeća se Fabijanić.

Pokazao nam je analizu stanja Poljuda koju je u veljači 2023. prezentirao Gradu i Hajduku. Potom je uslijedilo arhiviranje raspoložive, izvorne dokumentacije, vizualno istraživanje fragmenata i izrada Elaborata analize postojećeg stanja (EOPS) u kojem su uočeni i detaljno obrazloženi problemi te su dane smjernice kako se može tehnički i zakonski primjereno pristupiti sanaciji stadiona. Kroz analizu više modela sanacije predložili su moguća rješenja bolje protupotresne stabilnosti cjelovite konstrukcije. Detaljno nam je objasnio o čemu je riječ i pokazao nam kako bi to izgledalo.

Odmah nakon izrade EOPS-a, dodao je, mogle su se donijeti konzervatorske smjernice i izraditi temeljni elaborat zaštite, a danas na stolu i pred potencijalnim izvoditeljima mogao je biti spreman glavni projekt za sanaciju betonske i čelične konstrukcije stadiona.

- U tako formuliranoj prvoj fazi obnove i tematski raspisanim natječajima bilo bi znatno više optimizma. Ulazimo u posao bez projekata, s idejom da onaj tko dobije posao preko natječaja radi projekte i izvodi radove. Teška odluka na našem stručnom terenu. Bitna intervencija skriva se u ugroženoj konstrukciji što može biti kobno za sve, povremene ili stalne korisnike. Osim toga, na kome je odgovornost? - pita se naš sugovornik.

Ispričao nam je da je simultano rađen integralni projekt idejnog rješenja obnove kojim se pokušalo riješiti sve probleme korištenja stadiona za sportske svrhe, prije svega za potrebe Hajduka, ali i za sve javne manifestacije koje bi se mogle odvijati na stadionu.

- Nakon prvih elaborata, smatrao sam obvezom u projekt obnove stadiona uključiti rješenje koje arhitekt Magaš nije uspio realizirati u svoje vrijeme. Dakle, ušao sam u posao s punim poštovanjem prema učitelju i suradniku Borisu Magašu. Na stadionu ima puno toga što nije dovršeno prema njegovom projektu, ali i izvedbenih grešaka. Kroz vrijeme, Magašu je ostalo zadovoljstvo uspjelog arhitektonskog koncepta, do danas prepoznatljivog po arhitektonskom autoritetu svog tipa, mjesta i vremena - naglasio je naš sugovornik.

Grad Split, kao vlasnik, krenuo je u analizu svih elaborata koji su, kako je i očekivao, prihvaćeni u cijelosti. Fabijanić nam je ispričao da su početne reakcije bile vrlo pozitivne te da nije bilo nikakvih nesporazuma oko idejnog rješenja iza kojeg on i danas stoji u cijelosti.

- O, po mom sudu, zakašnjelom prilogu revizije EOPS-ovog projekta konstrukcije, nisam mjerodavan govoriti jer su stručne rasprave o finesama konstrukcije van moga područja djelovanja. Potpisujem u cijelosti rad, ideje i priloge konstruktera koji su izradili EOPS. Nakon intenzivnog angažmana i afirmativnog odaziva, bavljenje tom temom za mene je zamrlo. Naknadno sam, na vlastitu inicijativu, angažirao nove suradnike arhitekte koji s pomoću digitalne tehnologije izrađuju snimke svih postojećih prostora stadiona i 3D simulacije revitaliziranog i rekonstruiranog Magaševog stadiona. Ostala su mnoga otvorena pitanja, bez planova i odluka. Sve na nivou želja - poručio je ugledni arhitekt i dodao:

- Trenutačno stanje stadiona je izuzetno loše. Progresivno raspadanje. Savjetujem vam da pokušate prodrijeti ispod tribina i sami se uvjeriti što se dogodilo s prostorijama uprave Hajduka, tehničkim prostorijama, sportskim sadržajima, infrastrukturom, ventilacijom, klimatizacijom i 'poslovnim' prostorima u kojima je u najmu nekih 50-ak firmi koje sa stadionom nemaju nikakve veze. Mračna scena za snimanje adekvatnih filmova. To je suprotno od slike koju navijači i TV gledatelji vide tijekom utakmica - svjedoči naš sugovornik.

Prije bilo kakve obnove ili, točnije, prije temeljitog građevinskog istraživanja, Fabijanić je istaknuo da je potrebno izolirati stadion i osloboditi ga od svega dotrajalog, ugroženog i nefunkcionalnog. Potrebno je eliminirati sve što se godinama improvizirano dogradilo, a ne odgovara ni mjestu ni funkciji. Već to je ogroman posao.

- Iskustvo teškog probijanja kroz strukturu stadiona, temeljim na djelomično sačuvanoj izvornoj dokumentaciji, vizualnom dojmu i stručnoj intuiciji, a projektiranje na nedostatnim podlogama, na osobnoj snalažljivosti, jer ne postoji ni aktualni, dopunjeni tehnički snimak postojećeg stanja, kao primarni uvjet svih projekata. Stadionska školjka, kako je zamislio Magaš, širila se u svoj neposredni javni okoliš namijenjen pješaku i gostu, punom zelenila, stuba, nivoa i odmorišta. Danas je i taj okoliš degradiran i devastiran ogradama, kontrolnim ulazima, nadstrešnicama, mrežama... ordinarnog oblikovanja nekog anonimnog autora bez senzibiliteta - opisao je. 

Za početak najvažnije, istaknuo je Fabijanić, potrebna je provjera i sanacija kompletnog čeličnog MERO krovišta, LEXAN pokrova, odvodnja i rasvjeta.

Nekontrolirano natapanje oplišja

- Za svoje vrijeme, kraja sedamdesetih godina prošlog stoljeća, integralna konstrukcija (beton - čelik) građena je vjerno, konstruktivno i tehnološki kvalitetno. Uz 45 godina neodržavanja, provjera današnjeg stanja konstrukcije ulazi u područje novih tehnologija i zakonskih propisa po kojima se razumljivo stadion ne može rehabilitirati prema recentnim pravilima u cijelosti, ali se može dovesti na višu razinu sigurnosti i poboljšanog  stabiliteta. Pored uvijek kobne ugroze od potresa, ovakvi veliki prostorno-konstrukcijski sistemi ugroženi su nizom dinamičkih agresora: atmosferilijama, temperaturnim razlikama, vjetrom....sve u blizini neobuzdanog mora - nabrojao je naš sugovornik.

Posebno iritantnim smatra nekontrolirano natapanje cijelog stadionskog oplošja oborinskom vodom. Utvrđeno je da se voda s krova slijeva i prodire kroz betonske grede, što ugrožava funkcionalnu i materijalnu postojanost konstruktivnog sistema.

- Armirani beton, odavno priznat kao inovativni materijal, s vremenom degradira. Inače, beton i čelik ne funkcioniraju skladno na dugi rok, a kada se tome doda voda, dolazi do ogromnog problema vidljive i nevidljive korozije. Ne očekujemo da će stadion dočekati antičku dugovječnost, ali ne treba provocirati mogući konstruktivni kolaps, pa ni u malom, pogubnom detalju. Znate li zašto se to događa? Jer nije izveden važan detalj prema Magaševom projektu, a to je vijenac oko stadiona kroz koji bi se voda s krova slijevala na najniže točke na sjevernoj i južnoj strani objekta. Nažalost, u vrijeme kada se Poljud gradio, u atmosferi kratkih rokova i financijskih ograničenja, Magaš je morao birati između prozirnog krova (LEXAN) ili projektiranog oborinskog vijenca. Danas se krovne vode točkasto slijevaju limenim kanalima, a toplinska zaštita objekta vlaži se za svake kiše - slikovito je dočarao Fabijanić. 

Ozbiljan problem stadiona je sigurnost, protupožarna i evakuacijska, osobito u kontekstu velikih događanja koji koriste površinu igrališta, kada se ondje može okupiti između 30 i 50 tisuća ljudi.

- U slučaju neke nesreće i panike koja bi posljedično nastala, trenutačni komunikacijski koridori i izlazi nisu prohodni, niti brojem, niti dužinom. Zbog toga sam predložio novi kružni sustav unutarnjih prometnica, kako bi se omogućila evakuacija na sve četiri strane stadiona. Takvo rješenje zahtijevalo bi temeljitu obnovu ispod stadiona, uključujući redizajn svih pratećih sadržaja - ispričao je i prikazao nam takva rješenja na nacrtima koje je pripremio.

Uz to, na velikom prostoru rekreacijske zone, gdje su i danas pomoćna igrališta, planirana su nova igrališta, svlačionice, a ispod terena mogle bi se smjestiti dodatne svlačionice, ali i garaža u koju bi moglo stati između 750 i 800 automobila. Svi koji su se i prije njih bavili prostornom transformacijom Poljuda, dodao je, slažu se da je muzej, fan shop i ostale sadržaje za navijače potrebno premjestiti na istočnu tribinu bliže gradu i glavnom pristupu. Pod zapadnom tribinom ostaju ulazni prostori svih zaposlenih u Hajduku.

Prezentirao je gradnju većeg ulaza te nove, prostranije dvorane. Uz to, dodao je još jedan objekt s prezentacijskim centrom i većom dvoranom koja će zamijeniti sadašnju, znatno manju, kao i druge sadržaje. Želja mu je bila predočiti sve što su radili stručnjacima u Splitu, ali i javnosti. Do toga nije došlo.

- Smatram dugom i obavezom naše idejno rješenje prezentirati javnosti. Svaki put kad je bila najavljena, ili kad smo očekivali prezentaciju, uz liderstvo Gradske uprave i Hajduka, odgovor je bio da nije pravi trenutak - zbog izbora, ljeta, jeseni i tako dalje. Zaključujem po stoti put: čvrsto sam uvjeren jedino u cjelovitu obnovu cijelog stadiona, na temelju svih strukovno obaveznih projekata, uz dobro vođenu građevinsku operativu, adekvatnu zadatku. Na razini države i Grada, kao i svih sportaša članova i simpatizera Hajduka, potrebno je, a moglo se i prije, hitno osigurati financiranje i pokrenuti projekt obnove kako bi stadion zadovoljio suvremene sigurnosne i funkcionalne standarde. Ako se stadion arhitektonski revitalizira, vjerujem da bi i Hajduk mogao inspirativnije igrati, jer trenutačno, u ovakvom stanju, stadion ne ispunjava osnovne uvjete za moderni nogomet i uživanje u njemu. Toliko je mnogo grešaka, gustih i nerješivih problema u njegovom funkcioniranju. Ovakav stadion na Poljudu ne odgovara ambijentalnim i tehničkim kriterijima suvremenih stadiona. Preostaje nam čekati da Hrvatska nogometna reprezentacija osvoji svjetsko nogometno prvenstvo ili da Hajduk osvoji Ligu prvaka pa da temeljita rekonstrukcija stadiona uistinu postane prioritet države i Grada - poručio je naš sugovornik.

Hajduk i utakmice za vrijeme obnove

Pitanje bez odgovora koje se nerado spominje jest kako i gdje će Hajduk igrati tijekom složenih radova na stadionu, koji će kad-tad okupirati cijeli konkavni stadionski prostor.

- Predloženo je, bez pokrića i kao direktiva, izvođenje radova 'u fazama' kako bi klub mogao nastaviti igrati na Poljudu. Ako se želi doista u cjelini revitalizirati stadion, teško je pretpostaviti da će Hajduk igrati na gradilištu. To se ne spominje, o tome se šuti, nitko to javnosti ne želi objaviti. Usput rečeno, stadion je izgrađen za dvije i pol godine, službeno otvoren 12. rujna 1979. - istaknuo je Fabijanić.

Procjena troškova sanacije Poljuda koju su radili je okvirna jer se bez detaljnog programa nisu mogli baviti troškovnikom, već samo aproksimacijama.

- Ni o novcima se dugo nije govorilo. Povlačila se uobičajena 'duhovitost': 'Sredstva nisu problem!? Novaca nema!' Sve je završavalo na usporedbi Maksimir ili Poljud. Sve do nedavno. Detaljna analiza radila se usporedbom troškova gradnje stadiona koji su izgrađeni u južnoj i srednjoj Europi u posljednjih desetak godina. Te se sume pojedinačno kreću između 35 i 100 milijuna eura. Po našoj procjeni, rekonstrukcija Poljuda iznosila bi oko 80 milijuna eura, s mogućim povećanjem troškova od 10 do 20 posto. Ovog trena sve je relativno. Bez projekata, a nema ih na vidiku, ova naša aproksimacija nema težinu. Do projektantskih cijena dolazi se sukcesivno unutar nužnog slijeda svih projekata. Trenutačno smo izloženi objavama usporednih cijena sa sličnim stadionima, ali i svih mega projekata u nas ili u europskoj blizini. Siguran sam da ti podaci nisu točni, niti realni, pogotovo ako su izuzeti troškovi održavanja - poručio je.

Raspisani aktualni natječaj za obnovu splitskog stadiona vrijedan je ukupno 25 milijuna eura, čak 55 milijuna manje od procjene našeg sugovornika. Vlada RH proglasila je stadion na Poljudu sportskom građevinom od nacionalnog interesa za koju je predviđeno dvogodišnje sufinanciranje iz državnog proračuna u iznosu od po 13 milijuna eura. Iznos je očigledno nedovoljan za sve što je prema mišljenju Fabijanića potrebno napraviti cjelovitom sadržajnom, oblikovnom i infrastrukturnom rekonstrukcijom.

Arhitektonski jedinstven stadion

- Mi smo naslijedili posebna i vrijedna zdanja od antike do danas, ali uvijek čekamo da se zaštićeno dobro sruši i lokacija iskoristi za nešto drugo. Kada se počne urušavati ne konzervira se s ciljem sprečavanja daljnjih oštećenja. Čekaju se neka bolja vremena. No, kad već dođe do stanja da je opstanak građevine upitan, onda često neka 'racionalna' glava predloži: 'A da mi to ipak maknemo?'. To su običaji i navike na cijelom našem prostoru. Najgore je što se u takvim slučajevima uvijek pojavi nebulozna teza kojom se pokušava na istom mjestu izgraditi 'potpuno ista' građevina, često s novim sadržajem, pa to zovu faksimilom(?!), ili pak smisle novu lokaciju i gradnju koja s vremenom i bez održavanja završi isto! Novac tada nije upitan. Split danas ima ruinu od stadiona s perspektivom u kojoj ga se još uvijek može obnoviti. Čekamo odluku koja će i na ovom primjeru definirati naš politički ambijent, naše stanje i karakter: prezentirati civilizacijsko-kulturni respekt prema vrijednosnom identitetu i ambijentu, ili neodgovorno ignorirati naslijeđene vrijednosti, ovdje i sada, na ruševinama jednog novog, nama prihvatljivog, betonskog spavača - zaključio je.

Fabijanić je više puta ponovio da je Poljudska ljepotica arhitektonski jedinstvena i na Mediteranu joj nema tipoloških usporedbi, ako se analiziraju standardni nogometni stadioni koji se danas grade.

- Zahvaljujući Borisu Magašu i njegovom talentu, Split je dobio antologijsko urbanističko-arhitektonsko djelo, model i uzor. Stadion se savršeno meko uklopio u krajolik, u blizini mora, pokraj crkve i samostana, zelenih i rekreacijskih površina, na prostornom autoritetu od Marjana do Kozjaka. Nažalost, smeta mi samo arhitektonski rukopis drugog autora, betonski bazenski val - rekao je.

Fabijanić tvrdi da dom Hajduka s kampusom i vanjskim terenima ima potencijal da postane središtem urbanog i sportskog  razvoja Splita koje će se prostirati od tunela (Spinuta) do Poljuda.

- Stadion nije samo mjesto nogometnog natjecanja; to je društveni infrastrukturni objekt sporta i kulture od nacionalnog značaja. Međutim, za takav koncept, potrebna je vizija i odlučnost, uključujući i sasvim poseban projektantski napor. Očekivao sam to bez isključivo promotivnih, kratkoročnih obećanja. Moćnici u Hajduku, ako je suditi po nogometnoj tradiciji Dalmacije, trebali bi biti značajniji akter u procesu koji definira i Hajdukov funkcionalni, sadržajni i prostorni prosperitet - podvukao je naš sugovornik.

Vaša reakcija na temu