Iz udruge Sunce reagirali su na navode ravnatelja Javne ustanove Park šuma Marjan Marka Pejnovića koji ih je prozvao da podržavaju bespravne graditelje na Marjanu. Evo što su napisali:
'Sunce već više od 25 godina neumorno radi na očuvanju prirode i okoliša. Naša predanost i stavovi su jasni i dosljedni, a suradnja temelj našeg načina rada. Ovom su svjedok brojni projekti vezani za očuvanje zaštićenih područja, pa tako i Marjana, uspješno provedeni u suradnji s udrugama, stručnjacima, javnim ustanovama i ministarstvima iz Hrvatske i inozemstva.
Iako radimo diljem Hrvatske, kao splitskoj udruzi, Marjan nam je od samih početaka rada bio i ostao bitan. Uvijek smo na otvoren i suradljiv način ukazivali na to kako unaprijediti upravljanje ovim područjem, a našim aktivnostima i sami ovom doprinosili. Unatoč kontinuiranim političkim previranjima svih ovih godina koja su se događala vezano za upravljanje Park šumom Marjan, ostali smo dosljedni našim stavovima potrebe očuvanja Marjana te važnosti i njegove vrijednosti za građane Splita kao i principima suradnje, podrške, transparentnosti i vladavine prava.
Ključni stavovi Sunca o zaštiti i upravljanju Marjanom
Čvrsto stojimo pri stajalištu kako se obuhvat i granice zaštićenog područja ne smiju mijenjati. Park- šuma Marjan zaštićena je zbog fenomena šume, međutim na Marjanu su prisutna i ostala važna staništa, poput travnjaka. Upravo je raznolikost temelj za otpornost ekosustava i očuvanje sveukupne bioraznolikosti Marjana. Stoga je potrebno razmotriti i ostale ekosustave i staništa koja su prisutna na području Park šume Marjan te osigurati mjere za njihovo očuvanje.
Sve komentare koje smo pismeno dostavili Javnoj ustanovi u okviru javnih rasprava temeljimo na našoj stručnosti, poznavanju Marjana i iskustvu izrade planova upravljanja za 27 zaštićenih područja i 70 područja ekološke mreže, a koja su i službeno usvojena od strane nadležnih javnih ustanova i ministarstava. Na Javnoj ustanovi je da ih stručno obradi, prihvati ili ne, te usvoji Plan upravljanja.
Širenje zlonamjernih insinuacija o Suncu, sustavno ignoriranje i odbijanje konstruktivnog dijaloga, smatramo nedopustivim za instituciju koja bi trebala služiti interesima javnosti. Takvim ponašanjem, institucija ne samo da gubi kredibilitet i otežava uspostavljanje transparentnog i učinkovitog upravljanja, već također aktivno doprinosi širenju dezinformacija i poticanju daljnjih konflikata, što ugrožava očuvanje Park šume Marjan.
Sunce se oštro protivi nezakonitoj gradnji, osobito u zaštićenim područjima poput Park šume Marjan. Ako pregledate naše stavove, kampanje i izjave u medijima koje iznosimo godinama, bit će vam jasno da su naši principi dosljedni i čvrsti kada je riječ o očuvanju prirodnih resursa i poštivanju zakonskih okvira.
Aktivno podržavamo zakonske procese koji osiguravaju očuvanje prirodnih vrijednosti, uključujući uklanjanje ilegalno izgrađenih objekata. Što je legalan, a što ilegalan objekt utvrđuje se aktima koji su već na snazi u Republici Hrvatskoj, neovisno o (ne)postojanju plana upravljanja zaštićenim područjem.
Za djelovanje nije potreban Plan upravljanja kao ni odgađanje njegovog donošenja. Na nadležnim državnim institucijama poput ministarstava, policije, inspekcija, državnog odvjetništva i sudova je da poduzmu konkretne mjere protiv ilegalne gradnje, a na javnim ustanovama i drugim zainteresiranim stranama da ih potaknu na učinkovitije djelovanje.
Iz ovih razloga nas posebno žalosti nedavni medijski istup Javne ustanove za upravljanje Park šumom Marjan kojim se Sunce optužuje da podržava nezakonite aktivnosti na Marjanu, kao i način kojim se pokušava osporiti stručnost i motivi sudjelovanja predstavnika Sunca u procesu izrade Plana upravljanja.
Poziv na otvoren i konstruktivan dijalog JU Park-šuma Marjan
Pozivamo Javnu ustanovu na uljudan, otvoren i konstruktivan dijalog sa svim relevantnim dionicima te na korištenje stručne pomoći u procesima konzultacija s dionicima. Transparentnost u procesu donošenja odluka, posebno onih vezanih uz upravljanje zaštićenim područjima, poput Park šume Marjan, od iznimne je važnosti za dugoročno očuvanje prirodnih vrijednosti. Sunce čvrsto stoji pri stajalištu da se dionici ne smiju isključivati iz ovih procesa i da moraju biti aktivno uključeni - isključenje nije opcija. Učinkovitost upravljanja Park-šumom Marjan usko je povezana s razinom razumijevanja, podrške i uključenosti dionika u proces planiranja i upravljanja.
Definicija dionika je jasna: dionici su svi oni pojedinci, grupe ili organizacije koji mogu imati utjecaj na plan upravljanja i na koje plan upravljanja može imati utjecaj, bilo on pozitivan ili negativan. Udruga Sunce smatra da u procesu izrade Plana upravljanja Park-šumom Marjan, dionici nisu bili adekvatno uključeni, a njihovi stavovi nisu jasno izraženi u niti jednoj od verzija Plana.
Održavanje samo jedne radionice za dionike ne može se smatrati dostatnim za kvalitetan konzultacijski proces, osobito s obzirom na kompleksnost i važnost ovog područja za građane drugog najvećeg grada u Hrvatskoj.
Sunce još od 2022. godine naglašava nedostatak transparentnosti
Sunce je izrazilo zabrinutost na prijedlog plana još 2022. godine između ostalog i zbog nedovoljno detaljno razrađenih aktivnosti predviđenih Planom, što je dodatno otežalo razumijevanje predloženih ciljeva i mjera (LINK). Također, nedostatak transparentnosti primjerice u prikazu godišnjih prihoda i rashoda Javne ustanove, kao i uvida u kadrovsku strukturu, nekretnine i pokretnine, što je onemogućilo realnu procjenu kapaciteta za provedbu Plana upravljanja. Plan upravljanja trebao bi povećati transparentnost rada Javne ustanove, a javnost mora imati uvid u sve relevantne informacije. Isto tako verzija iz 2022. godine nije bila usklađena sa Smjernicama za planiranje upravljanja, a iako je u verziji iz 2024. godine došlo do određenih izmjena, i dalje izražavamo zabrinutost zbog nedostataka koji su vidljivi u prijedlogu Plana.
U novoj verziji plana iz 2024. komentirali smo da je potrebna dorada opisa vrijednosti područja s obzirom na to da u sklopu plana nije obrađena tema svjetlosnog onečišćenja i buke posebice kada je u aktivnosti navedeno organizacija manifestacija i događanja unutar Parka, na području gdje su između ostalog prisutne i strogo zaštićene vrste. Nadalje u novom prijedlogu ponovno nedostaje pregled svih nekretnina i pokretnina u vlasništvu Javne ustanove kao i pregled prihoda i rashoda u zadnjih 3-5 godina što dodatno pridonosi netransparentnosti Plana.
Nadalje, Sunce poziva na dodatno razmatranje zonacije i opisa zona u prijedlogu plana iz 2024. kao i lokacijama koje zone obuhvaćaju. Riječ je područjima koja su dugi niz godina po povećalom javnosti, ali i inspekcijskih službi, pa navedeni termin u opisu zone korištenja poput 'parkirališne površine, nasute plaže i ugostiteljski objekti' u ovom slučaju nije dovoljno jasan. U zadnjoj predloženoj verziji nedovoljno je razrađena zaštita travnjaka i drugih staništa koja su prisutna na području Park šume Marjan što potencijalno može imati negativan utjecaj na bioraznolikost Marjana. Također, perivoj na Sturinama nije naveden u niti jednoj zoni zaštićenog područja, kao ni način na koji će se njime upravljati, stoga smatramo da ga je potrebno navesti unutar zonacije.
Smatramo kako je ukupni trošak svake aktivnosti Plana upravljanja potrebno raščlaniti na troškove za svaku od godina provedbe. Planirana ulaganja bi na ovaj načini bila znatno jasnija i transparentnija, a provedba Plana upravljanja jednostavnija za pratiti kroz godišnje programe i izvješća rada Javne ustanove, kako od strane same Javne ustanove tako i za širu javnost, a što je temeljna svrha Plana upravljanja.
Prijedlog Plana upravljanja je na kraju ponovno odbijen od strane nadležnog Ministarstva, a u obrazloženju stoji da plan načelno prati Smjernice za planiranje upravljanja kao i da aktivnosti načelno odgovaraju potrebama očuvanja vrijednosti područja i ciljevima upravljanja, ali je isto tako navedeno kako se upravljačka zonacija na više mjesta ne podudara s utvrđenim stanjem, s digitalnim ortofoto kartama, karti nešumskih staništa Republike Hrvatske i drugim izvorima. Sunce se slaže sa stavom Ministarstva što je vidljivo i iz svih naših komentara koji su javno dostupni.
Zaključno, smatramo da je potrebno dodatno uključivanje svih dionika i podizanje razine transparentnosti u procesu donošenja odluka koje se tiču Park-šume Marjan. Ovaj Plan upravljanja mora biti usmjeren na stvarno očuvanje vrijednosti ovog zaštićenog područja. Naglasak ponovno stavljamo na manjkavosti izmijenjenog Plana upravljanja i potrebu za njegovom doradom i usklađivanjem s realnim stanjem na terenu.
Unatoč našem razočarenju u cjelokupni proces i trenutačni ishod, i dalje ostajemo motivirani i predani našim ciljevima te ćemo se zalagati za dugoročno očuvanje prirode i okoliša pa tako i Marjana, neovisno o aktualnim i budućim političkim strukturama, na i pod Marjanom. Pozivamo građane da se pridruže našim naporima i aktivno sudjeluju u zaštiti prirode, kako bismo zajedno osigurali prirodne vrijednosti poput Marjana za buduće generacije', naveli su.