Uskrsni ponedjeljak kršćanska je svetkovina koja se obilježava dan nakon Uskrsa i službeni je praznik u Hrvatskoj, kao i u mnogim zemljama diljem svijeta. Iako možda nema istu svečanost kao sam Uskrs, ovaj dan nosi duboko duhovno i simbolično značenje.
Prema evanđeoskom izvještaju, toga dana uskrsli Isus susreće dvojicu učenika na putu za Emaus. Iako ga isprva nisu prepoznali, njegovo lomljenje kruha u njima je probudilo spoznaju - prizor koji vjernici i danas posebno pamte na Uskrsni ponedjeljak.
Nekada su se uskrsne proslave protezale kroz cijeli tjedan, no s vremenom su skraćene, pa se danas produženo slavlje simbolično nastavlja upravo ovim danom. Taj se tjedan i dalje naziva 'bijeli tjedan', prema bijeloj odjeći koju su u prvim stoljećima Crkve nosili novokrštenici, kao znak čistoće i novog početka.
Uskrs je jedini kršćanski blagdan koji ima produženo liturgijsko slavlje - uskrsno vrijeme traje punih 50 dana, sve do blagdana Duhova. Tijekom tog razdoblja crkveno ruho ostaje u bijeloj ili zlatnoj boji, kao simbol radosti, svjetla i pobjede života nad smrću.
Uskrsni ponedjeljak službeni je praznik u gotovo svim europskim državama, ali i u Australiji, Novom Zelandu, Kanadi, Argentini, Čileu te dijelovima Afrike i Srednje Amerike. U srednjoeuropskim zemljama poput Poljske, Češke i Slovačke, tradicija nalaže da mladići na taj dan polijevaju djevojke vodom - simbolično ih budeći iz zimskog sna i donoseći sreću.
I dok različiti krajevi svijeta imaju vlastite običaje, poruka Uskrsnog ponedjeljka ostaje ista - radost, nada i novi početak.