Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
GRADSKO VIJEĆE: LIJEPA VIJEST ZA KRAJ Dodjela socijalnih stanova počinje u studenom

GRADSKO VIJEĆE: LIJEPA VIJEST ZA KRAJ Dodjela socijalnih stanova počinje u studenom

Sjednica je trajala 15 sati, obilježile su je smjene, prepucavanja i duhovitost

00.02 - Usvajanjem odluke o kupnji čestica kako bi se izgradio dio Pazdigradske ulice, završila je sjednica Gradskog vijeća koja je trajala gotovo 15 sati.

I kraj je obilježila vrckavost predsjednika Gradskog vijeća.

- Cijeli dan se pitam što ovaj projektor radi tu, a eto sad ćemo vidit o kojih se 13 metara radi. Možda je put do crkve? - počeo je Domazet.

V.d. pročelnika za imovinu Nikša Maletić je obrazložio kako se pokreće postupak za izgradnju dijela Pazdigradske ulice.

Mimo toga, Domazet je dopustio vijećnici Bekavac da postavi pitanje o socijalnim stanovima.

- Ne da nema veze s točkom, nego nema s cijelim dnevnim redom, ali pustit ću je jer tebi nije dala riječ - odgovorio je Domazet na Đogaševu šaljivu upadicu ima li veze s točkom. Bekavac se, naime, usprotivila kada je Đogaš nakon izvješća o Šutinom radu htio još nešto reći.

Na kraju je v.d. pročelnika objavio lijepu vijest na upit Bekavac.

- Konačna lista socijalnih stanova će izaći u ponedjeljak, a očekujem da će dodjela krenuti početkom studenog - najavio je Maletić.

Domazet je potom objavio kraj sjednice.

- Evo završili smo prije ponoć, možemo izmolit i krunicu - zaključio je u svom stilu sjednicu.

Najavio je izgledni termin za narednu, 19. listopada. 

23.40 - Igor Skoko, je poručio direktoru Vodovoda i kanalizacije Tomislavu Šuti kako nije čovjek za tu funkciju. Prva je to jasna odluka o smjeni. Izvješće mu nije prošlo. Više o raspravi pročitajte ovdje.

22.50 - Ivošević je dopunio Ciprijana s problemom granice pomorskog dobra. Naveo je da netko tko je trebao zastupati interese Grada u Povjerenstvu pri utvrđivanju granice, jednostavno tad nije došao i nije prigovorio na odluku. I da je država to iskoristila.

- Akvarij se ne može aktivirati jer su kroz njega provukli granicu. Dosta smiješno povučeno, ali na štetu Grada Splita - kazao je Ciprijan.

Ivošević je rekao i da ne stoje dobro na sudu i da pregovaraju s DORH-om. Prvi prostor je izgubljen, druga presuda stiže.

- Makar bilo nelogično i zna se da nije država izgradila kompleks. Ono što je izgrađeno, napravljeno je novcem Splićana, a država uzima birokratski.

Upitani su i što je s koncesijom na Zapadnoj obali koju treba preuzeti Županijska lučka uprava.

Ivošević je opet ponovio apel s početka sjednice da onaj tko ima kanale ili poznaje Plenkovića da se zauzme.

- Mislite, preko veze - bocnuo je Đogaš aludirajući kako su mu se rugali tijekom kampanje zbog pozivanja na vertikalu.

- Mi bi po normalnoj proceduri, ali izgleda ne funkcionira kod ove Vlade - uzvratio je Ivošević.

Godišnji izvještaj Splitske obale je prošao glatko. Podržali su ga uz Centar i SDP i HGS-ovci, protv je bila Ljulj Cvitanić, a suzdržani HDZ i koalicija DP i HSP.

Godišnji izvještaj o poslovanju tvrtke Parkovi i nasadi je prošao jednoglasno.

22.25 - Mostova Ivana Ljulj Cvitanić je pitala o troškovima koji su naveli, a nisu nabrojili koje i sve sajmove održane.

- Izvještaj izgleda kao da je Promet napisao da je prevezao sve putnike po planu - rekla je.

Šunjić je rekao da je Advent najveća stavka i da je značajan udarac ako se ne održi.

Matijević je pitao o koncesiji, odnosno je li se firma koja je skoro pobijedila Žnjan na natječaju žalila na odluku Vlade. Pitao je zašto se povećao iznos za plaće.

- Mi smo bili jedini koji su ispunili uvjete, a eventualna žalba ne odgađa rješenje. Naša je koncesija uredna. U 2021.godini smo plaće vratili na staro jer smo ih 2020. smanjili - odgovorio je Šunjić.

Prošao je glatko.

O Splitskoj obali izvještava direktor Marijan Ciprijan.


22.05 - Iako je sjednica zagazila u 14. sat održavanja, vijećnici rešetaju v.d. pročelnice za financije Olenku Dadić o izvršenju proračuna.

Iz pitanja izdvojimo ono Bekavac zašto financije nisu pripremale oba zaduženja za gradske firme, što je obrazložila da nije problem koja ga služba radi ako je akt dobro sastavljen.

Također, pitanje Matijevića o minusu na računu u prosincu 2021. godine. Iznosio je 23, 4 milijuna kuna. Zanimljiv je i podatak da je prošle godine stigla kazna zbog neodvajanja otpada od 3,2 milijuna kuna. 

Za usvajanje je potrebna kvalificirana većina, 16 od 31 vijećnika.

Usvojen je sa 17 glasova, suzdržana je bila cijela oporba.

Zanimljivo, na materijalima o raspodjeli financijskog rezultata stoji potpisan Jakov Prkić, predsjednik Gradskog vijeća u proteklom sazivu.

V.d. pročelnica je obrazložila da su ga Bili smo ga dužni dostaviti do 5. svibnja, a u tom trenutku je bio predsjednik Prkić.

Na redu su izvještaji gradskih firmi i trgovačkih društava.

Za Razvojnu agenciju Rast je usvojeno jednoglasno.

- Bojane, dušo - opet briljira Domazet sa zaustavljanjem upadica.

O Žnjanu izvještava v.d. direktora Ante Šunjić. Smijenjeni direktor kojega su nakon neuspješnih natječaja zamolili da opet privremeno preuzme palicu.

21.00 - Opet je Zlodre, vijećnik DP-a demonstrirao voćem koliko se malo izdvaja za obrok djeteta.


- Vi ste zadovoljni, ali ja bih volio da se za hranu izdvaja više - zaključio je Zlodre.

Ubacio se i Domazet.

- Dok završimo sjednicu, poskupit će te kruške i naranče - nasmijao je Domazet.

Usvojeno je izvješće Roguljić kao i ravnateljice Marjan Ani Mrnjavac. Valentina Krstulović, v.d. ravnateljice Dječjeg vrtića Radost izlaže o radu za proteklu godinu.

Usvojeno je jednoglasno bez rasprave.

Pauzu je predložio Domazet, na inicijativu Matijevića. Ali, prvo će odradit jednu točku kako bi se dala suglasnost na Statut Dječjeg vrtića Radost. Suglasnost su dobili bez rasprave.

Još je 25 točaka dnevnog reda, najvažnije su izvještaji gradskih ustanova i firmi te izvršenje proračuna.

20.45 - Nakon kulturnih ustanova, među kojima treba izdvojiti kako je i ravnatelj GKM-a Ivo Perkušić dobio jednoglasnu podršku za izvješće, nastavilo se s predškolskim ustanovama.

Rossan Bosnić, ravnateljica Cvita Mediterana nije dobila nije dobila palac gore. Na redu je Viktorija Roguljić, ravnateljica Dječjeg vrtića Grigor Vitez.

19.45 - Stipe Mušura, v.d. ravnatelja na odlasku Javne ustanove za upravljanje park šumom Marjan, podnosi izvješće o radu.

HGS- ova Lidija Bekavac pitala je koje je izvješće točno, ono javno objavljeno s manjkom ili ono koje je prikazano vijećnicima.

Iznijela je i konkretne brojke.

- Prihod je isti, i u javnoj objavi i nama u materijalima, 13,3 milijuna kuna. U javnoj objavi su rashodi 14 milijuna kuna, a manjak je 700.000.

Preneseni manjak iz prethodnih godina  je 742.000.

Završava godina s manjkom 1,4 milijuna kuna.

Nama su u materijalima jedino prihodi točni, a rashodi su 11,8 milijuna kuna. Prikazana je dobit 1,5 milijuna kuna - rešetala je Bekavac.

Mušurino izvješće nije prihvaćeno, nitko ga nije podržao, 26 je bilo suzdržanih. 

19.20 -  Izvješće o radu Hrvatskog doma nije prošlo. Ravnatelj Marin Kaporelo je ostao zatečen, ali bilo je za očekivati jer su mu podršku uskratili vijećnici Centra već na Odboru.

- Što to znači da nije prošlo izvješće? Je li smjena v.d. ravnatelja na sljedećoj sjednici. Samo mi recite. Nije mi jasno kad su takvi rezultati - pitao je Kaporelo. 

Zanimalo ga je znači li to smjena, a Domazet mu je uzvratio da ne zna što pravno znači, misli da nije smjena, svake godine moraju prodiskutirati o radu gradskih ustanova i ovo je, kao neki putokaz za daljnji rad. Ali, može u dogledno vrijeme značiti.

Kaporelo je, inače, iznosio brojke i podatke, rekao je kako su najuspješnija dvorana u Hrvatskoj.

Obrazlagao je i zašto je potrebna direkcija koncertne dvorane.

- Prije je bila samo Direkcija Dalmacijakoncerta koja je nestala devedesetih. Sva arhiva je završila na Karepovcu - jedan je od argumenata Kaporela.

Izvješće Danijele Ćukušić, ravnateljice Zlatnih vrata je prošlo glatko, kao i Joška Jerončića, čelnika Multimedijalnog kulturnog centra.

18.25 - Vijećnici su se vratili nakon pauze i odlučili nastaviti dok mogu.

Vijećnica HDZ-a Relata je predložila da nastave i obore rekord trajanja sjednice i da ostanu do jedan i pol.

- Ostao sam bez riječi kad su dame počele vikati i govoriti da ostajemo raditi noću - ubacio se Domazet.

Rekao je i da eto, srećom imamo stručnjaka za spavanje.

- Ako padne koncentracija ispod 60 posto, odlučit ćemo što dalje i kad bi nastavili - iznio je Domazet.

Nastavlja se sjednica, kako su odlučili, dok imaju snage.

18.00 -  Vijećnike je na pauzu poslao Domazet. Nakon 15-ak minuta se vraćaju, s tim da će odlučiti hoće li nastaviti pa dok traje ili će prekinuti do sutra ili subote.

17.30 - Uz kraću raspravu, usvojeno je većinom glasova da Parkovi i nasadi preuzmu upravljanje javnom rasvjetom umjesto aktualnog koncesionara, tvrtke Prolux. Na redu je izvještaj o izvršenju programa gradskih službi i upravnih odjela. Još je 40-ak točaka dnevnog reda.

16.45 - Uz podršku Centra i SDP-a vršiteljicom dužnosti ravnateljice Javne ustanove za upravljanje park šumom Marjan imenovana je Ingrid Pečarević.

Matijević se među prvima javio za riječ. Odmah nakon HDZ-ove Ivane Relate koja je nabrojila 'niz nepravilnosti'

- Imam loše iskustvo kad je riječ o odabiru v.d. ravnatelja park šume. Prošle godine sam negodovao kad se birao Mušura, ali sam podigao ruku jer ste obećali da je on samo privremeno rješenje i da će se uskoro odabrati novi ravnatelj. Nedugo nakon toga predložen nam je za ravnatelja, ali ga Gradsko vijeće, srećom, nije prihvatilo - krenuo je.

Od Pečarević ne očekuje puno, kako je rekao, osim da bude bolja od Stipe Mušure, a ta je letvica jako niska.

-  Bit ću zadovoljan ako ne bude podizala lažne kaznene prijave koje će se odbacivati, ako se ne bude tukla oko korištenja auta, ako ne bude odbijala raspisati natječaj ili ako se ne budu natječaji poništavali jer će ona otvarati natječajnu dokumentaciju kao što je to radio Mušura - kazao je.

Bocnuo je i vlast.

- Ja sam siguran da je Pečarević odabrana jer je stručan kadar, a ne zato što je zvonila Škoriću na parlafon skupa s Bojanom ili donijela tortu Ivici Puljku kad je postao gradonačelnik prošle godine.

Stvarno se nadam da je ovo samo prijelazno rješenje do odabira novog ravnatelj - završio je.

HGS-ov Stanišić je dodao i kako on drži da će Pečarević biti odličan kadar jer 'svi odlaze ona ostaje'.

Pokazao je na Srđana Marinića nazivajući ga 'pravim ravnateljem', kojem samo nedostaju uvjeti.

- Ne možete reći da je ovo samo u domeni djelovanja Upravnog vijeća, njih ste vi imenovali i oni moraju odgovarati za svoj dio posla. Četvrti pokušaj imenovanja ravnatelja! Ali mjesecima nas bombardiraju skandalima, lažnim prijavama, da DORH šalje priopćenja u kojima vele da su kaznene prijave 'bolesne', za ovo netko treba odgovarati - kazao je Tomislav Prljević (HDZ).

Domazet je zaustavio moguća prepucavanja.

- Ko je 78-e radio što na Marjanu to mi nemojte izvlaćiti - rekao je Domazet.

Puljak je pak odgovorio Prljeviću.

- U gradu ima raznih institucija koje su devastirane jer su vaši bili na vlasti, najgore je u  park šumi, zato se nisu ni javljali ljudi sa entuzijazmom. Sada se ipak javio veći broj ljudi. Trebali bi nam pomoći da tu ustanovu ozdravimo, na način da otpustimo barem 50 posto ljudi, jer se ne bave onim što bi trebali raditi - rekao mu je.

Rekao je i da su ti ljudi isključivo tamo jer su članovi HDZ-a ili HGS-a.

- Tamo ste zaista pretjerali! I vi ste imenovani u ViK, ne zato jer ste najpametniji i najsposobniji, nego jer ste član HDZ-a, zato nemojte pametovati - kazao je Prljeviću.

- Kad nema argumenata, počinje stigmatiziranje - odgovorio mu je Prljević.

 Umiješao se i Aris Zlodre iz DP-a.

- Ovo što se događa na Marjanu je Monty Payton - kazao je Zlodre.

Smatra da treba promijeniti sve  zaposlene u park šumi.

Na kraju riječ je dobio Bojan Ivošević, kazavši kako ne vidi ništa sporno u natječajima i poništavanjima, ali vidi u spominjanjima skandala.

Kazao je kako je Relata citirala dio zapisnika 191. sjednice, a da ima još zapisnika iza toga.

- Svaka greška koja se dogodila u godinu dana ima ime i prezime, a uvijek je nekako povezano s nekom stranke. Imate vi dovoljno soli na repu kad se Marjana tiče. Karikirat ću, da netko od ovih vijećnika zapali Marjan pitanje je bi li napravili štetu koju ste vi napravili – poručio je Ivošević Prljeviću.

- Ispričavam se što provodimo javne najtečaja u pravom smislu te riječi, možda bi bilo bolje da to u konobi dogovorimo. Nema tog skandala kojeg mi možemo napraviti koji se može mjeriti s vašima - kazao je obraćajući se HDZ-ovcima.

16.00 - Šestan je završio izlaganje ponavljanjem riječi koje je rekao zadnji put.

- Rekao sam tada jednom vijećniku da me ne povlači za jezik da objavim razgovor vođen između izbora do imenovanja. Nemojte me povlačiti za jezik - rekao je.

Puljak je kazao da o njegovim primanjima nije nikada razgovarao niti bi je propitkivao, nego samo rezultat.

- Rezultat rada je takav da nije prihvaćeno programsko i financijsko izvješće - kazao je Puljak.

HGS-ov Igor Stanišić je rekao da su svi ugovori, od Mani Gotovac do danas, isti. 

- Nije dobio ništa drugo. Ne volim da se stavljaju mete na čelo, imao je sve što i svaki intendant.

Što se tiče meta, krenulo se tako i s  aneksima. Da ih ima samo Jure Bučević, a izašlo je potom i s ravnateljicom Muzeja grada Splita Brankom Brekalom te Marinom Kaporelom iz Hrvatskog doma. Markotić je napisao da je netko podvalio Puljku što se tiče Kaporela, ali teško je u to povjerovati - naveo je Stanišić. 

Što se tiče koeficijenata za plaće, dodao je,  gradski vijećnici ih donose. Predložio je da se revidiraju i ujednače.

- Što se tiče HNK, svaka vlast stavlja svoje ljude, pa tako i vi.  Da mistificiramo, politika su i Šestan i Bilandžić.

Ako izglasamo njegovu smjenu, može biti miran. Ali, oni koji mu žele napakostiti,  bude sumnju da rade ispod žita Kazališno vijeće je napravilo niz proceduralnih grešaka čime su otvorili vrata ministrici da odbije smjenu i potvrdu v.d. intendanta. Sutra će gradonačelnik govoriti da je to sukob s premijerom, a radi se o grešci Kazališnog vijeća - završio je Stanišić.

Matijević je kazao Šestanu da nije korektno to što je prozvao Markotića kojega nema danas. 

- Ispada da imate nešto kompromitirajuće. Mogli ste mu reći zadnji put, a da je ovdje, ponovio bi, siguran sam, sve.

Nego, smiješno mi je da oni koji su postavljeni preko politike, kada ih se smijeni, kukaju da su žrtva progona. Niste jedini, pune su naše firme takvih genijalaca koji kukaju tako da su žrtve, a ne i kako su postavljeni - rekao je Matijević.

Pitao je i  što će se napraviti ako ministrica ne podrži smjenu.

- Trebali biste odstupiti je moje mišljenje. Al' i koji su daljnji koraci? - pitao je SDP-ov vijećnik.

Lidija Bekavac je pitala zašto se održala tzv. izvanredna elektronska sjednica kada akti kazališta ne prepoznaju taj termin.

- Piše da ako Gradsko vijeće ne prihvati izvješće, programsko i financijsko, može razrješenje. Možete vidjeti da je financijsko prihvaćeno, a ne i programsko. Ono što je zbrda zdola izglasano o brojkama premijera i repriza, to se ne može ostvariti - odgovarao je Šestan.

Zatim nastavio.

- Ne bih se pojavio da sam mislio da sam nešto zgriješio svim što ste mi napakirali. Moje je braniti integritet kuće, a to su ludu koji su krvavili sa mnom posljednje dvije godine, pandemija i kriza traju. Zaboravili smo da smo tražili sve do trećeg mjeseca covid potvrde, a u travnju smo održali izvanredne Marulićeve dane. I uz sve to dolazi zahtjev za smjenom. Mi imamo najbolje rezultate u zadnjih deset godina - odgovarao je intendant.

Šestan je naveo i kako je sigurno netko od Kazališnog vijeća proslijedio radnu verziju aneksa, bez da se raspravilo o tome. 

- Na Veliki petak je poslan materijal, a već za Uskrs je osvanuo u medijima senzacionalistički - rekao je.

Vijećnik Centra Srđan Marinić je pitao Šestana koji članak je prekršen time što je proslijeđen aneks ugovora medijima i da su teške optužbe na Kazališno vijeće.

Pitao ga je i tko je sastavio taj dokument.

Vijećnica Mosta Ivana Ljulj Cvitanić je pozvala Šestana da kaže što ima Markotiću.

- Imam običaj reči samo oči u oči - odgovorio joj je Šestan.

Na kraju je riječ uzeo Puljak.

- Teško mi je povjerovati da ministrica neće potvrditi, da će ići protiv volje građana. Ako Vijeće izglasa smjenu, mislim da bi trebao otići, inače ministrica ne poštuje građane Splita - ponovio je gradonačelnik.

Uz podršku HDZ-a i HGS-a, smijenjen je Šestan te imenovan Vice Bilandžić za vršitelja dužnosti.

Šestan se zahvalio na suradnji i pozvao vijećnike da se u radu drže procedura.

15.06 - U raspravi o zaduženju Split parkinga zanimljivo je otkriće HGS-ove Lidije Bekavac.

 - Gradsko vijeće u prošlom sazivu puno puta je bilo prozivano da smo mi zaustavili izglasavanje kredita, a sada je skuplji. Bitni uvjeti za kredit je sklapanje Ugovora o kreditu, a uvjetovano je suglasnošću Skupštine društva 'Split parking' sukladno Zakonu o proračunu i društvenom ugovoru. Je li točno da ako ovaj sad kredit prođe, treba ga potpisati Skupština društva, u kojoj sjedi gradonačelnik?  Što znači da je prošli put prošao kredit od strane Gradskog vijeća, ne bi se mogao realizirati jer ne bi imao suglasnost Skupštine, jer je tad Puljak već dao ostavku i nije mogao nikakve nove obveze financirati -  pitala je Bekavac.

V.d. pročelnica za financije Olenka Dadić je rekla da treba suglasnost nakon Gradskog vijeća, a Marko Bartulić, direktor 'Split parkinga' na odlasku nadopunio je odgovor kako su provjerili može li povjerenica Vlade donijeti takvu odluku, na što su dobili potvrdan odgovor. Bekavac je tražila da joj se dostavi takvo pismeno odobrenje.

Glatko je prošlo zaduženje jednako kao i izvješće o poslovanju tvrtke Split parking. Bez puno rasprave je dana suglasnost i za zaduženje Javnoj ustanovi Športski objekti.

Nakon pauze, sjednica se nastavila raspravom o smjeni intendanta HNK Srećka Šestana. Iako je poslao očitovanje, došao je i osobno.

14.45 - raspravlja se o smjeni Srećka Šestana. On je vijećnicima poslao očitovanje koje možete pročitati ovdje .

13.32 - Uz podršku svih opcija, izuzev suzdržanog HGS-a, Split parking će podignuti kredit za gradnju garaža.

13.09 - Na redu je rasprava o koeficijentima. Obrazlagao je Puljak.

- Izazvala je dosta diskusije, ali je jednostavna. Želja nam je bila da ne bude puno promjena. Najveća promjena je povećanje spremačicama, čime smo pokazali da smo socijalno osjetljivi i da cijenimo njihov rad. Želja nam je da dio budžeta za plaće kada se smanji broj zaposlenika da se nagradi one koji dobro rade - završio je Puljak.

Ivana Relata je u ime Kluba vijećnika HDZ-a uzela riječ.

- Nepoznato je koliko će biti pomoćnika pročelnika i voditelja odsjeka? Je li donesen pravilnik o unutarnjem redu? Na temelju čega su onda postavljeni koeficijenti? Posebna opasnost je da prestaje važiti ranija odluka o koeficijentima, a ne postoji pravilnik o sistematizaciji na koji će se način isplatiti plaća? Je li zakonita ako je usvojena prije rebalansa? - pitala je.

Puljak joj je rekao da su neke smanjene, a neke povećane jer nisu probili budžet.

- Žao mi je što niste za to da se podigne plaća spremačicama. Žao mi je što napadate Vladu jer je donijela odluku o specijalistima, a znamo da naša Vlada želi raditi transparentno, pa ne bi bilo u redu je propitkivati - uzvratio je Puljak Relati te dao riječ Kristini Nuić Prki.

- Što se tiče isplate plaće, ne brinite, tu je Zakon o javnim službenicima i državnim službenicima kao lex specijalis. Kao pravnica znam - rekla je. 

Stanišić je izrazio žaljenje što nisu prihvatili prijedlog da se pozove sindikalna povjerenica. Sindikat se, naveo je, očitovao negativno.

- Gradonačelnik je koristio meta jezik, tako govori za spremačice da im raste koeficijent. A taj je raspon od 200 do 500 kuna, a voditeljima odsjeka i preko 1000. Najmanja su povećanja onima koji odrade posao, velika je razlika. Ovo je Superhikovska sistematizacija, daje najviše onima koji imaju najviše, a najmanje onima koji imaju najmanje. Ljudi koji trebaju odraditi najveći dio posla imat će najmanje plaće - zaključio je Stanišić.

 SDP-ov Damir Barbir je najavio podršku Puljkovom prijedlogu. 

HDZ-ov Prljević je rekao da se ne miješaju u stranačke dogovore, ali ova predložena odluka je trebala imati financijski dio. 

- Obećano je da nećemo imati skuplju administraciju, ali to je vaša odgovornost. Proteklih godina cijela paradigma raznoraznih opcija je da treba sniziti plaće. Ja se s tim ne slažem, što pokazuje i odlazak stručnjaka, a trebamo ih privući. Rad treba adekvatno vrednovati - smatra.

Ovo je odluka vladajućih, dodao je, i pratit će izvršenje.

Puljak je tražio da se ugradi i odluka da nema povećanje masa plaća u proračunu.

Ljulj Cvitanić je navela da je odluka predložena paušalna i bez rokova.

- Uključili smo sindikat, dao rok i očitovali su se i doduše, negativno - rekao je Puljak.

Inzistirala je na rokovima.

Uz podršku SDP-a prošla je odluka o koeficijentima.

12.19 - Puljak vijećnicima prezentira strateške projekte. Kako se, rekao je, apdejtaju mjesečno, trajat će kraće nego zadnji put kada 'neki nisu slušali ili su zaspali'.

Izdvojimo da planira na Mertojaku u bivšim prostorima tržnice otvoriti vrtić.

Posebno se zaustavio na gospodarenju otpadom i namjeri educiranja građana.

12.02 - Splitski vijećnici izglasali su da se Split kandidira za Europske igre. Svi osim SDP-ovog Davora Matijevića dignuli su ruke. Dogradonačelnik Antonio Kuzmanić primao je čestitke. Više pročitajte ovdje.

11.10 - Na sjednicu je stigla i Blanka Vlašić, a o čemu se radi doznajte ovdje.

10.44 - Gradonačelnik Ivica Puljak rekao je da Grad nema veze sa Spaladium Arenom niti bi je trebao imati. Više pročitajte ovdje.

10.42 - HGS-ova Lidija Bekavac je prozvala Puljka zbog neodgovaranja na pitanja.

-  Školovan gradonačelnik ne odgovora na pitanja, a pisanim putem odgovara na ono što ga se ne pita. Pitala sam stanje nakon primopredaje vlasti, ali nisam dobila odgovor - navodila je.

Nastavila je s pitanjem.

- U Upravnom odjelu za urbanizam  je četvero ljudi dalo otkaz, a troje je pod suspenzijom. Preko 1700 predmeta čeka građevinsku dozvolu. Novca nema jer sve u Gradu  stoji. Postojeći kadar ne može adekvatno pratiti te zahtjeve jer ih nema dovoljno, a natječaj nije uspješno dovršen. Radi se o visoko plaćenoj struci - pitala je.

Puljak je odgovor obećao pisanim putem.

Domazet je upitao Bekavac je li dobila odgovore ili nije zadovoljna njima. 

- Dobila sam odgovor koji se ne odnosi na pitanje koje sam postavila - rekla je.

Nastala je kratka prepirka, a Bekavac je podsjetila  da joj je Puljak rekao da joj neće nikada više odgovarati usmeno.

10.23 - Antonio Kuzmanić je rekao kako je vrh Banovine izbacio iz lože na Europskom prvenstvu u vaterpolu, a za sve je oktivio Županiju. Više pročitajte ovdje.

10.15 - Ivošević je uputilo apel u vezi otvaranja hospicija Matošić i objekta Četiri palme, a više pročitajte ovdje.

9.43 - Stanišić je pitao Puljka hoće li javnosti objasniti zašto su direktor Žnjana i voditelj projekta otišli iz firme. Rekao je da će mu odgovoriti pisanim putem. Jednako kao i SDP-ovim Davoru Matijeviću o prilagodbi Gradskog kazališta lutaka i Sustipana za osobe s invaliditetom. 

Pitao je i kad će ovi projekti biti realizirani s obzirom na to da su sredstva osigurana proračunom te kad će se formirati novo Povjerenstvo za pristupačnost Grada Splita?

Pisanim putem će odgovoriti i SDP-ovom Damiru Barbiru koji je predložio i apelirao na splitskog gradonačelnika kao gradonačelnika najvećeg grada u Dalmaciji da pokrene inicijativu dalmatinskih gradova kako bi zajednički prema Vladi  pokrenuli inicijativu za pravednijim način plaćanja za obračun struje. 

Vijećnik Centra Srđan Marinić je pitao o garaži u sklopu projekta Zapadna obala i predviđenih 200 mjesta. I njemu će odgovoriti pisanim putem. Kaže da su sistematični, pa zato takav odgovor. 

- Kad birate školovane gradonačelnike, onda dobivate pisane odgovore, drugi put birajte neke druge pa ćete dobiti usmene - ubacio se Domazet.

9.33 - Na početku sjednice zaiskrilo je između gradonačelnika Ivice Puljka i Mostove Ivane Ljulj Cvitanić.

Najavio je povlačenje točke vrtića, ali o onome što je iznijela kao primjedbe joj je spočitao da je mogla tijekom rasprave.

- Bez obzira na vaše uvažene funkcije, ja vodim sjednicu, a vi završite poslije - nasmijao je predsjednik Gradskog vijeća Željko Domazet

Uz to, predložila je raspravu o bazenima. 

- Dana 29. kolovoza 2022. godine postavila sam predmetno vijećničko pitanje, nakon što sam u medijima pročitala izjavu zamjenika gradonačelnika gospodina Kuzmanića o namjeri raspisivanja natječaja za prodaju bazenske školjke, za koju se ugovorilo da će nakon održavanja 35. Europskog prvenstva u vaterpolu ostati na raspolaganju Gradu Splitu. Zatražila sam dostavu pravnog osnova po kojem bi se ista mogla prodati. Kao i specifikacije bazena jer je dana izjava iz koje nije moguće ustanoviti koliko se dugo ta bazenska školjka može skladištiti ni u kojem bi roku ona propala uslijed skladištenja. Također sam zatražila i informaciju o razlozima koji su doveli do toga da danas Grad Split nema spremnu dokumentaciju niti lokaciju na kojoj bi izgradio bazen. I to unatoč tome što je projekt izgradnje bazena Ravne njive Neslanovac istican kao iznimno važan projekt, u gradskim programima javnih potreba u športu od 2019. do 2021. U Programu javnih potreba u športu za 2022. također je sadržan projekt izgradnje bazena u Splitu, na temelju amandmana Mosta. 

Pročelnik po ovlaštenju gospodin Negotić potpisao je odgovor na vijećničko pitanje koje mi je dostavljeno 7. rujna 2022. godine. S obzirom na to da je odgovor nepotpun, a da je pitanje odnosno projekt izgradnje bazena bio postavljen kao jedan od iznimno važnih i je iznimno važan, predlažem da se predmet pitanja stavi na dnevni red sjednice Gradskoga vijeća Grada Splita. 

Molim da nadležne službe pripreme i podnesu detaljan izvještaj o svim lokacijama koje su razmatrane kao i o potencijalnim lokacijama, uz navođenje katastarske i zemljišnoknjižne oznake čestica, točan status i oznake (predmet) imovinsko-pravnih postupaka koji se vode, lokacijske informacije te postupak i rokove u kojima je moguće i potrebno izmijeniti prostornoplansku dokumentaciju', obrazložila je.

Predloženo je da o tome rasprave sljedeći put.

Puljak je predložio i promjenu dnevnog reda, da među prvima bude rasprava o kandidaturi Splita za organizaciju Europskih igara.

- Gosti iz Zagreba da ne čekaju cijeli dan - zamolio je Puljak.

HGS-ova Lidija Bekavac je predložila da se odvoji smjena intendanta HNK Split Srećka Šestana i imenovanje v.d. Vicka Bilandžića.

- I ja smatram da je logično odvojiti, ali evo pročelnik po ovlaštenju će ponuditi razlog - rekao je Domazet.

Došao je v.d. Marko Negotić.

- Logika postavljanja je bila na isti način. Moguće je da se dogodi da je netko za smjenu, a protiv imenovanja. Najvažnije nam je bilo da izaberemo v.d. Ako smatra da treba promijeniti, u redu - iznio je Negotić.

Bekavac je tražila da se uvrsti odvojeno i da je na Domazetu.

- Nije do mene, ja se mučim s pravnim problemima - nastavio je Domazet u istom šaljivom tonu.

- Ako je vama teško biti predsjednik, možete odustati - uzvratila je Bekavac.

- Baš sam mislio nešto o tome - opet je šaljiv bio Domazet.

HGS-ov Igor Stanišić je predložio da se na raspravi o koeficijentima pozove predstavnik sindikata.

- Dobivamo oprečne informacije, pa da raščistimo je li zakonito - obrazlagao je Stanišić.

Domazet je rekao da ne može zamisliti može li doći točka 'nezakonita'.

- Bilo je problema s izborom Branke Brekalo iz takvih razloga, pa se ponavljalo. Tako da, nažalost, može - uputio je Stanišić Domazeta.

Dnevni red je usvojen, točka o intendantu nije razdvojena. 

Počela su vijećnička pitanja.

8.50 - Gradonačelnik Ivica Puljak se prije početka sjednice obratio novinarima i najavio da će povući točku o poskupljenju dječjih vrtića. Više pročitajte ovdje.

RANIJE OBJAVLJENO:

Od devet sati sastaju se splitski gradski vijećnici. Raspravit će o 56 točaka dnevnog reda, među kojima je smjena intendanta HNK Split Srećka Šestana, poskupljenje vrtića, povišica šefovima u Banovini, izvještaji ravnatelja gradskih firmi, zaduženju Split parkingu za kredit, garanciji Žnjanu za nastavak projekta, izvršenju proračuna... 

Izdvojimo i da će odlučivati o proširenju djelatnosti gradske firme Parkovi i nasadi kako bi preuzeli održavanje javne rasvjete umjesto koncesionara. 

Ono što se već zna, za odluku gradonačelnika Ivice Puljka o povišici odabranima, SDP će dignuti ruku, a za vrtiće neće bez amandmana kojim se razdvajaju obitelji s ispod prosječnim obiteljima. 

Vaša reakcija na temu