Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Screenshot BRAČANIMA PREKIPJELO Skiper više ne želi isploviti neispravnim gliserom Hitne pomoći prema Splitu

BRAČANIMA PREKIPJELO Skiper više ne želi isploviti neispravnim gliserom Hitne pomoći prema Splitu

Brod se raspada, opasan je za posadu, putnike, sudionike pomorskog prometa

Gliser Hitne pomoći koji pacijente s Brača prevozi do splitske bolnice u potpunom je raspadu, tehnički neispravan, opasan za posadu, putnike i ostale sudionike pomorskog prometa, bez lera, navigacije, pa čak i običnih brisača. Kada pada kiša vozač gura glavu izvan kabine da vidi ispred sebe, u nadi da neće slučajno udariti u drugi brod.


- Danas unesrećenik iz Supetra nije imao 'čast' da se preveze ovim suvremenim prijevoznim sredstvom radi nemogućnosti prijevoza  te je iz Supetra odvezen na 30 km udaljen brački aerodrom da bi ga se helikopterom prevezlo u Split. To se zove zlatni sat, štednja goriva i resursa!

Jedino što mogu je ponovo pisati i upozoravati  da se stvari pokrenu na bolje jer svatko od nas se može naći u situaciji da mu život ovisi o tome kako brzo će doći do bolnice,koja je u našem slučaju na kopnu, uz veliko pitanje hoće li gliser raditi i koliko brzo će stići? Ono što je sigurno da svatko od nas treba imati siguran tretman dostojan čovjeka. 

Zahtijevamo ispravan i pristojan gliser za prijevoz bolesnika, medicinskog osoblja i posade te da nadležne inspekcije pregledaju da li plovilo zadovoljava tehničke uvjete, poručuje supetarska gradonačelnica Ivana Marković.


Upitala je što radi Splitsko-dalmatinske županija. Nema medicinskog osoblja, nema glisera, nema heliodroma…

- Ovim putem hvala svima koji brinu i spašavaju unesrećene osobe i u ovim teškim uvjetima daju sve od sebe, poručila je gradonačelnica.

Podsjetila je kako u Hrvatskoj godišnje umre 23.000 ljudi od srčanih i moždanih udara, 300 u prometnim nesrećama i još 2700 bude ozbiljno ozlijeđeno. Medicinski 'zlatni sat', razdoblje od 60 minuta u kojih je potrebno dopremiti osobu u ustanovu koja će ga zbrinuti spašava živote! 

- Zato nam je neophodna hitna helikopterska medicinska služba i adekvatan prijevoz putnika bilo gliserom ili helikopterom. 

Pogotovo na otocima koje gube doktore i kilometrima ili miljama udaljenim od bolnica, zaključila je Marković, a nakon što je skiper medicinskog glisera liječniku s kojim radi poručio da više neće isplovljavat tim neispavnim brodom, po cijenu otkaza.


T-portal je kontaktirao skipera koji je bio angažiran na brodu za hitni prijevoz, starom preko trideset godina, čije je stanje zgrozilo javnost. On zasad odbija komentirati slučaj, po svemu sudeći u strahu od gubitka posla.

Neslužbeno se može doznati da je i 'originalni' brod namijenjen ovoj svrsi u neveselom stanju, često se kvario. Bila mu je pukla osovina, zabilježen je prodor mora, reagirali su čak i - vatrogasci. Bili su se zapalili i brisači, motor nije moguće ugasiti ključem nego tek pristupom u donji brodski prostor.

Koncesionar za ovu uslugu naziva se 'Konrad Trade'. radi se o tvrtki u vlasništvu Konrada Končana, kojega je tportal kontaktirao. Iznenađen je medijskim interesom.

'Ovaj zamjenski brod taman je odradio svoje, u subotu se vraća glavni brod. Sve ovo izgleda mi kao namještaljka', kazao je Končan.

Upitali su ga i u kakvom je stanju taj glavni brod.

'Sličan je onima koje je koristila policija, savršen je, ali plovio je tri godine i treba to održavati. Da, imali smo veliki problem s njime i zato je proveo par mjeseci na popravku, evo taman je sređen', dodaje vlasnik ove tvrtke. Upitali su ga koliko kao koncesionar zarađuje na pružanju ove usluge, pa je odbio odgovoriti.

Podatke su ipak pronašli. Na natječaj koji je u kolovozu 2018. godine zaključio Zavod za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije pristigla je tek ponuda njegove tvrtke. Cijena je bila iznad procijenjenih 900 tisuća kuna: točno 1.099.687,50 kuna. Prethodno je 'Konrad Trade' dva mjeseca obavljao prijevoz pacijenata putem 'izvanredne nabave' i za cijenu od 244.375 kuna.

Iduće, 2019. godine Končanova tvrtka ponovno je bila jedina i ponovno je ponudila isti iznos: 1.099.687,50 kuna. Opet je dobila koncesiju.

Za 2020. godinu Zavod za hitnu medicinu nabavu je procijenio na nešto niži iznos, 860.800 kuna, ali 'Konrad Trade' kao jedini ponuđač zatražio je nešto više novca: 1.075.250 kuna. Dobio je koncesiju.

Na koncu, sredinom kolovoza ove godine - kada je između Brača i Splita već dulje vrijeme prometovao raspadnuti gliser - raspisuje se novi natječaj za usluge prijevoza. Ovaj put u igri se pojavljuje još jedna tvrtka iz Splita, no sa znatno većim iznosom, pa koncesiju iznova dobiva Končan. Cijena: 1.148.562 kune.

Za objašnjenje problema oko prijevoza pacijenata s Brača u Split, cijene ovih usluga i nadzor koji se provodi nad koncesionaromT-portal je pokušao kontaktirati ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije Lea Luetića. Nije bio dostupan.

Vaša reakcija na temu