Adenovirus je skupina virusa koji u tijelu uzrokuju blage do jake simptome. Uglavnom zahvaća respiratorni sustav, ali nije rijetkost da uzrokuje i konjuktivitis. Najčešće se pojavljuje kod djece mlađe od pet godina. Tretiraju se simptomi lijekovima iz kućne ljekarne.
Ponekad se može dogoditi da adenovirusi uzrokuju konjuktivitis, gastroenteritis, rjeđe i infekciju mjehura. Infekcije adenovirusom najčešće su zimi i na početku proljeća, i to kod djece mlađe od pet godina. Iako, mogu se pojaviti kod osoba svih dobnih skupina.
Simptomi adenovirusa kod djece
Adenovirus se iznimno brzo i lako širi – bliskim kontaktom, kašljanjem i kihanjem te dodirivanjem zaraženih površina pa je stoga i najčešći kod djece mlađe od pet godina koja često borave u velikim skupinama kao što je vrtić, stavljaju predmete i ruke u usta, dolaze u bliski kontakt s drugom djecom, ne peru ruke dovoljno često i slično. Također, djeca mlađa od pet godina još uvijek nemaju dovoljno snažan imunitet pa se ne mogu lako obraniti od virusa.
Simptomi adenovirusa kod djece mogu biti: kašalj, groznica, curenje nosa, upala grla, bronhitis, upala pluća, konjuktivitis, upala uha, otečeni limfni čvorovi Kao što je već navedeno, adenovirusi mogu utjecati i na probavni trakt i izazvati proljev, mučninu, povraćanje i bolove u trbuhu.
Infekcija adenovirusom kod djece može trajati od nekoliko dana do dva tjedna ovisno o simptomima i jačini infekcije. S obzirom na to da adenovirusi u većini slučajeva uzrokuju kašalj, on se može zadržati još neko vrijeme.
Liječenje adenovirusa kod djece
Većina infekcija adenovirusom blaga je i ne zahtijeva specifično liječenje već se za ozdravljenje važno fokusirati na liječenje simptoma koji su njime uzrokovani. To uključuje: odmaranje, konzumiranje puno tekućine – vode, nezaslađenih biljnih čajeva, juhe, konzumiranje lagane hrane, lijek kao što je paracetamol za snižavanje temperature i ublažavanje bolova, piše N1.
Kada posjetiti liječnika?
Kod infekcije adenovirusom obično nije potrebno posjetiti liječnika s obzirom na to da bolest traje nekoliko dana i vrlo se uspješno može izliječiti kod kuće. Ipak, u određenim je slučajevima potrebno reagirati.
Ako kod djeteta primijetite malaksalost, simptome dehidracije (suha usta i koža, manjak suza pri plakanju, manje mokrenja i taman urin), kašalj koji guši i općenito otežano disanje i visoku temperaturu koja se ne može sniziti, važno je hitno se obratiti liječniku. Liječnik će potom prepisati odgovarajuću terapiju.