Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Koji zaštitni faktor odabrati za ljeto na Jadranu?

Koji zaštitni faktor odabrati za ljeto na Jadranu?

Evo što kažu stručnjaci

Hrvatska obala svake godine privlači tisuće turista, ali i domaćih ljubitelja mora i sunca. Iako je sunčanje mnogima sinonim za odmor, stručnjaci neprestano upozoravaju na važnost pravilne zaštite kože od štetnog UV zračenja – koje je u ljetnim mjesecima posebno jako. Jedno od ključnih pitanja pritom je: koji zaštitni faktor koristiti?

SPF – što zapravo znači?

SPF (Sun Protection Factor) označava koliko dugo zaštita djeluje prije nego što koža počne crvenjeti u odnosu na to koliko bi vremena prošlo bez ikakve zaštite. Na primjer, SPF 30 teoretski omogućuje 30 puta dulji boravak na suncu nego što bi to bilo bez kreme.

No, stručnjaci ističu da brojke često zavaravaju, jer stvarni učinak ovisi o pravilnom nanošenju, količini i učestalosti obnavljanja kreme.

Na hrvatskoj obali preporučuje se:

- SPF 50 – za djecu, osobe svijetle puti, s osjetljivom kožom ili sklone opekotinama. Također preporučljivo tijekom prvih dana izlaganja suncu.

- SPF 30 - 50 – za većinu odraslih tijekom većeg dijela dana, posebno između 10 i 17 sati kada je UV indeks najviši.

- SPF 20 - 30 – može se koristiti u kasnijim popodnevnim satima ili kod već potamnjele kože, ali uz oprez.

- SPF ispod 20 – stručnjaci ne preporučuju, osobito ne za direktno izlaganje suncu na plaži.

Ne zaboravite:

– Kremu nanesite barem 20 minuta prije izlaska na sunce.

– Obnavljajte zaštitu svaka 2 sata, kao i nakon kupanja ili znojenja, čak i ako piše da je 'vodootporna'.

– Ne zaboravite osjetljiva područja poput ušiju, nosa, usana i stopala.

– Uz kremu koristite i dodatne oblike zaštite: šešire, sunčane naočale, laganu odjeću i boravak u hladu.

UV indeks u Hrvatskoj ljeti često prelazi 8, što znači da koža može izgorjeti za manje od 15 minuta bez zaštite. Posljedice se ne vide odmah, ali dugoročno povećavaju rizik od preranog starenja kože i razvoja raka kože, uključujući melanom.

Zaključak stručnjaka je jasan: bolje je pretjerati sa zaštitom, nego s opekotinama. Ljeto i sunce su za uživanje, ali odgovorno – s kremom u torbi i zdravim navikama.

Vaša reakcija na temu