Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Flickr.com Koji nakit voli more, a koji ne?

Koji nakit voli more, a koji ne?

Savjeti za ljeto bez štete

Ljetni mjeseci i boravak na plaži mnogima ne znače samo sunce i more, već i modno izražavanje uz omiljeni nakit. No, morska voda, sol i sunce mogu ostaviti trajne tragove na određenim materijalima. Dok neki komadi bez problema podnose morske uvjete, drugi mogu izgubiti sjaj, potamniti ili se trajno oštetiti.

Nakit koji podnosi morsku vodu

Ako ne želite skidati nakit svaki put prije ulaska u more, birajte materijale koji su otporni na koroziju i vlagu:

- zlato (posebno 14k i 18k) – Pravo zlato odolijeva slanoj vodi i ne oksidira, ali budite oprezni s tanjim i šupljim komadima jer se mogu saviti ili oštetiti.

- nehrđajući čelik (inoks) – Jedan od najotpornijih materijala. Otporan je na hrđu, sol i vlagu, te se često koristi u izradi modernog nakita.

- titanij – Lagan i čvrst materijal, gotovo neuništiv i savršen za sportski i svakodnevni nakit.

- silikonski i akrilni nakit – Popularni među mlađima, ovi materijali nisu osjetljivi na vodu i lako se čiste.

- kvalitetan nakit od stakla ili keramike – Također dobro podnose slanu vodu, iako postoji rizik od pucanja ako udare o tvrdu površinu.

Nakit koji ne voli more

Postoje i materijali koje je bolje skinuti prije kupanja, jer u kontaktu s morem brzo gube svoj izgled ili se trajno oštećuju:

- srebro – Iako otporno na mnogo toga, srebro u dodiru sa slanom vodom može potamniti zbog oksidacije. Potrebno ga je redovito čistiti.

- bižuterija (modni nakit) – Često sadrži metale niske kvalitete, koji lako hrđaju i gube boju u kontaktu s vodom.

- kožni i tekstilni nakit – Morska voda može isušiti i ispucati kožu, a tekstil brzo upija sol i vlagu, što dovodi do neugodnih mirisa i deformacija.

- biseri i prirodni koralji – Vrlo su osjetljivi na kiseline i sol. Morska voda može narušiti njihov sjaj i strukturu.

Kako čuvati nakit ljeti?

Ako ipak nosite nakit u more, isperite ga slatkom vodom nakon kupanja i osušite mekanom krpom. Čuvajte ga u suhim kutijama i izbjegavajte direktno izlaganje suncu kada nije na vama.

Pametnim odabirom materijala možete bezbrižno uživati u ljetnim radostima, bez da brinete o svom omiljenom nakitu.

Vaša reakcija na temu