Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Photo by Caroline Hernandez on Unsplash Nahranimo kožu iznutra!
Najbolja.net - nutricionističko savjetovalište Piše: Olja Martinić

Nahranimo kožu iznutra!

Saznajte koje namirnice pomažu u očuvanju integriteta kože, kao i njenog zdravlja

Koža (lat. Integumentum) je najveći čovjekov organ koji prekriva cijelu ljudsku površinu te se govori o 1,5 do 2m² velikom organu u tri sloja. Iznimno je važan organ jer sprječava prodor štetnih tvari u tijelo, sudjeluje u regulaciji tjelesne temperature. Naša koža se uporno obnavlja i zato je važno njegovati je iznutra. Obnova je uvjetovana i našim stilom života te načinom prehrane. Epidermis stalno proizvodi nove stanice kože i tako se na površini nadoknađuju odumrle. U prosjeku se oko 30.000 stanice izgubi u minuti, a njihovo mjesto zauzimaju nove. Znanstvenici su izračunali kako se u toku jednog mjeseca zamjeni cijeli epiderms, a koliko će biti kvalitetna zamjena u velikoj mjeri ovisi o načinu prehrane.

Ne zaboravite dovoljno piti i rehidrirati svoju kožu! Unos vode, čaja, soka, juha i kompota doprinosi kvalitetnoj regeneraciji elastičnosti, ali i doplavljivanju neophodnih hranjivih tvari u epidermis.

'Ono si što jedeš' je izreka koja se najbolje očituje na našem površinom najvećem organu-koži! Nepravilne prehrambene navike uz sunčevu svjetlost i ubrzan način života nepovoljno se odražavaju na koži te ubrzavaju njeno starenje. Posebice u toplijem periodu godine kada je koža kroz duži period izložena djelovanju sunca, potrebno joj je pružiti adekvatnu njegu ne samo izvana, već i iznutra!

Odvojite nekoliko 'taštih' minuta te saznajte koje to namirnice pomažu u očuvanju integriteta kože, kao i njenog zdravlja.

Batat

Batat je odveć poznat po slatkom okusu, ali i žarko narančastoj boji koju duguje beta-karotenu. Kada se konzumira, ovaj antioksidans se ugrađuje u kožu i tako pomaže u zaštiti stanica kože od izlaganja suncu. To može pomoći u sprječavanju opeklina nastalih djelovanjem sunčevih zraka, smrti stanica te nastanku suhe i naborane kože. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Photochemistry and Photobiology, redovan unos beta-karotena u trajanju od 10 tjedana je osigurao prirodnu zaštitu od sunca.

Osim u batatu, beta-karoten još možemo pronaći u narančastom, crvenom i tamnozelenom voću i povrću poput mrkve, tikve, breskvi i špinata.

Lubenica

Iako su rajčice vrlo cijenjene zbog visokog sadržaja likopena, malo je poznato kako lubenice sadrže puno više ovog dragocjenog antioksidansa. Pokazalo se kako upravo likopen , pigment odgovoran za crvenu boju voća i povrća, može zaštititi kožu od oštećenja nastalih sunčevim djelovanjem. Prema istraživanju u trajanju od 12 tjedana, ispitanici koji su unosili likopen imali su slabije kožne reakcije na UV izlaganje. Drugo istraživanje potvrdilo je kako unos likopena, bilo iz hrane ili dodataka prehrani, smanjuje intenzitet crvenila kože nakon izlaganja UV zrakama i to za 40 do 50%. Zanimljivo, unos likopena u kombinaciji s drugim karotenoidima poput luteina i beta-karotena se pokazao učinkovitijim nego unos samog likopena.

Cvjetača i brokula

Kada je u pitanju voće i povrće, uvaženo je pravilo odabrati ono žarkih boja jer ono vjerojatno sadrži više antioksidansa. Međutim, cvjetača je iznimka od pravila. Ova kupusnjača sadrži snažne antioksidanse koji pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa nastalog djelovanjem slobodnih radikala. Uz to, cvjetača obiluje histidinom, aminokiselinom koja potiče proizvodnju urokanske kiseline, a apsorbira UV zračenje.

Još jedna namirnica iz skupine kupusnjača ima veliku ulogu u očuvanju zdravlja kože. Brokula je prepuna vitaminima A i C te mineralom cinkom koji zajedno održavaju integritet kože. Ona sadrži i lutein, karotenoid koji djeluje poput beta-karotena. Također, cvjetići brokule sadrže i fitokemikaliju sulforafan. U laboratorijskim testovima, unos sulforafana je smanjio smrt stanica kože uzrokovanih djelovanjem UV zraka za čak 29%, dok je njegov zaštitni utjecaj trajao do 48h.

Crvene i žute paprike

Kao i batat, paprike su bogat izvor beta-karotena kojeg naš organizam pretvara u vitamin A. Jedna šalica svježih paprika zadovoljava 156% dnevnih potreba za vitaminom A.

Dodatno, paprike su pravo bogatstvo vitamina C. Tako jedna šalica zadovoljava 211% dnevnih potreba za istim. Ovaj vitamin ima važnu ulogu u sintezi kolagena koji pak održava čvrstoću kože i odgađa nastanak bora. Rezultati istraživanja objavljenog u American Journal of Nutrition ukazuju da je dostatan unos vitamina C kod žena srednje dobi povezan sa smanjenim rizikom od nastanka bora i suhe kože.

Zeleni čaj

Snažni biokemijski spojevi koji se nalaze u zelenom čaju zovu se katehini i poboljšavaju zdravlje kože na nekoliko načina. Kao i druge namirnice bogate antioksidansima, zeleni čaj može zaštiti kožu od oštećenja nastalih dugotrajnim izlaganjem suncu. Istraživanje koje je obuhvatilo 60 žena, a trajalo je 12 tjedana, otkrilo je kako svakodnevni unos zelenog čaja može smanjiti crvenilo od izlaganja suncu za 25%. Zanimljivo, pokazalo se kako je došlo i do povećanja vlažnosti i elastičnosti njihove kože.

Masna riba

Masna riba poput tune, lososa i haringe pravo je bogatstvo omega-3 masnih kiselina koje su važne u održavanju podatnosti i hidratacije kože. Štoviše, nedostatak ovih esencijalnih masnik kiselina može prouzrokovati suhoću kože. Također, one djeluju i protuupalno te na taj način smanjuju crvenilo kože i pojavu akni. Rezultati više istraživanja ukazuju na to da suplementacija ribljim uljem može imati pozitivne učinke na određena autoimuna stanja kože poput lupusa i psorijaze.

Uz to, masna riba osigurava i dostatne količine cinka. Nedostatak ovog minerala može dovesti do razvoja upalnih procesa kože i lezija te usporenog zacjeljivanja rana. Prema tromjesečnom istraživanju koje je obuhvatilo 332 osobe, unos 30mg cinka se pokazao učinkovitim u liječenju akni.

Avokado

Avokado karakterizira visoki udio nezasićenih masnih kiselina koje pomažu u održavanju elastičnosti i hidrataciji kože. Prema istraživanju koje je uključivalo preko 700 žena, visok unos masti, a posebice onih dobrih, bio je povezan s podatnijom kožom.

Dodatno, avokado obiluje i vitaminom E, jakim antioksidansom odgovornim za obranu organizma od slobodnih radikala nastalih metabolizmom hrane i toksina iz okoliša. Zanimljivo, djelotvornost ovog vitamina je veća ako se kombinira s vitaminom C.

Orasi

Kako bismo održali zdravlje kože, svakako ne smijemo zaboraviti na orašaste plodove i sjemenke. Oni su odličan izvor dobrih masnoća te hranjivih tvari poput cinka i vitamina E. Od orašastih plodova posebno se izdvajaju orasi koji su najbogatiji omega-3 i omega-6 masnim kiselinama te ih ujedno sadrže i u najpovoljnijem omjeru što se očituje jakim protuupalnim djelovanjem.

Vaša reakcija na temu