Hrvatsko izdanje priručnika Habitability, projekta hrvatskog europarlamentarca Tonina Picule, predstavljeno je u subotu, 19. srpnja, u Narodnoj knjižnici u Supetru na otoku Braču. Razvijen na švedskom Sveučilištu Åbo Akademi, Habitability predstavlja prvi alat namijenjen procjeni razvijenosti i planiranju razvoja otočnih zajednica, a temelji se na specifičnim, otocima prilagođenim pokazateljima.
'Otočnost je do sada bila u zapećku onih koji se bave kohezijskom politikom te bi priručnik trebao pomoći da se problemima otoka pristupa uvažavajući njihove posebnosti. Javne politike se uglavnom kreiraju s fokusom na urbane sredine, što često dovodi do neučinkovitog iskorištavanja sredstava namijenjenih za ruralna područja i doprinosi pogoršanju nejednakosti između urbanih i ruralnih područja', naglasio je hrvatski europarlamentarac.
Na predstavljanju su sudjelovali i gradonačelnica Supetra Ivana Marković te urednik hrvatskog izdanja priručnika Ivan Matić, koji je nakon izlaganja održao i radionicu s predstavnicima lokalne zajednice, razvojnih agencija te udruga, usmjerenu na mogućnosti primjene priručnika u konkretnim otočnim sredinama.
'Život na otoku ima svoje brojne blagodati ali i specifične izazove koji često ne nailaze na razumijevanje donositelja nacionalnih politika. Iako su otoci u fokusu javnosti najčešće samo tijekom turističke sezone, otočani na njima žive svih 12 mjeseci u godini i znaju kako je to kada odlazak u bolnicu ovisi o vremenskim uvjetima ili kada su police u trgovini prazne zbog logističkih problema. Upravo iz tog razloga su nam važne ovakve teme i inicijative', poručila je gradonačelnica Marković.
Priručnik donosi 45 pokazatelja habitabilnosti, raspoređenih u sedam tematskih područja (od pristupa uslugama do mobilnosti i zajedničkog života), a temelji se na pristupu koji umjesto fizičke udaljenosti koristi vrijeme potrebno za pristup uslugama, čime realnije prikazuje svakodnevne izazove života na otocima.
Novi standard za razumijevanje 'otočnosti'
Koncept habitabilnosti razvijen je kao odgovor na neadekvatna mjerila koja se često koriste pri raspodjeli javnih sredstava i oblikovanju razvojnih politika. Primjenom ovog priručnika, lokalne vlasti i donositelji odluka mogu preciznije identificirati potrebe, a građani se mogu aktivnije uključiti u procese odlučivanja.
Predstavljanje u Supetru dio je šire inicijative europarlamentarca Picule koji već godinama sustavno zagovara bolju prepoznatljivost otoka u europskim i nacionalnim politikama, uključujući izmjene zakonodavstva, pilot-projekte energetske tranzicije te stvaranje okvira za pravedniju raspodjelu fondova. Tonino Picula prvi je uopće eurozastupnik koji se počeo baviti temom otoka te je bio jedan od osnivača međuskupine EP za mora, rijeke, otoke i priobalna područja (SEARICA) s kojom su otoci po prvi put u povijesti dobili radno tijelo unutar EP koje se bavi isključivo njima. Iste je godine obnašao dužnost potpredsjednika međuskupine, dok je 2019. izabran za predsjednika.
'Ovaj priručnik nije teorija, nego konkretan alat koji može pomoći otočnim zajednicama da identificiraju stvarne prepreke razvoju i aktivno sudjeluju u kreiranju pravednijih razvojnih politika. Drago mi je da su kolege na otocima prepoznale njegov značaj i još jednom zahvaljujem kolegici Ivani Marković na interesu i pozivu', poručio je Picula, koji je u Europskom parlamentu i potpredsjednik Intergrupe SEARICA za otoke i pitku vodu.