Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
AKTIVIRAJ SE I KRENI! U 'Zlatnim vratima' održan stručni skup o utjecaju rekreacije na starije osobe

AKTIVIRAJ SE I KRENI! U 'Zlatnim vratima' održan stručni skup o utjecaju rekreacije na starije osobe

Tijekom proteklih 10 mjeseci preko 40 osoba imalo je prigodu dva puta tjedno besplatno sudjelovati u aktivnostima joge i pilatesa

Stručni skup o utjecaju na starije osobe održan je ovog ponedjeljka u Centru za kulturu i cjeloživotno obrazovanje 'Zlatna vrata'. Skup je organiziran u okviru EU projekta 'Aktiviraj se i kreni', a bio je namijenjen stručnjacima iz područja sporta i socijalno-zdravstvenog područja koji su u svojem radu usmjereni osobama starijim od 55 godina koji su ujedno jedna od ciljnih skupina projekta. Projekt punog naziva 'Aktiviraj se i kreni! Razvoj programa za aktivno uključivanje i povećanje zapošljivosti mladih i starijih osoba na području Urbane aglomeracije Split', tek je jedan u nizu EU projekata kojeg provode 'Zlatna vrata'. 

Vrijednost ugovora i bespovratnih sredstava u okviru spomenutog projekta iznosi 2.375.778,00 kuna, a projekt je sufinanciran europskim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda.

Tijekom proteklih 10 mjeseci preko 40 osoba imalo je prigodu dva puta tjedno besplatno sudjelovati u aktivnostima joge i pilatesa. Na početku bavljenja rekreativnim vježbanjem napravljena je analiza stanja osoba uključenih u aktivnosti, a na skupu su predstavljeni rezultati i zapažanja. Profesor Dražen Čular pojasnio je da je analiza izrađena na uzorku od 50 ispitanika koji imaju prosječnu procijenjenu metaboličku dob za 14 godina nižu od 'stvarne' kronološke dobi. 


- Interesantan je podatak da su svi izuzev jednog ispitanika na finalnom mjerenju 10-15 godina metabolički mlađi od 'stvarne' - kronološke dobi. Najveća vrijednost dobivenih rezultata ogleda se u prikupljenim individualnim informacijama koje imaju motivacijski učinak i omogućuju praćenje napretka svakog pojedinog sudionika projekta u unaprjeđenju zdravstvenog statusa. Da se kretanje propisuje u obliku tablete to bi bila najčešće propisana tableta na svijetu - kazao je Čular.

Psihologinja Zrinka Mužinić Bikić istaknula je važnost razumijevanja procesa koji su u podlozi starenja.

- Kvaliteta života podrazumijeva kvalitetno provođenje vremena pojedinca, a kada pričamo o starijima možemo staviti naglasak upravo na nastavak intelektualnog i drugog rada, tjelesnu aktivnost i pokretljivost, njegovanje obitelji i obiteljske klime, brige o djeci i unucima. Pritom je iznimno važan optimizam i mogućnost usklađivanja želja i mogućnosti te socijalizacija, odnosno vrijeme provedeno s vršnjacima - naglasila je Mužinić Bikić.

Doktorica Inga Vučica naglasila je da je svaka osoba, bez obzira na kronološku dob, sposobna za određenu vrstu tjelesne aktivnosti te da starost nikako ne bi smjela predstavljati ograničavajući faktor za vježbanje. Istaknula je da tjelesna aktivnost donosi brojne pozitivne učinke. 

- Osnažuje se srčano-žilni sustav, postiže se umjereni antihipertenzivni učinak, smanjuje se razina masnoća u krvi čime se tijelo štiti od srčanog i moždanog infarkta te bolesti koronarnih krvnih žila. Aktivnost poboljšava regulaciju dijabetesa tipa 2, jača obrambene snage organizma, regulira tjelesnu težinu, sprečava nastanak osteoporoze, poboljšava zdravstveno stanje kod bolesti kostiju i zglobova... Tjelesnom aktivnošću mišići postaju snažniji, zglobovi jači i fleksibilniji čime tijelo postaje sigurnije i manje podložno padovima i ozljedama te osoba duže zadržava samostalnost - kazala je Vučica.

EU projektom 'Aktiviraj se i kreni!' osiguran je cijeli niz besplatnih sadržaja. 

- Trenutno su u završnoj fazi programi osposobljavanja i usavršavanja za pomoćnike u nastavi i poslove Internet marketinga. Završeni su programi za dadilje i računalne operatere, tečajevi početnog i naprednog engleskog jezika te njemačkog jezika za početnike. Prostor Centra dodatno prilagođavamo osobama s invaliditetom. Nakon već napravljenog dizala i adaptacija WC-a za osobe s invaliditetom bliži se kraju - poručila je Helena Petrinović iz Zlatnih vrata.

Organizacija skupa financirana je u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. iz Europskog socijalnog fonda.

Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Centra za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata.


Vaša reakcija na temu