Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay.com BOLJI ŽIVOT: 11 načina kako potaknuti lučenje hormona sreće

BOLJI ŽIVOT: 11 načina kako potaknuti lučenje hormona sreće

Serotonin utječe na kompletan organizam

Serotonin, poznat i kao hormon sreće, utječe na kompletan organizam, počevši od apetita, preko spavanja i memorije, pa sve do raspoloženja. Postoje načini kako potaknuti njegovo lučenje i samim se time osjećati bolje. Njih je 11 izdvojio Lifehack.

1. Triptofan

Triptofan je esencijalna aminokiselina koja potiče proizvodnju serotonina. Nalazi se u bijelom mesu, jajima i mliječnim proizvodima te u orašastim plodovima i sjemenkama. 

2. Masaža

Neka istraživanja pokazuju da je razina hormona sreće na vrhuncu nakon masaže. 

3. B vitamin 

Kad je u pitanju serotonin, dobro je unositi vitamine B12 i B6. 

4. Sunce

Za hormon sreće od velike je važnosti i provođenje vremena na suncu, barem 20-30 minuta dnevno. 

5. Magnezij

Nekoliko istraživanja pokazuje da većini svjetske populacije manjka magnezija koji može utjecati na ravnotežu serotonina. Nalazi se u tamnom lisnatom povrću, ribi, bananama i grahu. 

6.  Pozitiva

Razina serotonina u mozgu ovisi i o psihi, odnosno na nju nepovoljno utječe manjak samopouzdanja. Prijedlog je, dakle, raditi na sebi, a uz to i okružiti se pozitivom - optimističnim, zabavnim i opuštenim ljudima.

7. Smanjenje unosa šećera

Želja za slatkišima jedan je od glavnih simptoma niske razine serotonina žudnja. Posezanje za njima samo je kratkoročno rješenje - bolje je fokusirati se na zdravije načine povećanja razine hormona sreće. 

8. Meditacija

Odgovor na bilo koji oblik meditacije jest povećanje razine serotonina. 

9. Češće vježbanje

Pumpanje srca tijekom tjelovježbe podiže razinu hormona sreće. Opcije su kako zahtjevniji treninzi poput aerobika ili trčanja tako i obično hodanje. 

10. Vitamin C

Ovaj vitamin nije ključan u ovom kontekstu kao vitamin B, ali pojedina istraživanja pokazuju da ima antidepresivna svojstva. Poznato je da se nalazi u agrumima, ali u organizam ga je moguće unijeti i rajčicama, paprikama itd.

11. Redukcija stresa

Što god osoba učini kako bi smanjila razinu stresa koji proživljava - imat će pozitivan učinak na razinu serotonina u mozgu, odnosno na sreću i raspoloženje. 

Vaša reakcija na temu