Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Kopila - grad mrtvih nad poljem života: Izložba o arheološkoj senzaciji s Korčule stiže u Split

Kopila - grad mrtvih nad poljem života: Izložba o arheološkoj senzaciji s Korčule stiže u Split

Otvara se u četvrtak, 10. srpnja, u Arheološkom muzeju u Splitu

U Arheološki muzej u Splitu stiže najiščekivanija gostujuća izložba koja donosi priču o arheološkoj senzaciji - prapovijesnoj nekropoli Kopila na otoku Korčuli. Otkrivena je gotovo slučajno, kada je težak uređivao zapušteni suhozid iznad sjeverne strane Blatskog polja. Među kamenjem i škaljom, počeli su izvirivati komadi keramike - neobični, brojni, zagonetni. Bio je to prvi trag arheološkog nalazišta koje će kasnije postati jedno od najznačajnijih otkrića prapovijesne Korčule. Upravo suhozid, nekad granica među parcelama i temelj opstanka zajednice, pokazao se i kao čuvar prapovijesti, a njegova prisutnost u krajoliku danas ima i status nematerijalne kulturne baštine.

Otkrivena nekropola, s precizno složenim grobnicama u specifičnom rasporedu u obliku saća, donijela je znanstvenicima potpuno novi tip pogrebne arhitekture. Zbog njihove neuobičajene planimetrije i koncepta, u stručnoj literaturi uveden je i novi termin - 'grobnica tipa Kopile'. Upravo ta otkrića odjeknula su u međunarodnoj arheološkoj zajednici i pobudila zanimanje javnosti diljem svijeta, budući da ništa slično do tada nije bilo dokumentirano.

Uz grobove su pronađeni keramički predmeti grčkog podrijetla, stakleni i metalni nakit, oružje i svakodnevni alati - svi oni svjedoče o bogatom životu ilirske zajednice koja je na tom prostoru djelovala u posljednjim stoljećima prije Krista, prilagođavajući se grčkim i rimskim utjecajima. Kopila tako ne priča samo lokalnu priču, već otkriva i rjeđe dokumentirane oblike kulturne razmjene i prilagodbe indigenog stanovništva u doba velikih povijesnih promjena na istočnom Jadranu.

Poseban interes izazivaju dječje grobnice, u kojima je pronađeno više od stotinu pokopa samo djece i isključivo u dobi do treće godine života. Riječ je o arheološkom fenomenu koji i danas ostaje bez jednoznačnog tumačenja.

Kao rezultat višegodišnjih istraživanja, izložba donosi mozaik predmeta od keramike i stakla do jantara i metala koji svjedoče o bogatoj materijalnoj kulturi i trgovačkim vezama stanovnika Kopile s Farosom, Isom, ali i grčkim i italskim svijetom. U samom fokusu priče o Kopili su strukture od suhozida koje upućuju na sofisticiran odnos zajednice prema prostoru, radu i krajoliku.

Arheološka istraživanja lokaliteta Kopila provode se u partnerskoj suradnji Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, Muzeja antičkog stakla u Zadru, Općine Blato, Kulturnog centra Blato i Centra za kulturu Vela Luka. Od samih početaka istraživanja do danas, ovo iznimno nalazište ne prestaje intrigirati svojim slojevitim arheološkim sadržajem, jedinstvenim planimetrijskim rješenjima i bogatstvom pokretnih nalaza. Upravo iz tog kontinuiteta istraživanja proizašla je izložba čiju autorsku koncepciju potpisuju dr. sc. Dinko Radić, izv. prof. dr. sc. Igor Borzić (Odjel za arheologiju, Sveučilište u Zadru) i Anamarija Eterović Borzić, (muzejska savjetnica u Muzeju antičkog stakla u Zadru) - stručnjaci koje je upravo Kopila, svojom znanstvenom težinom i simboličkim slojevima, inspirirala na stvaranje jedinstvene muzeološke priče o životu, smrti i nasljeđu ove snažne ilirske zajednice.

Istraživanja Kopile otkrivaju društvo koje nije bilo izolirano, već duboko uključeno u trgovačke, duhovne i kulturne tokove helenističkog svijeta. Nalazi svjedoče o razvijenoj materijalnoj kulturi, o vezama s Farosom, Issom, grčkim i italskim obalama, o zajednici koja je stvarala, trgovala i gradila - doslovno i simbolički - suhozidima što i danas govore o inteligentnom odnosu prema prostoru, radu i krajoliku.

Kopila ne pripada zaboravljenoj prošlosti - ona je ključ za razumijevanje kako su se naši prostori oblikovali pod pritiskom promjena, a njezini stanovnici dokaz da se identitet ne gubi u doticaju s drugima, već se upravo tada - snažno oblikuje.

Otvorenje izložbe održat će se u četvrtak, 10. srpnja 2025., u 20 sati u Arheološkom muzeju u Splitu, a ulaz je slobodan.

Vaša reakcija na temu