U sklopu knjiškog sajma Interlibar u splitskom trgovačkom centru Joker sinoć je u izdanju Mozaik knjige predstavljena knjiga Toma Hillenbranda ‘Kradljivac kave’. Prvi je to Hillenbrandov roman koji je na hrvatski prevela Branka Grubić.
-Tom je studirao europsku politiku, volontirao u novinarskoj školi Holtzbrinck i bio je voditelj odjela u mediju Spegel Online. Njegovi kulinarski kriminalistički romani prodani su u stotinama tisuća primjeraka i prevedeni na mnoge jezike. Za 'Zemlju dronova' dobio je, između ostaloga, nagradu Friedrich Glauser za najbolji kriminalistički roman godine. Njegovo posljednje objavljeno djelo triler je 'Hologrammatica' - predstavila je gosta splitskoj publici urednica Hana Vunić, koja je rekla da je riječ o avanturističkom i povijesnom romanu, te da je trgovačka, ekonomska i politička priča sjajna pozadina na kojoj se razvija iznimno zanimljiv kriminalistički zaplet.
- Roman je toliko vrsno ispričan da će se svaki čitatelj osjećati kao u kinu i smatram da je idealan za ekranizaciju. Radnja je napeta i oduševit će čitatelje brojnim nepoznatim činjenicama iz europskog života tog doba, ali donijeti i veličanstveno ispričanu avanturu. Riječ je o jednom laganom, humorističnom štivu koje bi svakome preporučila. U knjizi mi se svidjela lakoća i britkost u razgovorima, kao i humor kojim je sve to protkano - dodala je.
Upravo obožavanom zrnu kave njemački autor posvetio svoj roman, a večeras je splitskoj publici otkrio detalje.
- Radnja se odvija 1683. godine kada su Europljani bili zaluđeni kavom na koju je monopol imalo Osmansko carstvo, no jedan je mladi Englez smislio plan kako je ukrasti Turcima - uveo je Tom publiku u radnju svog romana pa dodao kako nije očekivao takav uspjeh jer je riječ o drugačijem projektu nego što je ranije radio.
Naime, europskoj književnoj panorami zanimljiv je kao autor cijelog žanrovskog hibrida, tzv. kulinarskih krimića. Dosad je objavio šest romana u kojima je glavni lik vrhunski kuhar i povremeni detektiv Xavier Kieffer.
- U znanstvenofantastičnim temama imate nešto više slobode izražavanja, dok je kod povijesnog romana trebalo dosta istraživati. Osim knjigama služio sam se slikama i relikvijama iz Osmanskog carstva, istraživao kulturu kave, gdje su ljudi ispijali kavu i način na koji se pripremala. Tako se primjerice u Engleskoj ona kuhala i stavljana u velike bačve na nekoliko dana, pa su je po potrebi podgrijavali. Zato su se vjerojatno Englezi prebacili na čaj - našalio se autor, pa otkrio detalj kako su najvažnije zemlje u kulturi ispijanja kave Italija i Austrija, te Nizozemska i Engleska.
Iako mnogi smatraju da je knjiga fantastičan predložak za ekranizaciju, na tragu je Oceanovih 11 u kojoj jedna mala skupina avanturista pokušava ukrasti nešto što je jako dragocjeno, autor smatra kako bi se radilo o iznimno skupom projektu.
- Naime, radnja romana je smještena na mnogo lokacija od Londona, Pariza i Amsterdama, dio radnje se odvija u pustinji, a događa se i pomorska bitka te napadi gusara. Neki su se već raspitivali za snimanje filma, ali zbog raznih lokacija produkcija bi bila skupa. Ako je netko među vama u publici iz Hollywooda neka mi se javi - našalio se 48-godišnji Nijemac iz Münchena koji je prije početka pisanja romana više od godinu dana proveo u istraživanju.
- U jednom trenutku jednostavno sam se morao zaustaviti, jer vas barok, Versailles u vrijeme Louisa XIV. i Otomansko Carstvo mogu zatrpati informacijama, tako da više nikad ne izvirite ispod njih. Zabavno je bilo baviti se istraživanjem haljina, odora i namještaja razdoblja, kopanje po muzejskim katalozima i slično. Najgori dio bio je spajanje svih dijelova zajedno. Mislim da je ta tema privukla čitatelje zato što se radi o omiljenom svjetskom piću - zaključio Tom koji je splitskoj publici na kraju druženja otkrio kako je upravo završio detektivski roman koji je radnjom smješten u kasno 21. stoljeće.
- Zove se ‘Qube’, a glavni lik je istražitelj koji slijedi trag i suprotstavlja se odbjegloj umjetnoj inteligenciji - kazao je.
Ako ste jedan od milijardu obožavatelja kave širom svijeta, vjerojatno će te se prepoznati u ovoj priči, pa vam preporučujemo roman ‘Kradljivac kave’ kojeg do 24. studenog možete pronaći na splitskom knjiškim sajmu. Očekuju vas još tri dana uzbudljivog Interlibara.