Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Makroekonomist Branimir Perković odgovara na pitanje trebalo li se plašiti kapitalizma

Makroekonomist Branimir Perković odgovara na pitanje trebalo li se plašiti kapitalizma

Pojasnio je i zašto percepciju Skandinavije kao socijalističkog raja smatra potpuno promašenom

Splitskome PodKaSTu prošlog je četvrtka u goste došao Branimir Perković, poznati makroekonomist, ekonomski analitičar i stalni Indexov kolumnist.

Voditelja Borisa Britvića zanimalo je što je to makroekonomija i čime se ona razlikuje od drugih ekonomskih znanosti i je li to dovoljno da se, kao što to neki ironično sugeriraju, ne ugase ekonomski fakulteti jer ne produciraju stručnjake koji su u stanju riješiti naše ekonomske probleme.

U dvosatnom je razgovoru Branimir, među ostalim, objasnio i što je inflacija - u ovom trenutku najveći problem svjetske ekonomije - koji su njezini oblici, uzroci i posljedice.

Iznio je i svoje promišljanje o duljini njezinog trajanja ili povratku u redovito stanje.

Voditelja je zanimalo i trebamo li se, s obzirom na intervenciju države u cijene nekih proizvoda, plašiti njihove nestašice i je li sudbina Venezuele izgledno i naša sudbina ili su strahovi u svezi s tim neopravdani.

Branimir je pojasnio i zašto percepciju Skandinavije kao socijalističkog raja smatra potpuno promašenom. Dao je i svoje tumačenje kapitalizma, iz kojega se dalo zaključiti da slobodno tržište s blagim i odmjerenim prisustvom države nema ozbiljnu ekonomsku alternativu. Voditelju je odgovorio i na pitanje o problemima socijalizma: zašto je neučinkovit i na koje sve načine nanosi štetu cijelome društvu.

Razgovaralo se i o tome zašto u SAD-u nema galopirajuće inflacije unatoč činjenici da je američka administracija sklona tiskanju novca u značajnim količinama, o kriptovalutama i opasnostima CBDC-a, o Branimirovom preferiranju gotovine u odnosu na kartice.

Branimir je iznio i rezolutan stav u svezi s raširenom nedoumicom na relaciji euro i kuna, kao i što misli o održivosti našeg zdravstvenog i mirovinskog sustava.

Bilo je riječi i o nekim geopolitičkim pitanjima: hoće li kina napasti Tajvan i kakva je sudbina multipolarnog svijeta Aleksandra Dugina.

Želite li saznati odgovore na sva ova pitanja i čuti koje je tri publicističke knjige Branimir naveo kao jedne od njemu najdražih, gdje sebe pozicionira na idejama bogatoj liberalnoj sceni i što je odgovorio na pitanja gledatelja, pogledajte u videu.


Vaša reakcija na temu