Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
SERIJSKI GLEDATELJ Master of None 3: Komedija otjerana pandemijom
Serijski gledatelj Piše: Ivica Profaca

SERIJSKI GLEDATELJ Master of None 3: Komedija otjerana pandemijom

Epizoda 'Thanksgiving', koju je napisala Lena Waithe, jedan je od vrhunaca američke televizije uopće posljednjih godina

Kad se 2015. počela prikazivati serija 'Master of None' (2015-2021, SAD, Netflix) koju je smislio, napisao i odglumio u njoj glavnu ulogu američki komičar dijelom indijskog podrijetla Aziz Ansari, nije se odmah naslućivalo da će steći vjernu publiku kakvu je kasnije stekla. Dapače, nakon prvih odgledanih epizoda vašem Gledatelju previše je 'bacala' na serije tipa 'U uredu' ili 'Parks and Recreation' (u kojoj također glumi Ansari), uz nešto dodanog seinfeldovskog začina i par zrna Woodyja Allena, a da bi doista izgledala originalno. No, kad se jednom počne gledati, 'Master of None' lako zarobljava, a Ansari se pokazuje kao iznimno šarmantan i duhovit, s replikama koje kao da nisu napisane. Nije to toliko neočekivano, jer Ansari - inače magistar ekonomije - ima iskustva i u drugim humorističkim serijama, ali još više kao stand-up komičar. Druga sezona - pojavila se 2017. - pokazala se još boljom, ocjene na IMDb-u su se za neke sezone penjale i do 9.5, a obožavatelji su se pretvorili u vjernike. Epizode u kojima Ansari kombinira svoj američko-indijski identitet s talijanskim mentalitetom, i ruga se milenijalcima i gastro-fanaticima povremeno su doista urnebesne i spadaju u najbolje što se u komedijama danas može vidjeti. Epizoda 'Thanksgiving', koju je napisala Lena Waithe, jedan je od vrhunaca američke televizije uopće posljednjih godina. Zapamtite ovo, jer će biti važno za nastavak ovoga teksta.

Usput, naslov serije dolazi od američke fraze 'Jack of all trades, master of none', koju bi se moglo opisati, ali teško i koncizno prevesti kao osobu koja se bavi svim i svačim, a da ni u čemu nije uistinu stručna. Otud se i držimo naslova originala.

I taman kad su počela rasti očekivanja od najavljivane treće sezone, počele su se događati stvari koje su (skoro) na cijelu priču stavile točku. Stoga dozvolite još malo uvoda prije nego se uhvatimo treće sezone koja je sada konačno pred nama, četiri godine nakon prethodne. U siječnju 2018., u jeku pokreta #metoo portal babe.net (više ne postoji) iznio je tvrdnje jedne žene koja je optužila Ansarija za spolno uznemiravanje. On je, naravno, negirao da se išta loše dogodilo, no svakako je naudilo seriji koja je dotad dobila Zlatni globus i dva Emmyja, od čega je jedan pripao Leni Waithe kao prvoj crnoj scenaristici dobitnici te nagrade. Ansari je i dotad bio vrlo skeptičan oko nastavka, želio se posvetiti vlastitom životu, a uz ovu reputaciju - makar nikad dokazanu - činilo se da od toga nema ništa. A onda se na sve još nalijepila i pandemija, ubojica bilo kakve ozbiljnije produkcije.

Ipak, na Netflixu se prije mjesec dana pojavila i ta treća sezona, ali nudeći nešto sasvim drukčije od onoga što smo dosad imali u 'Master of None'. Kao suautori u svih pet epizoda pod zajedničkim naslovom 'Moments of Love' sada se pojavljuju Ansari i Waithe (usput, pogledajte njezinu izvrsnu seriju 'The Chi', nažalost nema je ni na jednoj nama legalno dostupnoj platformi).

Lena Waithe igra i jednu od dviju glavnih uloga, a Ansari se pokazuje u samo nekoliko scena. I - najvažnije - treća sezona 'Master of None' nije komedija. Nastavlja se na spomenuti 'Thanksgiving', i prati lik Denise (Waithe), sada uspješne književnice, koja živi mirnim seoskim životom sa svojom suprugom Aliciom (Naomi Ackie - gledali smo je u seriji 'Mala sjekira' o kojoj sam ovdje pisao).

U tih pet epizoda trajanja između 20 minuta i jednog sata 'Master of None 3' je suptilna analiza njihovih odnosa, tegoba, bračnog života koji je jednako kompleksan u heteroseksualnim i homoseksualnim vezama, problema s umjetnom oplodnjom, (ne)ostvarenog majčinstva, ali i profesionalnih izazova. Ne treba zaboraviti ni da je serija morala biti ovako komorna i s reduciranom glumačkom ekipom (kroz svih pet epizoda na prste jedne ruke mogu se prebrojati scene s više od dvoje ljudi) zbog  COVID-19 i potrebe za distancom. Radnja se zbog istog razloga događa na samo dvije-tri lokacije.

Nekima će nedostajati eksplozivnost Ansarijevog humora i oslonjenost prvih dviju sezona na njegova životna iskustva. Nije to nezadovoljstvo ništa neočekivano, pa su sasvim razumljive i ocjene gledatelja na IMDb-u, značajno niže od dosadašnjih. Dapače, ova sezona mogla je slobodno stajati kao zasebna mini serija, možda bi kao takva bolje i funkcionirala, ili bi se bar izbjegao zbunjujući nedostatak skoro ikakve veze s 'originalom' osim likova koje igraju Ansari i Waithe. Usudio bih se reći da su spomenute loše ocjene gledatelja dobrim dijelom uvjetovane baš time što se očekivalo nešto sasvim drugo. Nije to neuobičajena reakcija na iznenađujuće zaokrete kod izrazito popularnih serija, bilo je takvih slučajeva u bližoj i daljoj prošlosti. Međutim, trećoj sezoni 'Master of None' itekako treba dati šansu, i ovoga puta se ne povesti za pučkim mišljenjem na IMDb-u. Prikaz života Denise i Alicie životan je, bez uljepšavanja, i vrlo oštroumno i uvjerljivo prikazuje život dviju protagonistica. Dapače, bliži je stvarnosti od dosadašnjih epizoda iste serije. Tome svakako pridonose i dvije izvrsne glumice.

Na koncu, usmjerenost na 'žensko pismo' - možda dijelom proizvod i Ansarijevog iskustva s pokretom #metoo - puno preciznije od dosadašnjih epizoda serije prikazuje žensku stranu svijeta, ali i ne samo žensku, nego i drugih grupacija kojima dvije junakinje pripadaju: lezbijske, imigrantske, rasne, majčinske, intelektualne...

Vaša reakcija na temu