Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Šibenik obilježava sto godina od pojave prve mini suknje

Šibenik obilježava sto godina od pojave prve mini suknje

Komad koji je označio modnu i društvenu revoluciju

U srijedu 19. veljače u Galeriji kluba Azimut u Šibeniku bit će otvorena izložba fotografija 'ULTIMA MODA: Prva šibenska modna revolucija - Stoljeće mini suknje u Šibeniku'. Izložbu postavlja Udruga Volim Šibenik uz podršku Grada Šibenika, Udruge Kolektiv 4B i kluba Azimut.

Otvorenje je u 20 sati, a u programu je i razgovor s povodom - što zaista stoji iza modne revolucije u prvoj polovici 20. stoljeća u Šibeniku i što Šibenčanke njome poručuju. U razgovoru sudjeluju autor izložbe Stanko Ferić te Maja Šintić, sociologinja, aktivistica i feministica.

Moda u službi borbe za ženska prava

Izložba 'ULTIMA MODA' koja će biti otvorena idući tjedan u srijedu, u galerijskom prostoru Azimuta donosi fotografije nepoznatog autora snimljene između 1925. i 1929. godine. Fotografije prikazuju Šibenčanke koje prate modu i svjetske modne trendove. Izložba je dodatno upotpunjena fotografijama iz privatnih albuma šibenskih obitelji Šupuk, Zelalia, Zuliani, Petković, Mattiazzi, Bulat, Šarac, Grubišić, Knežević, Andrić, Miliša, Paić, Matavulj i Belamarić. Fotografije također svjedoče o baštini suvremene šibenske mode i o Šibeniku u prvoj polovici 20. stoljeća. No, iza modnih trendova krije se nešto puno značajnije. Borba za ženska prava. 

'Riječ je modnoj revoluciji koja stvara novu, modernu, hrabru, prosvijećenu i emancipiranu Šibenčanku, koja pod plaštem nove elegancije i usvajanja smionih svjetskih modnih trendova vodi bitke za prava i ravnopravnost žena. Najuočljiviji simbol tog oslobađanja Šibenčanki patrijarhalnih i konzervativnih stega i ropstva ćudoređa postaje suknja iznad koljena, a prve pobjede te revolucije su prava žena na nošenje muške odjeće, pušenje na javnom mjestu, ulazaka u kavane i još neki do tada nezamislivi dobici u javnom životu', otkriva Stanko Ferić, autor izložbe koja će biti otvorena iduću srijedu u 20 sati.

Odjeća je komunikacijsko sredstvo

Sociologinja, aktivistica i feministica, Šibenčanka Maja Šintić, ponavlja: 'Odijevanje je odraz društvenih promjena'. 

'Odjeća je komunikacijsko sredstvo koje posreduje i vrijednosti i stavove u nekom društvu. Sufražetski pokret, ubrzana promjena percepcije uloge žene u društvu, dostupnost različitih komunikacijskih sredstava i ostale društvene promjene s početka 20. st. doprinijele su i promjenama u odijevanju žena. Između ostalog, žene odijevanjem naglašavaju vlastite zahtjeve za ravnopravnim sudjelovanjem u društvenom i kulturnom životu gradova te pomiču granice prema onome što danas nazivamo ženskom emancipiranošću', pojašnjava Šintić.

Vaša reakcija na temu