U organizaciji Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu te Vodovoda i kanalizacije d.o.o. Split (ViK), u prostorima fakulteta je održana javna tribina o stanju izvora Jadro i infrastrukturi odgovornoj za vodoopskrbu šireg područja grada Splita.
Na tribini su sudjelovali eksperti sa Sveučilišta u Splitu, Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta Sjever, Hrvatskog geološkog instituta te eksperti i zaposlenici komunalne tvrtke ViK.
Između ostalog teme o kojima se raspravljalo su bile vezane za hidrologiju izvora Jadro, osjetljivost krškog vodonosnika, rizik od onečišćenja, zaštitu slivnog područja, infrastrukturne zahvate u svrhu unaprjeđenja kvalitete pitke vode kao i mjere nadzora kemijske i mikrobiološke ispravnosti pitke vode.
Prof. emer. Ognjen Bonacci s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije, Sveučilište u Splitu održao je izlaganje na temu 'Nova saznanja o hidrologiji izvora Jadra' gdje je ustvrdio kako površina prihranjivanja izvora Jadra iznosi oko 500 km2 na kojem se gotovo svake godine javljaju intenzivne kratkotrajne oborine veće od 100 mm tijekom nekoliko sati za očekivati je da maksimalni protok dosegne iznos od nekoliko stotima m3/s. Nadalje, prof. Bonacci naglašava kako su statičke rezerve krškog vodonosnika izvora Jadra značajne te one ne dozvoljavaju da minimalni protok i nakon dugih sušnih razdoblja padne ispod 3,6 m3/s te da se vrlo vjerojatno povezani sustav krških kanala stalno nalazi ispod minimalne razine, dakle, da je stalno potopljen. Ova saznanja su ohrabrujuća u svjetlu klimatskih promjena jer sugeriraju na značajne rezerve pitke vode i dostupnost iste u dostatnim količinama.
Prof.dr.sc. Valerije Vrček s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilište u Zagrebu iznio je zanimljive spoznaje u prezentaciji pod nazivom Farmaceutski profil vode na izvoru Jadra.
U svome radu je sa suradnicima analizirao koncentracije različitih lijekova na profilima Cetine i izvora Jadra. Uočene su različiti lijekovi na dva promatrana profila i upozoreni smo na nevidljive transformacijske produkte kao rezultat novonastalih kemijskih spojeva uslijed reakcija s opaženim spojevima u vodi. Iako je zabrinutost opravdana, mora se naglasiti da su mjerene koncentracije bile na rubu detekcije što znači da izvor Jadro i po pitanju novih onečišćujućih tvari (lijekovi i kozmetički proizvodi) opskrbljuje potrošače s izvanrednom kakvoćom vode.
Ostali sudionici su naglašivali kako zona prihranjivanja izvora je izrazito ranjiva na moguća onečišćenja, a mjerenja koja provodi ViK svjedočila su o visokoj kvaliteti pitke vode. Naglašeno je kako će se s pogonom za preradu sirove vode izbjeći tih nekoliko dana u godini gdje voda zbog mutnoće nije za konzumaciju
Ukratko, utvrđeno je kako metropolitansko područje Splita je blagoslovljeno dostatnom količinom i izvrsnom kakvoćom vode iz krškog izvora Jadro, no kako je Jadro u svojem slivu ranjiv na onečišćenja svi snosimo odgovornost o očuvanju dobrog stanja našeg najvažnijeg resursa.