Božo Petrov, kandidat za župana Dubrovačko-neretvanske županije, predstavio je detaljan plan poboljšanja zdravstvene skrbi, naglašavajući da unatoč upravljanju bolnicom na državnoj razini, županija igra ključnu ulogu u osiguravanju primarne zdravstvene zaštite, hitne medicine i prevencije.
'Naša županija zbog svoje razvedenosti i udaljenosti od kliničkih centara mora ulagati više u zdravstvenu skrb kako bi svi građani, neovisno o tome žive li na kopnu ili otocima, imali jednak pristup zdravstvenim uslugama. Rješenja koja nudimo osigurat će kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, zadržati liječnike i smanjiti pritisak na bolnički sustav', istaknuo je Petrov.
Ulaganja u medicinske djelatnike
Kako bi se osigurala dostupnost i kvaliteta zdravstvene skrbi, planira se:
• Sufinanciranje specijalizacija liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti;
• Omogućavanje stipendija za buduće liječnike u suradnji s JLS-ovima;
• Pokretanje programa poticajne stanogradnje za zdravstvene djelatnike u suradnji s JLS-ovima i državom.
Jačanje primarne zdravstvene zaštite i hitne medicine
Planirane mjere uključuju:
• Osiguranje timova obiteljske medicine u svim dijelovima županije;
• Sufinanciranje medicinske opreme za domove zdravlja i hitne medicinske ustanove;
• Uvođenje mobilnih medicinskih timova za otoke i ruralna područja radi dostupnosti skrbi na terenu.
Infrastrukturni projekti u zdravstvu
'Izgradnja Centra za autizam, u suradnji s JLS-ovima i državom, postat će prioritet, osiguravajući adekvatnu skrb i podršku obiteljima. Također, obnavljat ćemo i proširiti zdravstvene objekte u udaljenim i ruralnim područjima kako bi se smanjila potreba za putovanjem pacijenata do većih centara', rekao je Petrov.
Prevencija i zdravstvena edukacija
Kako bi se smanjila učestalost kroničnih bolesti i povećala svijest građana o zdravlju, županija će:
• Provoditi preventivne programe za rano otkrivanje dijabetesa, hipertenzije i onkoloških bolesti;
• Organizirati edukacije o suzbijanju ovisnosti, pogotovo ovisnosti o kockanju, a potom i pretilosti i štetnog korištenja društvenih mreža, s posebnim fokusom na mlade.
'Jedan euro uložen u prevenciju štedi četiri eura u liječenju. Naš cilj je smanjiti pritisak na bolnice, ojačati primarnu zdravstvenu zaštitu i omogućiti građanima dugoročno bolje zdravstvene uvjete', naglasio je Petrov.
Hitna potreba za djelovanjem
Demografski trendovi i trenutna situacija u hrvatskom zdravstvenom sustavu zahtijevaju hitne mjere. Hrvatska bi u sljedećih pet godina mogla ostati bez 40% liječnika obiteljske medicine, dok su udaljena područja već sada u ozbiljnom deficitu zdravstvenih radnika. Neravnomjerna raspodjela medicinskog kadra i preopterećenost liječnika doveli su do smanjenja kvalitete skrbi, a bez konkretnih ulaganja situacija će se dodatno pogoršati.
'Unatoč velikim obećanjima, aktualna vlast je provela manje od 15% planiranih mjera u zdravstvu. Svaka odgođena investicija znači slabiju skrb za naše građane. Dubrovačko-neretvanska županija nema vremena za čekanje – vrijeme je za konkretne promjene i odgovorno upravljanje zdravstvom', zaključio je Petrov.