Tehnološki razvoj u području zdravstva bilježi značajni napredak kroz godine, a porast inovacija omogućio je smanjenje troškova zdravstvene skrbi i transformaciju tradicionalnih metoda, što ih čini ključnim čimbenicima u oblikovanju budućnosti zdravstva.
Ono što je nekad izgledalo nemoguće, danas sve češće vidimo u praksi. Pomoću virtualne stvarnosti provode se terapije za liječenje fobija, posttraumatskog stresnog poremećaja, ali i fizikalne terapije te mnoge druge. Umjetna inteligencija postala je dio svakodnevice, a sve više se koristi u dijagnostici gdje AI sustavi analiziraju velike količine podataka, poput medicinskih slika (MRI, CT). Konkretni pomak postignut je u genetskom testiranju koja danas uz pomoć umjetne inteligencije omogućavaju još bolji uvid u genetske predispozicije određenih bolesti.
Zahvaljujući napretku tehnologije u različitim područjima, liječnici sada mogu otkriti neke bolesti puno ranije i tako bolje prilagoditi metode liječenja. U operacijskim salama pomažu im robotski uređaji, a uz pomoć tehnologije može se pratiti stanje pacijenata i na daljinu. Stoga je za očekivati povećanje šanse za uspješno liječenje te poboljšanje kvalitete zdravstvene skrbi, kako bi se spasio veliki broj ljudskih života.
Izgradnji healthtech ekosustava doprinose i mnogi zdravstveni startupovi koji pomoću inovativnih rješenja odgovaraju potrebama zdravstvenog sustava. Njihovi timovi razvijaju proizvode poput prenosivih dijagnostičkih uređaja i aplikacija za praćenje zdravstvenog stanja u stvarnom vremenu, koji pomažu u personaliziranju zdravstvene skrbi. Startupovi donose svježinu i brzinu, koja je često ključna u razvoju novih tehnologija, a ubrzavaju i transformaciju industrije.
Upravo su tehnološke inovacije u zdravstvu i healthtech startupovi glavna tema nadolazeće HealthTech Adria konferencije, koju organizira prvi hrvatski poduzetnički akcelerator, splitsko poduzeće NetHub. Niz renomiranih stručnjaka iz svijeta i regije, 5. i 6. prosinca dolaze na Medicinski fakultet u Splitu gdje će zajedno pokušati pronaći odgovor na pitanje o budućnosti zdravstva i utjecaju digitalnih tehnologija.
'Očekuju vas predavanja, panel rasprave, praktične demonstracija te startup pitch natjecanja, a svim zainteresiranim sudionicima omogućena je besplatna registracija putem Entrio platforme', poručuju organizatori.
Više informacija o samoj konferenciji i programu, dostupno je na web stranici htadria.com.