Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Na splitsku ginekologiju stigla prva stolica za funkcionalnu magnetsku stimulaciju

Na splitsku ginekologiju stigla prva stolica za funkcionalnu magnetsku stimulaciju

Donacija Adris grupe

U Kliniku za ženske bolesti i porode Kliničkog bolničkog centra Split stiglo je inovativno rješenje za niz uroginekoloških problema - stolica za funkcionalnu magnetsku stimulaciju (FMS). Riječ je o potpuno neinvazivnoj metodi koja će omogućiti racionalniji pristup obradi različitih bolnih stanja i smanjiti broj drugih dijagnostičkih pretraga što će unaprijediti kvalitetu zdravstvene zaštite, ali i zadovoljstva pacijentica.

Voditeljica Odjela ginekološke urologije dr.sc. Ivana Alujević Jakus pojasnila je kod kojih će se patoloških stanja primjenjivati ovaj novi vid terapije. 'U prvom redu kod poremećaja mokrenja tj. stresne, urgentne i miješane inkontinencije, kod anatomskih defekata dna zdjelice koji uključuju defekte prednje i stražnje vaginalne stjenke te prolaps maternice.

Važno je naglasiti da se ovaj vid terapije provodi samo za blaže oblike navedenih bolesti dok se uznapredovali oblici ipak moraju liječiti drugim metodama, najčešće kirurškim. Nadalje, magnetska stolica pomaže pri jačanju mišića dna zdjelice pa se preporuča svim ženama poslije poroda, a nakon završetka perioda babinja. Koristi se i za jačanje mišića prednje trbušne stjenke kod pacijentica s dijastazom m. rectus abdominisa, u terapiji kronične zdjelične boli kod endometrioze i još u nizu drugih patoloških stanja'.

Splitska ginekologija do sada nije imala magnetnu stolicu, a ova novopristigla donacija je Adris grupe. 'Jako smo zahvalni našim donatorima jer je ovaj novi suvremeni uređaj izuzetno važan za velik broj naših pacijentica. Iskorak je to u pružanju zdravstvene zaštite i sretni smo što možemo započeti s novim vidim terapije', kazao je prof. prim. dr. sc. Marko Dražen Mimica, predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split.

Terapija elektromagnetskom stimulacijom pacijenticama je dostupna potpuno besplatno, putem uputnice primarnog ginekologa. Nakon temeljitog ginekološkog pregleda i uzimanja anamneze pacijentice određuje se i duljina trajanja terapije, a prosječno se odvija kroz 12 dolazaka, dva do tri puta tjedno.

Vaša reakcija na temu