Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Međunarodna konferencija o ulozi kulturnih aktera u malim sredinama od 25. do 27. rujna u Šibeniku

Međunarodna konferencija o ulozi kulturnih aktera u malim sredinama od 25. do 27. rujna u Šibeniku

Horizons of Sustainability: The Power of Creative Innovation for Transformation of Rural and Non-Urban Futures

Međunarodna konferencija pod nazivom Horizons of Sustainability: The Power of Creative Innovation for Transformation of Rural and Non-Urban Futures održat će se u Šibeniku od 25. do 27. rujna. Cilj konferencije je postaviti u središte pozornosti važnost kulturnog i kreativnog sektora (KKS) u stvaranju održivijih zajednica izvan urbanih središta. Ovaj događaj dio je međunarodnog partnerskog projekta IN SITU – Place-based innovation of cultural and creative industries in non-urban areas podržanog kroz program Obzor Europa. 

Depopulacija manjih i udaljenih sredina jedan je od ključnih problema ovih područja i njihove održivosti. Stoga se sve više pažnje posvećuje različitim strategijama, pristupima i policy mjerama koje će usporiti ovaj trend te doprinijeti održivosti ovih zajednica. Konferencija, koja je dio višegodišnjeg istraživačkog projekta In Situ, kojeg provodi 13 partnera iz 12 zemalja Europe, usredotočuje se upravo na tu problematiku iz perspektive kulturnog i kreativnog sektora te kako kulturni akteri svojim inovacijama za koje inspiraciju crpe u lokalnom kontekstu, mogu doprinijeti transformaciji ovih zajednica i njihovoj održivosti. 

Tematskim fokusima, projekt i konferencija istražuju potencijale i izazove kulturnih aktera u preoblikovanju društvene, ekonomske, ekološke i kulturne održivosti. Kulturni akteri diljem Europe imaju značajnu ulogu u ovom procesu, jer svojim djelovanjem unose novu energiju, kvalitetu i vitalnost u lokalne kontekste te doprinose održivosti svojih zajednica. Nadovezujući se na glavne teme projekta, konferencija se posebno usredotočuje na temu skrbi kao potencijalno novo organizacijsko načelo društva koje na mnoge načine odgovara na aktualne procese te na temuangažmana djece i mladih koji su ključni zaodrživosti i otpornosti manjih i udaljenih zajednica. 

Program konferencije predstavit će nove snage kulturne scene grada Šibenika, različita iskustva kulturnih aktera u manjim i udaljenim sredinama širom Europe prikupljena kroz projekt te predstaviti široku paletu praksi KKS aktera koji djeluju u zemljama Srednje i Istočne Europe, a popratni program predstavit će mladu glazbenu scenu iz Šibenika i Hrvatske. 

Sudionici konferencije su brojni međunarodni stručnjaci: Sylvia Amann, policy stručnjakinja za KKI (Austrija), Patrick Brouder, izvanredni profesor na Odsjeku za turizam na Sveučilištu Thompson Rivers (Kanada), Nancy Duxbury, viša istraživačica na Centru za društvene studije, Sveučilište u Coimbri (Portugal), Avril Joffe, koordinatorica poslijediplomskog programa Kulturna politika i menadžment pri Umjetničkoj školi Wits, Sveučilište Witwatersrand (Južna Afrika), Adama Sanneh, voditelj Zaklade Moleskin (Italija), Yanina Taneva, voditeljica projekta Baba Residency (Bugarska), Paul Bristow, direktor odjela za strateška partnerstva i politike pri Arts Council England (UK), Jiří Sýkora, voditelj ureda Višegradskog fonda, Aristi Stathakopoulou, voditeljica programa Fondacije Stavros Niarchos (Grčka). 

Neposredno prije same konferencije, od 20. do 24. rujna na Zlarinu će se održati Ljetna škola Place-based creative solutions for cultivating caring and sustainable communities. Cilj Ljetne škole je uspostaviti komunikaciju s lokalnim kontekstom u kojoj se održava - Zlarinom, dok je program fokusiran na pitanja izgradnje i angažmana zajednice, turizma i njegove prilagodbe lokalnim zajednicama, te skrbi kao novog organizacijskog načela. Poseban naglasak ljetne škole bit će na turizam koji je u Hrvatskoj, iako dominantna grana gospodarstva, u lokalnom kontekstu nerazvijen, oslanja se na prirodne resurse i neotporan je na brojne vanjske faktore i krize. Iz tih je razloga važno naći način za njegovo preoblikovanje na temeljima održivosti i skrbi, koje donose koristi lokalnim zajednicama i vode računa o zaštiti okoliša.

Organizatori konferencije su Centar za društvene studije Sveučilišta u Coimbri i Zaklada 'Kultura nova' u suradnji s partnerima u projektu. IN SITU je četverogodišnji projekt koji kombinira istraživanja i eksperimentalne akcije kako bi unaprijedio prakse, kapacitete i potencijale povezane s inovacijama aktera u kulturnom i kreativnom sektoru (KKS) smještenima u neurbanim i ruralnim područjima EU. Krajnji cilj je doprinijeti informiranijoj i održivijoj budućnosti za djelatnike u KKS u neurbanim i ruralnim područjima.




Vaša reakcija na temu