Svečanim euharistijskim slavljem koje će predslaviti zadarski nadbiskup mons. Milan Zgrablić, u subotu, 27. lipnja, u 10 sati održat će se posveta obnovljene župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Perušiću Benkovačkom. Nakon 34 godine vjernici su dočekali završetak obnove svoje župne crkve, koja je tijekom Domovinskog rata bila potpuno razorena. Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, sagrađena u 15. stoljeću, minirana je i do temelja srušena 1992. godine tijekom srpske agresije na Hrvatsku.
Posveta obnovljene crkve povijesni je i radosni događaj za župljane Perušića Benkovačkog i cijeloga benkovačkog kraja. Ona svjedoči o snazi vjere, zajedništva, ustrajnosti i ljubavi prema vlastitoj baštini, koja je kroz desetljeća vodila obnovu ovoga vrijednog sakralnog zdanja.
Obnova župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Perušiću Benkovačkom započela je 2019. godine nakon višegodišnjih priprema, istraživanja i izrade projektne dokumentacije. Projekt faksimilne obnove izradila je zadarska tvrtka DENMAR, dok je građevinske radove izvodila tvrtka Bino Commerce, uz stručni nadzor konzervatorskih službi i potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Kompletna obnova crkve završena je u rujnu 2025. godine, čime je nakon više od tri desetljeća ponovno zasjao jedan od najvrjednijih sakralnih spomenika benkovačkog kraja. Posveta obnovljene crkve predstavlja krunu dugogodišnjeg truda, zajedništva i predanosti svih koji su sudjelovali u njezinoj obnovi te ostaje trajno svjedočanstvo vjere, stradanja i obnove života hrvatskog čovjeka na ovim prostorima.






