Pune ih šest godina otkako je projekt predstavljen, pune četiri godine otkako su radovi započeli i skoro dvije godine otkako su oni dovršeni, dogodilo se pravo malo božićno čudo: Botanički vrt na Marjanu dobio je uporabnu dozvolu i napokon je spreman za otvaranje.
Dozvolu je, kako procedura nalaže, Banovina izdala samoj sebi - preciznije, jedan kat drugome katu - no upravo zato radi se o jednoj od najbizarnijih splitskih priča u posljednje vrijeme. U serijalu 'Di je zapelo' u protekle dvije godine više puta smo pisali o ovom projektu, sada ga valjda napokon možemo smatrati zaključenim.
Obnova i revitalizacija starog Botaničkog vrta započela i gotovo dovršena još u doba prethodne gradske administracije, a po smjeni vlasti umiješala se Građevinska inspekcija koja je zaključila da su njegov vodeni element, biljetarnica, zahod, skladište i obnovljena pojata ni manje ni više nego - bespravni. Donijeli su rješenje kojim je Gradu Splitu, odnosno njegovom gradonačelniku Ivici Puljku, naloženo da u roku od 15 dana ukloni svih pet navodno spornih građevina na Marjanu.
Napisali smo 'navodno spornih' jer je dotad prevladavao stručni stav mnogih, pa i današnjeg pročelnika zaduženog upravo za prostorno uređenje, da za ovu vrstu radova građevinska dozvola nije ni potrebna.
Uglavnom, u rujnu prošle godine problem s 'navodno bespravnim' Botaničkim vrtom trebao se sanirati izdavanjem građevinske, a onda i uporabne dozvole, a očekivalo se da će sve biti riješeno u tih nekoliko mjeseci do kraja 2023. godine.
Već u prosincu smo spoznali da to neće ići tako glatko: građevinska dozvola je zatražena, ali tek se 'utvrđivalo valjanost predane dokumentacije'.
I tek u travnju ove godine građevinska dozvola napokon je izdana. Trebao je uslijediti neobičan korak, budući da se radi o 'bespravnom' kompleksu koji se dulje od pola godine nalazi u pravnom limbu: formalno otvaranje a potom i zatvaranje gradilišta, tehnički pregled i na koncu izdavanje uporabne dozvole, a očekivalo se da će to biti formalnosti.
'Rok za otvaranje Botaničkog vrta je lipanj ove godine', rekli su nam tada u Banovini.
Ipak je prošlo još jedno ljeto, pa jesen, a skoro će i zima, a vrata kompleksa na Marjanu ostala su zaključana.
'Uporabna dozvola za Botanički vrt nije zatražena', neobično kratko otkrio nam je pročelnik Teo Vojković u kolovozu ove godine.
'Zahtjev za tehnički pregled Botaničkog vrta bit će predan kroz narednih nekoliko dana. Naime, opsežnu dokumentaciju koja je proizašla tijekom čitavog postupka gradnje bilo je potrebno unijeti u sustav eDnevnika, te instalirati pumpe sukladno posebnim uvjetima Hrvatskih voda u postupku izdavanja građevinske dozvole, što se dogodio nakon što su radovi praktički završeni', objasnila nam je tada pročelnica Službe za razvoj Antonija Eremut Erceg.
'Investitor je poduzeo sve što je u njegovoj moći da se procesne radnje okončaju s pozitivnim ishodom, ali nema utjecaj na rokove mimo onog koji se odnosi na podnošenje samog zahtjeva, i to po dostavi dokumentacije potrebne za tehnički pregled od strane sudionika u gradnji', dodat će Eremut Erceg.
Prevedeno: u krajnje bizarnoj sagi oko Botaničkog vrta - u kojoj za cijeli kompleks nikakve dozvole nisu ni trebale, da bi nakon promjene vlasti i nakon što je gotovo sve izgrađeno najednom sve skupa postalo bespravno - trebalo je još malo vremena za pretipkavanje i prekucavanje dokumentacije.
Fotogalerija: Botanički vrt
Dana 23. prosinca ove godine, taman uoči Božića, dogodilo se čudo i cijeli proces napokon je dovršen izdavanjem uporabne dozvole. U stvarnosti, pune četiri godine prošle su u administrativnom iživljavanju.
Sam Botanički vrt izgleda impresivno, radi se o šarenoj zelenoj oazi usred ionako čarobne marjanske šume. Umjesto početno predviđenih 500 biljnih vrsta ondje ih se treba naći tri puta više, raspoređenih na 29 polja i u nekoliko staklenika. Uređeni su okoliš i pristup, odmorišta i edukacijski prostori. No zbog katastrofalno lošeg planiranja u doba prethodne gradske vlasti cijena investicije drastično je povećana - umjesto procijenjenih 2,5 milijuna kuna na koncu će nas stajati pet puta više, odnosno 13,3 milijuna kuna s PDV-om, a udio novca iz europskih fondova spao je sa 75 na samo 15 do 20 posto. Između ostaloga, trebalo je urediti novu mrežu za vodovod i navodnjavanje, kako bi biljke uopće mogle preživjeti, pa patom elektromrežu, sanitarni čvor i na koncu cijeli projekt grijanja staklenika radi tropskih i ostalih biljaka koje traže specifičnu klimu.
U izvedbenom projektu krajobraznog uređenja koji je napravio Agronomski fakultet iz Zagreba predviđeno je da Botanički vrt ima 1511 primjeraka novih biljnih vrsta, a ravnatelj Javne ustanove Marko Pejnović u lipnju ove godine za Slobodnu Dalmaciju otkrio je da ih je zasađeno otprilike polovica od tog broja. Neke je bilo nemoguće nabaviti zbog poremećaja u opskrbnim lancima, neke nije bilo moguće uvesti u Europsku uniju.
'Tijekom provedbe ugovora nabavljene su 732 sadnice biljnih vrsta (drveće, palme, grmlje, penjačice, trajnice, sukulenti i kaktusi, vodeno bilje i voćke)', odgovorio je Pejnović.
Nositelj ugovora kojega spominje jest tvrtka TEH gradnja d.o.o., a veliku pažnju javnosti izazvao je podatak da su oni za svog podizvođača odabrali tvrtku 'Cvjetko' u vlasništvu bivšeg šefa splitskog HDZ-a Vice Mihanovića.
'Konačan popis vrsta i količina, pregledan od strane stručnog nadzora, bit će dostupan po primopredaji. Trošak će se obračunati sukladno stvarno realiziranim stavkama, količinama i ugovorenim cijenama. Nevezano za sam projekt, budući da je širenje biljnog fonda i kontinuirano unaprjeđenje jedna od temeljnih značajki botaničkih vrtova, Botanički vrt na Marjanu će se po otvaranju i tijekom rada kontinuirano nadopunjavati biljkama pa će tako s vremenom i biljke iz projekta koje sada nisu bile dostupne ili ih izvođač nije mogao uvesti (pa neće biti ni plaćene), moći biti dio vrta s obzirom na to da znanstveno-istraživačke institucije mogu iz uzgoja preuzeti sve vrste', odgovorili su u listopadu iz nam iz Službe za razvoj Grada.
Cijeli obnovljeni kompleks predaje se upravljanje Javnoj ustanovi Marjan, koja je već provela proceduru za zapošljavanje osam novih radnika i s njima bi sve također trebalo teći glatko.
Za razliku od nove promatračnice na Telegrinu u koju će ulaz biti slobodan, ulaznice za novi Botanički vrt ipak će se naplaćivati, kako je predviđeno europskim projektom iz davne 2019. godine. Koliko će one stajati, zasad nije poznato.
DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI:
- više ih nema, čeka se samo službeno otvaranje Botaničkog vrta
Audio verzija članka može se poslušati ovdje:
***
Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija