Punih godinu dana u Banovini su čekali jedan jedini papir iz Zagreba, 'vlasničku suglasnost' koja je zapela u ladicama Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine na čijem čelu se nalazi Branko Bačić, kako bi započeo nekoliko milijuna eura vrijedan projekt obnove jugoistočne kule Dioklecijanove palače i na nju naslonjene zgrade u Lukačićevoj ulici.
Dokument je stigao nakon što smo u serijalu 'Di je zapelo' izravno prozvali samog ministra Bačića i u tom trenutku očekivalo se da je vrijedni projekt napokon otkočen - pogotovo zato što su čak i nadležni za izdavanje građevinskih dozvola, koji sjede u Banovini jednako i nadležni koji te dozvole traže, eksplicitno izjavili da više nema problema i da 'dozvola stiže za oko dva mjeseca'.
Bilo je to u srpnju ove godine.
Građevinska dozvola ne samo da nije stigla, nego nije ni započet postupak njenog izdavanja sve dok se, zanimljivo, Dalmatinski portal nije početo raspitivati o tome.
U četvrtak, 18. prosinca, u 7 sati ujutro poslali smo upit splitskoj gradskoj upravi i zamolili da nam objasne u kojoj fazi je postupak izdavanja dozvole za ovaj projekt.
Istog tog četvrtka, 18. prosinca - ali nekoliko sati kasnije - procedura je pokrenuta.
Nećemo sebi laskati da smo baš mi zaslužni, ali tu mogućnost svakako nećemo isključiti.
'Nakon što je projektant konačno popravio sve zahtjeve referentice koja provodi postupak izdavanja građevinske dozvole, te su od strane investitora Grada Splita dostavljeni svi zakonom propisani dokumenti, s jučerašnjim danom je utvrđena urednost zahtjeva, otvorena e-konferencija za izdavanje potvrda na glavni projekt javno-pravnih tijela, te zakazan uvid u spis stranaka', odgovorio nam je dan kasnije gradski pročelnik zadužen za urbanizam Teo Vojković, koji ovih dana odlazi u mirovinu.
Dozvolu će, dodao je, služba kojoj je on na čelu izdati 'kada se završe pokrenuti procesi'. Kada 20. siječnja završi zakazani uvid u spis stranaka i kada stignu sve potrebe formalne suglasnosti policije, vatrogasaca i srodnih tijela, moći će se očitovati 'o daljnjem tijeku postupka', odnosno o toj vražjoj građevinskoj dozvoli.
Ako Vojković i dalje bude u Banovini, jel.
O nevjerojatnoj sagi oko ovog projekta pisali smo u više navrata: prvi put na jesen prošle godine, zatim lani u prosincu, a onda i krajem svibnja ove godine, kada smo prozvali ministra Bačića.
Zbog aljkavosti njegova ministarstva, naime, propala su sredstva iz europskih fondova pa će obnovu kule u Hrvojevoj i zgrade u Lukačićevoj - koje su, ironično, upravo u vlasništvu države - biti plaćene iz našeg, gradskog proračuna.
Tjedan dana nakon toga iz Zagreba je na adresu Banovine čudesno brzo stigao taj famozni dokument i činilo se da je projekt napokon otkočen. Čak i poslovično oprezni pročelnik Vojković bio je optimističan:
'U zahtjevu za građevinsku dozvolu nedostajala je vlasnička suglasnost države i sad kada je on uredan, u idućim danima otvorit ćemo e-konferenciju koja traje petnaestak dana. Uvijek je otvorena mogućnost da javna tijela dostave neke svoje dodatne primjedbe ili zahtjeve, ali realno je za očekivati da građevinska dozvola bude izdana za otprilike dva mjeseca', rekao nam je Vojković tada, početkom srpnja.
Kada su prošla ta njegova dva mjeseca upitali smo ga za zdravlje i shvatili da zahtjev za dozvolu odjednom više nije bio cjelovit i 'uredan' - jer su se njegovi referenti, eto, zapravo tek počeli njime baviti.
S pravom su frktali na Bačićevo ministarstvo, a sada se u Banovini događa vrlo sličan proces u kojemu je vrijeme, očito, vrlo fluidna kategorija.
Ima tendenciju iscuriti: očekivalo je da će dozvola biti izdana do kraja godine, ali evo, procedura za to je tek započela. Čestitamo.
Jednom kada Banovina dođe sebi, započet će i obnova kule u Hrvojevoj i zgrade u Lukačićevoj ulici, koje će se sanirati i rekonstruirati te međusobno povezati, a u tom sklopu Muzej grada Splita imat će postav koji će prezentirati povijesni razvoj grada, s naglaskom na jugoistočni dio Dioklecijanove palače. Upravo s ovog mjesta otvorit će se izlaz na ophod istočnim zidinama Palače, a u budućnosti i novi ulaz u Podrume - jednom kada njihov istočni dio bude iskopan do kraja i prezentiran.
Za sve to treba čekati građevinsku dozvolu, pa raspisati javni natječaj za izvođača radova koji bi, kako je planirano, trebali trajati 12 do 14 mjeseci.
DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI:
- kraj veljače ili početak ožujka iduće godine, što je pristojan rok za izdavanje građevinske dozvole
Audio verzija članka može se poslušati ovdje:
***
Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija