Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay.com Iz Hrvatskih šuma poslali upozorenje zbog divljih životinja

Iz Hrvatskih šuma poslali upozorenje zbog divljih životinja

'Nisu opasnost ako se držimo određenih pravila ponašanja'

Susreti s divljim životinjama sve su češći, pogotovo u sumrak i zoru diljem Gorskoga kotara. Željko Raukar je te sreće da ima kuću u središtu Nacionalnog parka Risnjak i često ih može vidjeti.

'Još mi se niti jednom s niti jednom životinjom nije dogodilo ništa ružno. Jednom sam doslovno skoro stao na medvjeda, puno puta sam mu bio na korak ili dva i sve se završi na kraju dobro. Vuku sam prošle godine bio na tri ili četiri koraka', ispričao je.

I divlje zvijeri koje su u nekim dijelovima Europe gotovo izumrla vrsta poput vukova, risova i medvjeda u goranskom su nacionalnom parku normalna pojava.

'Gore više na visini od nekih tisuću metara nadmorske visine imamo jednu brvnaru Lazac i tamo vrlo često dolaze stranci na promatranje tih životinja', rekao je čuvar prirode Dragan Arih za Dnevnik Nove TV.

Usred bijelog dana rijetko će tko naići na divlje zvijeri, no s obzirom na njihovu brojnost i to je moguće. Prema procjenama stručnjaka, samo u Hrvatskoj živi oko 1000 smeđih medvjeda.

'Niti vuk niti medvjed niti ris nisu opasnost za nikoga ako se držimo određenih pravila ponašanja. U slučaju da se vidi medvjed, ne trebamo ići k njemu, ne trebamo ići gledati mlade medvjede. Maknimo se', upozorio je Nenad Vančina, rukovoditelj odjela za lovstvo Hrvatskih šuma Delnice.

Počinje sezona berbe gljiva, ali i izleta po šumi pa to valja imati na umu.

'Meni je vidjeti tisućitu srnu jednako drago kao prvu. Ja sam se ovdje rodio, to je jednostavno meni u krvi. Tri stoljeća smo ovdje integrirani i ovdje je možda, barem što se tiče Europe, interakcija čovjeka i divljih životinja najdublje izražena', zaključio je Raukar.

I baš zato svake godine sve više gostiju iz cijele Europe dolazi u Gorski kotar, posjećuje Risnjak da bi vidjeli šumske životinje koje je u većem dijelu Europe danas gotovo nemoguće vidjeti u divljini. Bogatstvo je to koje treba iskoristiti.

Vaša reakcija na temu