Ultra Europe festival ovaj će se vikend po peti put održati na stadionu Poljud, a policija je izvijestila da će na širem području stadiona biti uspostavljena posebna prometna regulacija. U petak, subotu i nedjelju, od 15 do 7 sati, bit će ograničeno kretanje osobnih vozila i to na raskrižjima ulica: Sedam Kaštela s Matoševom i Jobovom, Zrinsko-Frankopanske i Karamanove, Hrvatske mornarice i Puta Glavičina te Puta Supavla i Mile Tripala. Usto, svakog dana Ultre od 20 sati pa dok bud potrebe, prometnice oko stadiona bit će zatvorene za sav promet.
- Radimo to kako bi sigurnost podignuli na veću razinu. Na platou kojeg inače koriste autoškole formira se sigurnosni ulaz. Svi oni koji imaju karte i žele ući na stadion moraju doći na južnu šetnicu, moraju proći dva prstena osiguranja i dva prstena pregleda. Promet na tom dijelu moramo zatvoriti kako bi se omogućio nesmetan rad interventnih službi - kazao je Slobodan Marendić, načelnik PU SD.
Policija je razgovarala i s predstavnicima stanara u neposrednoj blizini stadiona kao i s predstavnicima svih gradskih službi i tvrtki. Želja im je da se sve odradi s najmanjom štetom i uz optimalnu sigurnost svih.
- Molimo sve za razumijevanje. Činjenica je da će na stadionu svaku večer biti između 30 i 35 tisuća posjetitelja, činjenica je da se život mijenja u ta tri dana, da će noć u doslovnom smislu zamijeniti dan i tome smo prilagodili naše postupanje - rekao je Marendić te dodao da je uvjeren kako će svi koji na bilo koji način sudjeluju u ovom spektaklu dati sve od sebe da događaj protekne u najboljem redu i da Split zahvaljujući tome ponovno dođe na naslovnice medija kao sigurna i poželjna turistička destinacija.
Policija je svake godine do sada surađivala i s ljudima koji rade u sigurnosnoj službi Ultre, a odmah nakon završetka prošlogodišnjeg festivala počeli su raditi na organizaciji ovog.
- Cijela županijska policija radi na organizaciji Ultre. Prvi prsten osiguranja je granica, policijski punktovi bit će i na prilazima gradu, a tu je kontrola na prilazima i na ulazu u stadion. Benignije situacije riješit će zaštitarska služba, a one ozbiljnije stvari rješavat će policija - pojasnio je načelnik.
Značajnu pomoć imat će i od svojih kolega iz sedam stranih zemalja koji trenutno rade u Splitu.
- S njima rješavamo onaj prvi problem, a to je komunikacija. Inače, kod ovakvih i sličnih situacija uobičajena je praksa da dolaze i kolege s područja cijele Hrvatske. Oni koji su kupili karte upoznati su koje stvari smiju unositi na stadion, a koje ne. Najviše problema ima s ruksacima koji se ne smiju unositi, ali oni koji žele mogu od organizatora uzeti ruksak koji je napravljen od prozirnog materijala i omogućuje jednostavan vizualni pregled - ističe Marendić.
Za pregled osoba koje ulaze na stadion koristit će se uređaji za detekciju metala, eksploziva i radioaktivnih tvari. Stanovnici oko stadiona, dodaje Marendić, oisim na buku najosjetljiviji su na prometnu regulaciju.
- Ljudi nekada ne vide logiku u postupanju policije i misle da se radi o obijesti policije, ali to nije tako. Jedna od prijetnji nam je i zlouporaba droge na ovakvim događanjima, lani smo imali 300 osoba, a dvije trećine su bili stranci. U kontaktu smo sa svim službama kada je u pitanju terorizam. Nismo imali nikakvih prijetnji, ali to je živo tijelo i izmjene se događaju. Mi poduzimamo sve da na vrijeme dođemo do takvih saznanja i da budemo spremni na terenu ako bude potrebe za akcijom - zaključio je Marendić.