Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Fotoklub Split od ove godine ima i filmski program

Fotoklub Split od ove godine ima i filmski program

U četvrtak gledamo 'Uhvatiti Lee Miller'

Fotoklub Split ove godine provodi i filmski program ‘7u7’ u okviru kojega će biti prikazivani dokumentarni i igrani filmovi koji se tiču tema iz povijesti fotografije, autobiografija majstora fotografije, kritičkog promišljanja dominacije vizualne kulture, društvenih mreža itd. Program započinje sutra, u četvrtak, 29. veljače u 19 sati, projekcijom dokumentarnog filma 'Uhvatiti Lee Miller'.

Vougeov model, Man Rayjeva muza, neustrašiva ratna fotografkinja – Lee Miller je vodila brojne živote. Uhvatiti Lee Miller istražuje fascinantan život i fotografije pionirske umjetnice koja je kršila tabue i prkosila tuđim očekivanjima. Miller je počela karijeru kao manekenka, pojavivši se na naslovnici američkog Voguea. No, ‘jedna od najfotografiranijih djevojki na Manhattanu’ ubrzo je zaključila da bi ‘radije stvarala slike, nego sama bila slika’ i odlučila uzeti fotoaparat u svoje ruke. Stvarala je portrete i kompozicije u duhu nadrealizma te je zajedno s Man Rayjem izumila fotografsku tehniku solarizacije. 

Bila je jedina ratna reporterka u Europi za vrijeme Drugoga svjetskog rata – snimala je njemačko bombardiranje Londona, iskrcavanje u Normandiji, među prvima je donijela uznemirujuće slike razorene Europe i koncentracijskih logora Buchenwald i Dachau. Fotografija Miller u Hitlerovoj kadi, koju je 1945. snimio suradnik David Scherman, jedna je od ikoničnih slika toga doba. Nakon traume kojoj je svjedočila povukla se iz javnog života i sa suprugom Rolandom Penroseom živjela na farmi u East Sussexu gdje su se često okupljali umjetnici poput Pabla Picassa, Henryja Moorea, Maxa Ernsta i Dylana Thomasa

Tek je potkraj 1980-ih s biografijom Životi Lee Miller njezina sina Antonyja Penrosea te fotomonografijom Rat Lee Miller poraslo zanimanje za njezino djelo, a danas se smatra jednom od najvećih fotografkinja 20. stoljeća.

Projekcija je besplatna i nije potrebna prethodna najava niti rezervacija mjesta. Filmske večeri '7u7' dio su Redovnog godišnjeg programa Fotokluba Split koji se financira sredstvima Zaklade 'Kultura nova'.

Vaša reakcija na temu