Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
U splitskom Fotoklubu sutra je još jedan 'Foto utorak'

U splitskom Fotoklubu sutra je još jedan 'Foto utorak'

Tema je iznimno zanimljiva

U sedmom ovogodišnjem izdanju Foto utorka gostuje Sandra Vitaljić te će u utorak, 8. listopada s početkom u 19 sati održati predavanje 'Etika fotografske reprezentacije'.

Riječ je o iznimno važnoj temi koja često izaziva burne polemike i u stručnim i u nestručnim krugovima. Na koji način pristupiti fotografiranju teških i traumatičnih društvenih iskustava - ratnih strahota, ekstremnog siromaštva, prirodnih katastrofa i ljudskog stradanja - a da se kroz fotografiju dodatno ne narušava osobno dostojanstvo i dignitet ljudi u nevolji i potrebi, pitanje je na koje je jako teško jednoznačno odgovoriti.

Sandra Vitaljić se u svom umjetničkom radu često bavi temama koje uključuju traumu i nasilje, a kroz istraživački i kustoski rad intenzivno se bavila ratnom fotografijom, pitanja o etičnosti fotografske reprezentacije nametnula su se sama od sebe. Promišljajući kako medijski narativi oblikuju javno mnijenje, Vitaljić je počela razmišljati o tome u kontekstu ljudskog dostojanstva, osobito kada se radi o fotografijama patnje i prikazu ranjivih skupina. Zauzimajući poziciju iz perspektive prava na slobodu govora i s pravom na umjetničko izražavanje, fotografija često krši pravo na privatnost i oduzima pravo na ljudsko dostojanstvo onima koje reprezentira rangirajući ih prema društvenom statusu, geografskoj lokaciji i/ili boji kože, iako je pravo na dostojanstvo univerzalno pravo zagarantirano Općom deklaracijom o pravima čovjeka.

Tijekom predavanja razmatrat ćemo ulogu fotografa kao neutralnog svjedoka i diskutirati o tome kako fotografije doprinose stereotipnoj reprezentaciji.

Sandra Vitaljić (Pula, 1972.) magistrirala je fotografiju na Akademiji za film i TV (FAMU) u Pragu, a na istom fakultetu doktorirala je iz područja povijesti i teorije fotografije. Na Kraljevskoj umjetničkoj akademiji u Stockholmu studirala je na post-magistarskim studijima Critical Images i The Photographic Artists Book. U svom umjetničkom radu usmjerena je na društvena pitanja i teme obiteljskog nasilja, imigracije, kolektivnog sjećanja i odnosa prema povijesti. U teorijskom i kustoskom radu bavi se ratnom fotografijom i etikom fotografske reprezentacije. Dobitnica je nekoliko nagrada.

Objavila je knjige Neplodna tla, Rat slikama – Suvremena ratna fotografija i Up Close and Peronal: War in Croatia. Između 2004. i 2019. predavala je fotografiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu i sudjelovala u formiranju i afirmaciji Katedre za fotografiju. Živi i radi u Stockholmu.

Diskurzivni program Foto utorka dio je 'Redovnog godišnjeg programa udruge Fotoklub Split za 2024.' koji se financira sredstvima Zaklade Kultura nova. Program je realiziran uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija RH.

Vaša reakcija na temu